Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γωνιακά μπαλκόνια


 

Recommended Posts

Θα μπορούσε επίσης η άνω σχάρα να σιδερωθεί με γωνία 45 ως προς τις ακμές του προβόλου, με πύκνωση στη ζώνη συγκέντρωσης των τάσεων στο κατακόρυφο στοιχείο. Αυτό βέβαια θυμίζει οπλισμό απόσχισης στις γωνίες πλακών, αλλά η λογική είναι ίδια. Και αν πάλι θεωρείτε ότι δε θα γλιτώσουμε ρωγμές στη "ρίζα" του προβόλου, μια ενίσχυση με δομικό πλέγμα μόνο σε εκείνο το σημείο κάνει θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές (από την τελευταία photo και όχι μόνο) ότι ο οπλισμός που πρέπει να τοποθετηθεί είναι αυτός που δίνει η διεθνής βιβλιογραφία (δηλαδή κάθετα κατά x και y). Επίσης θα ήθελα επιτέλους να μας υποδείξει κάποιος βιβλιογραφία για την βεντάλια.

Η διακριτοποίηση είναι μια χαρά, σε τέτοιες κλασικές περιπτώσεις δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα (πλάκα και φορτίο κατανεμημένο).

Τέλος θα ήθελα να μάθω αν είναι δυνατόν ποιο πρόγραμμα πεπερασμένων χρησιμοποίησες.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε επίσης η άνω σχάρα να σιδερωθεί με γωνία 45 ως προς τις ακμές του προβόλου, με πύκνωση στη ζώνη συγκέντρωσης των τάσεων στο κατακόρυφο στοιχείο.

 

Αυτό θα έλεγα ότι εφαρμόζω εγώ.

Σε βιβλιογραφία δεν έχω δει την βεντάλια.

Η παλαιά επίλυση είναι από το Cedrus της Cubus hellas.

 

http://www.cubushellas.gr/GR/03-02-Logismiko.asp

 

Τώρα έχει αναθαθμιστεί πάρα πολύ. !!!

 

Η νέα επίλυση είναι με το Acord CP

 

http://www.itech-soft.com/en/acordCP/acordCP.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και προσθετω οτι και μενα η βενταλια δε μαρεσει...

 

"γωνία 45 ως προς τις ακμές του προβόλου"

 

Αυτό μου φαίνεται ορθοτερο και κατασκευαστικα ευκολο και ευκολο στη σκυροδετηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.