Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Όσοι είχατε σκοπό να "μην παραλαβέτε" το γράμμα της εφορίας για περαίωση, φρόντισε για εσας ο ΥπΟικ.... για να μην έχετε αυτη την δικαιολογία...

 

Δεν πειράζει, έτσι κι αλλιώς στην ανακύκλωση θα πάει είπαμε. Κάποιες παρατηρήσεις λοιπόν καθώς μόλις είδα το δικό μου:

Έχω κάνει έναρξη σαν ελ. επαγγελματίας το 2006. Χρήσεις 2006 και 2007, είχα εισοδήματα στα οποία χρησιμοποιούσα αποκλειστικά λογιστικό προσδιορισμό (όχι συντελεστές) και έκανα αυτοπεραίωση. Στο σημείωμα βλέπω ότι οι χρήσεις 2006-2007 δεν αναγράφονται. Στις χρήσεις 2008-2009 είχα και εισοδήματα προσδιοριζόμενα με Σ.Κ.Κ. και έβαζα σε κάθε περίπτωση πσοαυξημένου κατά 20% Σ.Κ.Κ. Για αυτά βγήκε χαράτσι 700Ε την κάθε χρήση. Σϋνολο 1400Ε.

Άρα:

1) Η προσαύξηση των συντελεστών καθαρού κέρδους κατά 20%, δε λογίζεται ως αυτοπεραίωση.

2) Όσοι έχουν κάνει κανονική αυτοπεραίωση (υπό τον όρο ότι πήγαιναν έσοδα-έξοδα), εξαιρούνται και δεν τους αφορά η νέα αυτή περαίωση.

 

Σε κάθε περίπτωση και υπό το πρίσμα ότι οι χρήσεις 2006-2007-2008 ως τρεις πρώτες χρήσεις από την έναρξή μου, βάσει του ΚΒΣ, έχουν "ασυλία" και δεν επιβάλλονται πρόστιμα για παραβάσεις του ΚΒΣ σε αυτές, θεωρώ αυτονόητο ότι θα πρέπει να αγνοήσω το όποιο σημείωμα έρθει. 8-)

Link to comment
Share on other sites

@SOTHRIS

Ευχαριστώ για την απάντηση, αν και δεν έπιασες την ουσία του ερωτήματος που ήταν ποια κίνηση θεωρείς ότι πρέπει να γίνει πρώτα.

Σε αυτό ακριβώς απάντησα

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σημερα του πατερα μου η ειδοποιηση ..... (οχι μηχανικος αλλα ελ. επαγγελματιας)

Αναφερει μονο το 2009 και η οφειλη ειναι 250Ε..

Γτ???

 

Σε ολους κατω αριστερα γραφει οτι ισως να εχει γινει λαθος και θα πρεπει να γινει η διορθωση απο την αρμοδια ΔΟΥ?????

Link to comment
Share on other sites

Αναφερει μονο το 2009 και η οφειλη ειναι 250Ε..

Γτ???

 

Αν διαβάσεις το ποστ μου θα καταλάβεις γιατί. Προφανώς έκανε αυτοπεραίωση στις προηγούμενες χρήσεις. Όσοι κάνουν μόνιμα αυτοπεραίωση, κατά πως φαίνεται δε θα πάρουν καν σημείωμα. Τώρα γιατί 250Ε αντί 700 δε μπορώ να σου το απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διαβασα....παει και αυτος εσοδα-εξοδα και με αυτοπεραιωση... Λες να μην εκανε το 2009??? Αλλα το 250Ε δεν το καταλαβαινω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο παρελθόν δε μου είχε έρθει ποτέ σημείωμα περαίωσης (έναρξη από το 2002). Μου ήρθε τώρα για όλα τα χρόνια. Από το 2003 έως το 2007 τα ακαθάριστα έσοδα ήταν στο αφορολόγητο χωρίς ιδιαίτερα έξοδα, (κανένα αναλώσιμο και μια αγορά υπολογιστή - ο οποίος υπάρχει και έχει αποσβεστεί). Τα τελευταία χρόνια είναι πάνω από το αφορολόγητο και έχω χρησιμοποιήσει μόνο δύο χρονιές τον συντελεστή 38% προσαυξημένο επειδή είχα δελτία σε διαφορετικές εταιρίες (χωρίς σύμβασεις έργου αλλά συμβάσεις συνεργασίας - με αιτιολογία στο δελτίο "επίβλεψη κτηριακού έργου) , αλλά όπως διαβάζω εδώ αυτό μπορεί να θεωρηθεί και παράνομο σε κάποιον επικείμενο έλεγχο.

Η ερώτηση μου, είναι αν ξέρει κάποιος. Μπορώ να κάνω περαίωση για τα έτη 2007 έως 2009? Η' πρέπει για όλα? κάπου διάβασα οτι μπορείς να κάνεις για συγκεκριμένες χρήσεις αρκεί να είναι συνεχόμενες. Γνωρίζει κάποιος;

 

 

 

Γιατί μας υποχρεώνουν να κάνουμε περαίωση για χρήσεις στις οποίες τα ακαθάριστα έσοδα ήταν και λιγότερα από 10000 ευρώ; Δεν είναι άδικο αυτό; Πού βρίσκεται το υποτιθέμενο επιελητήριο μας; Γιατί άλλα επιμελητήρια έχουν πάρει θέση; Γιατί δεν προστατεύει κάπως τους νέους μηχανικούς; (και τους παλιούς δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το δικαίωμα όμως να επιλέξω τις τελευταίες συνεχόμενες χρήσεις για περαίωση και όχι τις πρώτες στις οποίες έχω σχεδόν πολύ μικρά ποσά ετήσιου τζίρου; (κάτω των 10.500 που έιναι το αφορολόγητο)

Link to comment
Share on other sites

Oxι δεν έχεις τέτοιο δικαίωμα. Θα ξεκινήσεις από την πρώτη ανέλεγκτη χρήση και θα προχωρήσεις όσο σου αρέσει ....

 

Ηρθε σημερα του πατερα μου η ειδοποιηση ..... (οχι μηχανικος αλλα ελ. επαγγελματιας)

Αναφερει μονο το 2009 και η οφειλη ειναι 250Ε..

Γτ???

 

Σε ολους κατω αριστερα γραφει οτι ισως να εχει γινει λαθος και θα πρεπει να γινει η διορθωση απο την αρμοδια ΔΟΥ?????

Γιατί υπάρχει φορολογική διαφορά μεταξύ εισοδημάτων από ελευθέρια επαγγέλματα (Ζ πηγή) και αυτών από εμπορικές επιχειρήσεις (Δ πηγή) . Για τους τελευταίους οι χρήσεις 2008 και 2009 πάνε με το ελάχιστο των 250 ευρώ (το κανονικό είναι 500) αν είχαν αυτοέλεχο. Στα ελευθέρια επαγγέλματα είναι 350 και 700 ευρώ αντίστοιχα. Υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση στο νόμο 3888/2010.

Link to comment
Share on other sites

" ή πας με έσοδα-έξοδα ή πας για έλεγχο"

Αυτό μου είπε ο προϊστάμενος εισοδήματος της ΔΟΥ φέτος που με καλέσανε για "ζήτημα με την φορολογική μου δήλωσή". Στην δήλωση είχα βάλει τον ΠΡΟΣΑΥΞΗΜΕΝΟ συντελεστή 72%. Δουλεύω σε τεχνική εταιρεία με ιδιωτικό συμφωνητικό σύμβασης έργου ως βοηθός εργοταξιάρχη.

Ρε καλέ μου άνθρωπε όλοι οι συνάδελφοι στην εταιρεία έτσι πάνε..... Τίποτα αυτός εκεί.

Προτίμησα στο τέλος να την κάνω την τροποποιητική με το σκεπτικό να μην μπλέκω με ελέγχους. Ίσως να έκανα και λάθος, δεν έχω και τίποτα να κρύψω, απο το 2007 που ξεκίνησα με 72% πάω.

όσο για το πότε τελικά θα μου έρθει η επιστροφή? παω για του χρόνου μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.