Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνεχόμενα άρτια γήπεδα (χωρίς πρόσωπο - αλλά προ του 2003) του ίδιου ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Λες να χάνεται η αρτιότητα τώρα ειδικά που αυξάνεις και το εμβαδό??? ΔΕ νομίζω...

Θα ήθελες πρόσωπο μόνο αν συνένωνες μη άρτια γήπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ και εγώ αλλά πως το αποδεικνύεις. Αυτός ο Ν.3212/2003 που αντικατέστησε την α παρ.του π.δ.85 νομίζω έχει φέρει πολλά προβλήματα στην εκτός σχεδίου δόμηση.Όπως κάπου λέει και ο Ρωμαλιάδης (ο νόμος έφερε μπάχαλο στις υπηρεσίες)...την άποψη της περιφέρειας πως την βλέπεις?

 

λέει ότι το πάτημα είναι αυτή η εγκύκλιο και μου άφησε να εννοηθεί πως πλέον το παλιό άρτιο κατά κανόνα είναι άρτιο κατά παρέκκλιση λόγω έλλειψης προσώπου (νομίζω είναι επικίνδυνη ερμηνεία διότι ο νόμος δεν είπε αντικαθιστώ την παρ.α και όσα πριν άρτια κατά κανόνα θα είναι άρτια κατά παρέκκλιση αλλά είπε μάγκες από εδώ και πέρα νέα γήπεδα-πρόσωπο 25μ σε κοινόχρηστο...μετά από 2 χρόνια έδωσε και ερμηνευτικές εγκυκλίους για τους δρόμους)

 

πάντως μια σκέψη μου είναι ότι ισχύει μόνο για τα κατά παρέκκλιση ακριβώς όπως το είπε η παραπάνω εγκύκλιο και όχι για τα κατά κανόνα..ενδεχομένως ο νομοθέτης όταν το έγραφε είχε στο μυαλό του ότι τα κατά παρέκκλιση ούτως ή άλλως έχουν πρόσωπο σε εθνική,επαρχιακή,δημοτική οδό οπότε δεν σκέφτηκε τον κανόνα.

Με αυτή τη σκέψη το άρτιο κατά κανόνα συνενούμενο με μη άρτιο δημιουργεί νέο γήπεδο άρα Μη άρτιο το τελικό και νομίζω αυτό πρέπει και να ισχύει..η γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Η θέσπιση του πρσοώπου των 25μ. αφορά κατάτμηση ή συνένωση μη αρτίων

Έγγραφο ΔΟΚΚ 1256/1-3-05 Για την εφαρμογή της διάταξης του θέματος με την οποία θεσπίζεται η απαίτηση ελάχιστου προσώπου 25 μ σε κοινόχρηστο δρόμο για την εξασφάλιση της αρτιότητας των εκτός σχεδίου γηπέδων, της παρ.1α του άρθρου 1 του Π.Δ. 24-5-85 ΦΕΚ 270Δ'/85, που δημιουργούνται από κατάτμηση ή από συνένωση μη αρτίων, μετά την 31-12-03 . . . .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστός είσαι..το έχω διαβάσει και αυτό και είναι ακριβώς όπως τα λες.

Για την εφαρμογή της διάταξης του θέματος με την οποία θεσπίζεται η απαίτηση ελάχιστου προσώπου 25μ σε κοινόχρηστο δρόμο για την εξασφάλιση της αρτιότητας των εκτός σχεδίου γηπέδων, της παρ.1α του αρθ.1 του ΠΔ/24-5-85 που δημιουργούνται από κατάτμηση ή συνένωση μή άρτιων, μετά την 31-12-03 σας ενημερώνουμε:.........

 

το έχω διαβάσει αλλά δες και το άλλο..ΠΡΟΣΟΧΗ Σύμφωνα με το Εγγραφο 49045/05 (ΔΟΚΚ 20-12-05) σας διευκρινίζουμε ότι το εγγρ.1256/1-3-05 είναι έγγραφο ΔΟΚΚ προς συγκεκριμένους αποδέκτες με το οποίο έγινε προσπάθεια αποσαφήνισης του θέματος που προέκυψε σχετικά με τις εκτός σχεδίου κοινόχρηστες οδούς, διατυπώνοντας τις απόψεις της υπηρεσίες μας.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ.

 

φοβερη αυτή η νομοθεσία..μηχανικοί και δικηγόροι μαζι..πάντως συμφωνώ πως ένα άρτιο ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΟΑ συνεννούμενο με μη άρτιο θα πρέπει να παραμάνει άρτιο...απλα ξέρω πως οι πολεοδομίες το παίρνουν μια ετσι μια γιουβέτσι και αυτό είναι οχι μόνο άδικο αλλα και επικίνδυνο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η Ελλάδα συνάδελφε . . . Νόμοι, διατάξεις, εγκύκλιοι, γνωμοδοτήσεις, ερμηνείες κλπ κλπ αλλά τελικά οι Μηχανικοί υπογράφουν τη δήλωση του Ν.651/77 και αυτούς θα τρέχουν σε κάποια στραβή . . . στην επόμενη ζωή δεν θα ξεχάσω να τελειώσω και τη Νομική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το έχω διαβάσει αλλά δες και το άλλο..ΠΡΟΣΟΧΗ Σύμφωνα με το Εγγραφο 49045/05 (ΔΟΚΚ 20-12-05) σας διευκρινίζουμε ότι το εγγρ.1256/1-3-05 είναι έγγραφο ΔΟΚΚ προς συγκεκριμένους αποδέκτες με το οποίο έγινε προσπάθεια αποσαφήνισης του θέματος που προέκυψε σχετικά με τις εκτός σχεδίου κοινόχρηστες οδούς, διατυπώνοντας τις απόψεις της υπηρεσίες μας.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ.

 

Δεν είναι δεσμευτικό σε σχέση με το ποιές θα πρεπει να θεωρούνται κοινόχρηστες οδοί και ιδιαίτερα δεν είναι καθόλου δεσμευτικό σε σχέση με την προτεινόμενη από αυτό διαδικασία αναγνώρησης κοινόχρηστων οδών. Αυτά που λέει το έγγραφο 49045/05 στην αρχή (απαίτηση προσώπου μόνο σε κατάτμηση ή συννένωση μη αρτίων) ΔΕΝ είναι ο λόγος "ανάκλησης" του εγγράφου 1256/05, ούτε και το νεότερο έγγραφο ανατρέπει το αυτονόητο.

 

Ν.3212/2003, άρθρο 23

 

3. Η περιπτ.α της παρ.1 του Αρθ-1 του ΠΔ/24-5-85 , όπως αντικαθίσταται με την παρ.1 του Αρθ-10 του νόμου

αυτού, δεν ισχύει για γήπεδα που υφίστανται κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σας. Διαβάζοντας τα παραπάνω και επειδή συνεχώς αλλάζουν τα πράγματα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ιδιοκτήτης έχει δύο αγροτεμάχια εμβ.4στρ το καθένα άρτια και οικοδομήσιμα. Στο ένα αγροτεμάχιο έχει κατασκευάστει 200μς κατοικίες οπότε έχει καλύψει την δόμησή του. Μπορεί να μεταφέρει την δόμηση από το άλλο το αγροτεμάχιο που είναι άκτιστο και έχει δόμηση 200μ2 και να κάνει προσθήκη καθ ύψος στην υπάρχουσα κατασκευή? 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα γήπεδα αφού συνενωθούν έχουν τις προϋποθέσεις κατάτμησης (απαιτούμενο πρόσωπο και εμβαδόν), τότε το συνολικό γήπεδο μπορεί να δομήσει 340τμ για κατοικία (200+200 - 15%), σύμφωνα με την παρ.5 του άρθρου 10 του Ν.3212/03 που συμπλήρωσε την παρ.1β του άρθρου 6 του ΠΔ της 24-5-85, εφόσον τηρούνται οι λοιπές προϋποθέσεις (ενιαία οικοδομή και γήπεδο).

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.