Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στον τομέα της εκπαίδευσης


ντινα

Recommended Posts

καλά θα ήταν έτσι, αλλά δυστυχώς τα παιδαγωγικά είναι το κλειδί για να τα καταφέρεις. Είναι συγκεκριμένη μεθοδολογία που την γνωρίζουν καλά οι της ΑΣΠΑΙΤΕ και όσοι έχουν κάνει φροντιστήριο πένω σ'αυτό.

Τα είδα σε παλιό διαγωνισμό που έιχα λάβει μέρος και είχα γράψει κι εγώ εμπειρίες.

Τον βαθμό που πήρα καλύτερα να μην τον αναφέρω

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου 24 θεσεις!!! σε ολη την Ελλαδα για Πολ.μηχ/κους-Αρχιτεκτονες-Τοπογραφους!!!!

Αντε και για το γνωστικο να πας να γραψεις αν εχεις εμπειρια...για τα παιδαγωγικα πως να πάς που δεν ξερουμε την τύφλα μας;

φίλε μου, πάντα για ασπαιτε/σελετε/κατε ήταν οι διαγωνισμοί. επειδή μάλιστα παλιά δεν πήγαινε κανένας γιατι η οικονόμα στον ιδιωτικό τομέα ήταν καλή, ξερεις ότι τα χρόνια στην ασπαιτε/σελετε/κατε ειναι συντάξιμα σαν τους στρατιωτικούς?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και για Μηχανολόγους που πήρε το μάτι μου καμιά 50ρια νομίζω ότι είναι....

Σαν να λέμε άδικος κόπος.... :sad:

 

Συντάξιμα? Καλή φάση... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χαιρετώ το forum. Είμαι νέος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ και βρίσκομαι στα πρώτα βήματα της αναζήτησης εργασίας. Ένα από τα πεδία ενδιαφέροντος μου είναι να δουλέψω ως εκπαιδευτικός στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει ποιες είναι οι επιλογές μου, τι βήματα θα πρέπει να κάνω κτλ. Παρακαλώ άτομα με προσωπική εμπειρία ή που έχουν γνωστούς μηχανικούς που έχουν ασχοληθεί με την εκπαίδευση να με βοηθήσουν με ότι πληροφορίες διαθέτουν.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι επακριβώς αυτό που έχει να κάνει και ο κάθε άλλος εκπαιδευτικός στην Ελλάδα, δεν αλλάζει κάτι που είσαι μηχανικός. Εκτός από το γεγονός, ότι δεν μπορείς να έχεις ανοιχτά βιβλία και σφραγίδα, όπως και το ότι θα παίρνεις λιγότερα καθαρά στη δημόσια εκπαίδευση, αφού θα έχεις περισσότερες κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν δεν έχεις γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ και θες ντε και καλά να πας στην εκπαίδευση, τότε καλύτερα μην γράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ γιατί μετά δεν μπορείς να ξεγραφτείς. Όταν διοριστείς θα μπεις στο Δημόσιο ταμείο που είναι καλύτερο και μέχρι τότε θα είσαι στο ΙΚΑ. Μακριά από ΤΣΜΕΔΕ γιατί θα έχεις περισσότερες κρατήσεις με λιγότερες παροχές. Βέβαια είναι εύρρωστο ταμείο χαχαχα...

 

ΟΜΩΣ, αν γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ μπορείς να εξασκήσεις το επάγγελμα του μηχ/κου ΚΑΙ να ανοίξεις βιβλία και σφραγίδα, ΚΑΙ να είσαι εκπαιδευτικός. Μπορείς να πάρεις την άδεια του ΠΥΣΔΕ και να δουλεύεις π.χ. για 10 ώρες τη βδομάδα σε κάποια εταιρεία. Δεν μπορείς να κάνεις εμπόριο και πρέπει να έχεις σύμβαση έργου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/aspaite/odigosi20070607c.php

αυτά όσον αφορά τη σχολή που πρέπει να μπεις (πιθανόν να το ξέρεις)

Link to comment
Share on other sites

ΟΜΩΣ, αν γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ μπορείς να εξασκήσεις το επάγγελμα του μηχ/κου ΚΑΙ να ανοίξεις βιβλία και σφραγίδα, ΚΑΙ να είσαι εκπαιδευτικός. Μπορείς να πάρεις την άδεια του ΠΥΣΔΕ και να δουλεύεις π.χ. για 10 ώρες τη βδομάδα σε κάποια εταιρεία. Δεν μπορείς να κάνεις εμπόριο και πρέπει να έχεις σύμβαση έργου.

 

Σαν ελεύθερος επαγγελματίας (όχι με σύμβαση έργου και ΔΠΥ) μπορείς να απασχολείσαι ?? (να έχεις δικαίωμα υπογραφής, σφραγίδα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά.Ξέρω πως είναι παλιό το θέμα συζήτησης αλλά ως καινούρια στο forum θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι.Για τον διορισμό ως εκπαιδευτικός μηχανικός απαιτείται εκτός από το δίπλωμα μας (ή και το πτυχίο της Ασπαιτε για τα παιδαγωγικά,για όποιον το έχει),να δώσουμε γραπτές εξετάσεις ή μετράνε απλά τα μόρια χωρίς εξετάσεις?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.