Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορροή ομβρίων


Recommended Posts

erling μόνος σου έδωσες την απάντηση:

να οδηγούνται στη πρόσοψη και από εκεί να αποχετεύονται εις το ρείθρο και όχι επί του ρείθρου όπως συμβαίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρω ερμηνεία...

Link to comment
Share on other sites

cna για αυτό έχω ξαναπεί ότι τέτοιες ερωτήσεις πρέπει να απαυθύνονται σε δικηγόρους και όχι σε μηχανικούς.

Το "και να αποχετεύονται υπό το πεζοδρόμιον εις το ρείθρον αυτού" σημαίνει "και να αποχετεύονται χρησιμοποιώντας το πεζοδρόμιο στο ρείθρο αυτού".

Δηλαδή τα νερά πέφτουν πάνω στο πεζοδρόμιο και μετά στο ρείθρο του.

 

Αλλά εγώ το αφήνω, οι δικηγόροι θα βρουν την άκρη.

Οπως και προτείνω, ξαναπροτείνω δηλαδή, τέτοια θέματα που έχουν να κάνουν με νομική διένεξη ανθρώπων να μην απαντιούνται διότι δεν είμαστε νομικοί και την λύση την δίνουν πάντα τα δικαστήρια.

Εμείς (οι μηχανικοί) το μόνο που θα δώσουμε στο δικαστήριο είναι το νομοθετικό πλαίσιο και αυτό θα αποφασίσει.

Τώρα θα μου πει κάποιος "εσύ γιατί απάντησες?". Παρασύρθηκα, τι να κάνουμε.....

 

Φιλικά erling.

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει παιδια μην μαλωνετε !!!.Και εσυ myri ουτε συγγενης της "Ζωντοχηρας να ησουν" (χα χα)!!!.Ουτε εγω θελω να πεφτουν τα νερα στα κεφαλια των περαστικων(αν και δεν σταζει απο την ιδροροη ποτε γιατι εχω μονιμα κατεβασμενη τεντα).Απλα δεν ειναι η πρωτη αναστατωση που μας κανει η συγκεκριμενη κυρια και μας εχει σπασει τα νευρα.Γι αυτο ηθελα την βοηθεια σας.Οχι και να μαλωσετε ομως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

τα ομβρια ΔΕΝ πανε στην αποχετευση, βγαινουν απλα στο δρομο συγκεκριμενα στο κρασπεδο ( ψευτο ταφρος )

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Ξεθάβω αυτό το θέμα. 

Σε σύμπλεγμα μεζονετών ο κατασκευαστής - εργολάβος αντί στα υπόγεια (1,40 κάτω από πραγματική στάθμη εδαφουσ) να βάλει αντλίες κλπ  έσκαψε διαγωνίως τον δρόμο μπροστά από τις κατοικίες και πέρασε σωλήνες ομβρίων η κεντρική των οποίων  κατέληγει στην άκρη μιας κατηφόρας με σχαριτσα ώστε να έχουν ελεύθερη απορροή. Έκανε έργα λοιπόν ο Δήμος εν έτη 2018 εσπασε κάπου αυτό το θαμμένο στον δρόμο δίκτυο και έγινε στις μεζονέτες της ποπης. 

ΟΛΟ το δίκτυο ομβρίων καταλήγει στο θαμμένο δίκτυο, υδρορροές, μπαλκόνια, σχάρες πάρκινγκ κλπ. 

Στις περισσότερες κατοικίες το πρόβλημα λύθηκε με διαχωρισμό δικτύων, αντλίες κλπ εκτός από μια. 

Η κατοικία είναι η πιο απομακρυσμένη από την κατηφόρα και στο δίκτυο της πρώτου βγει στο κεντρικό πάνε και 3 σχάρες που μαζεύουν τα βρόχινα και όμβρια από ακάλυπτους και βοηθητικούς χώρους 200 τ.μ. Αποτέλεσμα ακόμα πλημμυρίζει το υπόγειο. Οι σωλήνες ομβρίων από τους κοινοχσηστουσ είναι τσιμένταρισμενοι και πλακώστρομενοι χωρίς φρεάτιο και δεν φαίνονται που-πως πάνε. 

Εννοειται ότι αφού όλοι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες αφού έλυσαν το πρόβλημα τους σφυρίζουν αδιάφορα για να επιμεριστούν το κόστος σκαψίματος αντλιών κλπ. 

Καμια ιδέα; 

Μηχανικος είμαι πόσταρα σε λάθος τοπικ:ph34r:

Edited by MechanicSilk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.