Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Αυτη η ερημη τηλεόραση ειναι το μόνο που με φοβίζει και εμενα, η μοναδική "ψιλοπαρανομία" μου. ΑΝ και βεβαια, μπορεί ναισχυριστείς πως εχεις βαλει και μια τηλεόραση για τους πελάτες που περιμε΄νουν..χαχαχα (λέμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι. Μου ήρθε το χαρτί και έχει από 700 ευρώ για κάθε χρήση. Είναι μόνο 3 οι χρήσεις και βγαίνει 3*700 = 2100. Μετά την έκπτωση λέει 1940 και όχι 2100*,9=1890. Συγκεκριμένα για τη χρήση 2008 λέει 700 που γίνεται 680 συν 700 που γίνονται 630 για τις επόμενες 2 χρήσεις 2009 και 2010. Ήτοι με την έκπτωση 680+630+630=1940.

 

Ξέρει κανείς γιατί για την πρώτη χρήση δεν έχει γίνει το 10% της έκπτωσης και έχει πάει μόνο 680 από 700?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση προς τον SOTHRIS και κάθε άλλον που γνωρίζει το θέμα:

Τώρα πρόσεξα ότι στο σημείωμα που έστειλε η ΓΓΠΣ αναφέρεται η συνολική οφειλή (2100 για 3 χρήσεις) και η οφειλή μετά την έκπτωση (1940). Αλλά το δεύτερο ποσό δεν έπρεπε να είναι (2100-210 =) 1890;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι μεγάλη σύμπτωση ...

 

Στην ουσία, όμως, φαίνεται ότι στην πρώτη χρήση (2008), τα 700 (προ έκπτωσης) τα υπολογίζει 680 (γιατί άραγε αφού θα έπρεπε να γράφει 630) και τις επόμενες 2 χρήσεις τις υπολογίζει με 630.

 

Το ερώτημα, λοιπόν, εστιάζεται στην πρώτη χρήση, όπως λέει και ο Pipis Sotos.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι μεγάλη σύμπτωση ...

 

Στην ουσία, όμως, φαίνεται ότι στην πρώτη χρήση (2008), τα 700 (προ έκπτωσης) τα υπολογίζει 680 (γιατί άραγε αφού θα έπρεπε να γράφει 630) και τις επόμενες 2 χρήσεις τις υπολογίζει με 630.

 

Το ερώτημα, λοιπόν, εστιάζεται στην πρώτη χρήση, όπως λέει και ο Pipis Sotos.

 

Νομίζω η έκπτωση 10% υπολογίζεται στο ποσό που προκύπτει μετά τη αφαίρεση της προκαταβολής αλλά σίγουρα ο Σωτήρης ξέρει περισσότερα ως πιο ειδικος και ενημερωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την απίστευτη όντως σύμπτωση. Ίδιας φύσης ερώτηση με ίδιο αριθμό χρήσεων και ίδια ποσά με ένα λεπτό διαφορά!!! Αν κατάλαβα αυτό που λέει η Νικολέτα είναι πράγματι πιθανό να λένε ότι είναι 2100 το ποσό. 500 θα μας τα δώσεις με τη μία είτε πληρώσεις όλο το ποσό είτε πας με δόσεις. Για τα υπόλοιπα λοιπόν 2100-500 =1600 ευρώ που παίζεται αν θα τα δώσεις με δόσεις σου κάνουμε 10% έκπτωση ήτοι 160 για να μας τα δώσεις με τη μία. Σε αυτήν την περίπτωση προκύπτει εφάπαξ ποσό 2100 - 160 =1940. Ακούγεται λογική ως εξήγηση. Αν μπορεί να την επιβεβαιώσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε 6100 + 5600 του πατέρα μου που δεν ζει πια + 1200 της γυναίκας μου =12900 Ε προ εκπτώσεως.

 

Δεν πρόκειται να πάω από μόνος μου να κάνω τέτοια περαίωση και τέτοια εποχή μάλιστα.

 

Ας έρθουν να ελέγξουν .

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα αυτό που λέει η Νικολέτα είναι πράγματι πιθανό να λένε ότι είναι 2100 το ποσό. 500 θα μας τα δώσεις με τη μία είτε πληρώσεις όλο το ποσό είτε πας με δόσεις. Για τα υπόλοιπα λοιπόν 2100-500 =1600 ευρώ που παίζεται αν θα τα δώσεις με δόσεις σου κάνουμε 10% έκπτωση ήτοι 160 για να μας τα δώσεις με τη μία. Σε αυτήν την περίπτωση προκύπτει εφάπαξ ποσό 2100 - 160 =1940. Ακούγεται λογική ως εξήγηση. Αν μπορεί να την επιβεβαιώσει κάποιος...

 

Μάλλον δεν είναι σωστός ο συλλογισμός γιατί, όπως ανέλυσα στο post #185, τα ποσά της οφειλής αναλύονται σε α) 680 (αντί 700-70=630) για το 2008 και 2) 630 (σωστό) για τις επόμενες 2 χρήσεις.

 

Διάβασα και την εγκύκλιο αλλά ενώ αναφέρει την έκπτωση 10% δεν ξεκαθαρίζει τον τρόπο με τον οποίο υπολογίζεται.

 

Περιμένουμε κάποιον που να ξέρει περισσότερα για να μας λύσει το γρίφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.