Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Το εκκαθαριστικό του 2009 δεν μου έχει έρθει ακόμη

 

Η περαίωση που μου ήρθε σήμερα είναι μέχρι και το 2008 ...

 

 

Μία χρήση και 700 ευρώ λιγότερο θα μου πείτε ... αλλά ... ξέρω και γω ... είναι καλό ή καλό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Oxι δεν έχεις τέτοιο δικαίωμα. Θα ξεκινήσεις από την πρώτη ανέλεγκτη χρήση και θα προχωρήσεις όσο σου αρέσει ....

 

Από που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ? Εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο .. και θα κάνω από τα 6 χρόνια που είμαι ελ. επαγγελματίας τα 3 τελευταία ..

Link to comment
Share on other sites

" ή πας με έσοδα-έξοδα ή πας για έλεγχο"

 

 

Δεν έπρεπε να υποκύψεις. Έπρεπε μάλιστα να τον καταγγείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πως να τον καταγγείλεις ;

Tι θα κάνεις , δηλαδή;

Αν σε βάλει στο μάτι μπορεί να σου δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα επειδή έχει την εξουσία.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος συναδελφος που σε προηγούμενη διαδικασία περαίωσης δεν την αποδέχτηκε

και του έγινε έλεγχος ? να μας εξιστορήσει την εμπειρία του ,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πως να τον καταγγείλεις ;

Tι θα κάνεις , δηλαδή;

Αν σε βάλει στο μάτι μπορεί να σου δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα επειδή έχει την εξουσία.

 

Δεν προβλέπεται (-όταν) Μηχανικός να φορολογείτο με έσοδα-έξοδα για συμμετοχή του σε τεχνικό έργο. Πολύ απλά. Και το "ή θα πας έσοδα-έξοδα ή θα σου κάνω έλεγχο" μπορεί να εκληφθεί ακόμα και ως εκβίαση.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε κάθε περίπτωση και υπό το πρίσμα ότι οι χρήσεις 2006-2007-2008 ως τρεις πρώτες χρήσεις από την έναρξή μου, βάσει του ΚΒΣ, έχουν "ασυλία" και δεν επιβάλλονται πρόστιμα για παραβάσεις του ΚΒΣ σε αυτές, θεωρώ αυτονόητο ότι θα πρέπει να αγνοήσω το όποιο σημείωμα έρθει. 8-)

 

 

Συνάδελφοι αυτό με την τριετία που μπορούμε να το δούμε. Στα 3 έτη είμαι!!

Link to comment
Share on other sites

Ν.3610/2007 (ΦΕΚ 258/Αʼ/22.11.2007)

Αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις

 

Άρθρο 5

Ρυθμίσεις για νέους επιτηδευματίες

 

1. Επί παραβάσεων της παραγράφου 3 του άρθρου 30 του Κ.Β.Σ. (π.δ.186/1992, ΦΕΚ 84 Αʼ) νέων επιτηδευματιών, οι οποίες αφορούν τις τρεις πρώτες διαχειριστικές περιόδους από την έναρξη της δραστηριότητάς τους, δεν επιβάλλονται τα προβλεπόμενα πρόστιμα Κ.Β.Σ. και τα τηρηθέντα βιβλία δεν χαρακτηρίζονται ανεπαρκή εκ των παραβάσεων αυτών, ανεξαρτήτως του είδους και της έκτασης της παράβασης.

2. Για τους ίδιους ως άνω επιτηδευματίες και για τις ίδιες διαχειριστικές περιόδους, δεν επιβάλλονται επίσης οι πρόσθετοι φόροι της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ν.2523/1997 επί ανακρίβειας της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος λόγω μη ορθού κατά τις ισχύουσες διατάξεις λογιστικού προσδιορισμού του καθαρού εισοδήματος, εκτός αν πρόκειται:

α. Για δηλώσεις για τις οποίες η ανακρίβεια οφείλεται μερικά ή ολικά σε λανθασμένη μεταφορά των δεδομένων των βιβλίων και στοιχείων.

β. Για δηλώσεις που αφορούν διαχειριστικές περιόδους που βαρύνονται με παραβάσεις:

αα. Έκδοσης εικονικών ή πλαστών ως προς την ποσότητα ή την αξία ή τον αντισυμβαλλόμενο φορολογικών στοιχείων ή λήψης εικονικών ως προς την ποσότητα ή την αξία φορολογικών στοιχείων ή νόθευσης τέτοιων στοιχείων.

ββ. Καταχώρισης στα τηρηθέντα βιβλία αγορών ή εξόδων που δεν έχουν πραγματοποιηθεί και δεν έχει εκδοθεί φορολογικό στοιχείο.

3. Τα οριζόμενα στις προηγούμενες παραγράφους δεν ισχύουν εφόσον πριν από τη διάπραξη της σχετικής παράβασης έχει γίνει αποδεδειγμένα υπόδειξη στον επιτηδευματία από οποιονδήποτε φορολογικό έλεγχο ή φορολογική αρχή για την ορθή εφαρμογή των οικείων κατά περίπτωση φορολογικών διατάξεων.

4. Ως προς την έννοια του νέου επιτηδευματία ισχύουν ανάλογα οι διατάξεις των δύο τελευταίων εδαφίων της παραγράφου 8 του άρθρου 5 και του τελευταίου εδαφίου της παραγράφου 9 του άρθρου 6 του ν.3296/2004 (ΦΕΚ 253 Αʼ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ? Εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο .. και θα κάνω από τα 6 χρόνια που είμαι ελ. επαγγελματίας τα 3 τελευταία ..

 

ρε παιδιά είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζει κάποιος σίγουρα αν μπορούμε να περαιώσουμε μόνο τις τελευταίες χρονιές! είμαι στην περίπτωση της nikoletas πιο πάνω... τις πρώτες χρήσεις (2001, 2002, 2003, 2004) είχα ελάχιστο τζίρο και καλούμαι να πληρώσω 700 ευρόπουλα ανά χρήση, ενώ στις τελευταίες 2008, 2009 που είναι αρκετά παραπάνω επειδή έκανα αυτοπεραίωση είναι από 350 ευρώ ανά χρήση! (Το '05, '06 και '07 όπου έκανα πάλι αυτοπεραίωση το υπουργείο τις θεωρεί περαιωμένες!!!)

τι μπ@ρδ@λο γίνεται?

έχει περαιώσει κανείς επιλεκτικά μόνο τις τελευταίες χρήσεις???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.