Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Oι υποτειθεμενοι ελεγχοι για οσους δεν περαιωσουν ποτε θα ξεκινησουν????

 

Φαντάζομαι αφού λήξει η δυνατότητα περαίωσης.

 

Δεν υπάρχει τέτοια χρονική αφετηρία. Επισήμως τουλάχιστον.

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_05/11/2010_362970

Στο μέσον περίπου του άρθρου αναφέρει: "

- Η επιλογή του φορολογουμένου να μην υπαχθεί στην περαίωση, δεν επιφέρει καμία ειδική δυσμενή συνέπεια και δεν αποτελεί κριτήριο για τη στόχευση μελλοντικών ελέγχων."

Αυτό σημαίνει ότι όποιος περαιώσει, απαλλάσεται του ελέγχου (στο βαθμό που αυτό προβλέπεται από το νόμο), για όποιον δεν περαιώσει, ισχύει ό,τι ίσχυε και πριν την δημοσίευσή του. Δηλαδή ...κάποια στιγμή μπορεί και να ελεγχθεί.

Link to comment
Share on other sites

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_05/11/2010_362970

Στο μέσον περίπου του άρθρου αναφέρει: "

- Η επιλογή του φορολογουμένου να μην υπαχθεί στην περαίωση, δεν επιφέρει καμία ειδική δυσμενή συνέπεια και δεν αποτελεί κριτήριο για τη στόχευση μελλοντικών ελέγχων."

 

Το κείμενο που παραθέτεις αποτελεί το δελτίο τύπου που έβγαλε το Υπουργείο Οικονομικών 2 μέρες πριν από τις εκλογές για να μειώσει, κατά το δυνατόν, τις αρνητικές αντιδράσεις του κόσμου για το χαράτσι.

 

Από την άλλη μεριά, η λογική λέει ότι το κράτος έχει αποδείξει ότι δεν έχει τη δυνατότητα όχι μόνον του αποτελεσματικού ελέγχου αλλά και των ευρέων διασταυρώσεων στη ΓΓΠΣ. Επομένως, επαναλαμβάνω αυτό που έχω υποστηρίξει σ' αυτό το θέμα και, συγκεκριμένα ότι η περαίωση αποτελεί ένα θέμα που πρέπει να αντιμετωπίσει καθένας με βάση, αποκλειστικά και μόνον, τα δικά του δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους συναδέλφους αποφασίσουν να κάνουν περαίωση, καλό θα ήταν να διαβάσουν τα κάτωθι:

 

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ

 

 

ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

Τι να προσέξω σε σχέση με το αν μπορώ ή όχι να καταστρέψω τα βιβλία μου;

Επειδή το θέμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό και σοβαρό πρέπει να είναι κανείς ιδιαίτερα προσεκτικός σε ποιες περιπτώσεις έχω δικαίωμα να καταστρέψω τα βιβλία και στοιχεία της Εφορίας και σε ποιες περιπτώσεις δεν μπορώ να τα καταστρέψω και πρέπει να είναι διαθέσιμα για έναν πιθανό φορολογικό έλεγχο ή για μια διασταύρωση στοιχείων. Πολλοί φορολογούμενοι που έκαναν λάθος και κατάστρεψαν τα βιβλία τους ενώ δεν έπρεπε έφτασαν στα όρια της οικονομικής καταστροφής.

Αν κάνω περαίωση, καταστρέφω τα βιβλία μου;

Αν κάνω περαίωση σε μερικές μόνο περιπτώσεις και υπό προϋποθέσεις και όχι για όλες τις χρήσεις, μπορώ να καταστρέψω τα βιβλία και στοιχεία που τήρησα τα προηγούμενα χρόνια.

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις;

Για να καταστραφούν τα βιβλία και στοιχεία πρέπει να περαιωθούν όλες οι ανέλεγκτες χρήσεις που υπάγονται στην περαίωση. Πρέπει να περαιωθούν όλα τα εκκρεμή προσωρινά φύλλα ελέγχου και οι αποφάσεις επιβολής προστίμου. Επιπλέον πρέπει να εξοφληθεί πλήρως η συνολική οφειλή που προκύπτει από το εκκαθαριστικό σημείωμα. Η αποδοχή του σημειώματος και η πληρωμή του 20% δεν αρκεί. Αν γίνουν όλα αυτά από την ημερομηνία εξόφλησης του συνόλου των ποσών μπορούν να καταστραφούν τα βιβλία και στοιχεία ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΗΣΗ 2005.

Αν έχει γίνει τακτικός έλεγχος ή προηγούμενη περαίωση;

Όταν μου έχει γίνει τακτικός έλεγχος ή έχω κάνει περαίωση με προηγούμενους νόμους που έδιναν τέτοια δυνατότητα και έχει εξοφληθεί πλήρως το σύνολο της οφειλής, μπορώ να καταστρέψω τα βιβλία και στοιχεία μου μέχρι και τη χρήση 2005.

Πότε δεν μπορώ να τα καταστρέψω;

Ακόμη και όταν υπάρχουν οι πιο πάνω προϋποθέσεις δεν μπορώ να καταστρέψω τα βιβλία μου όταν υπάρχουν εκκρεμότητες κληρονομικές, θέματα δωρεών ή γονικών παροχών που σχετίζονται με την επιχείρηση. Οι εκκρεμότητες μπορεί να αφορούν θέματα φόρου υπεραξίας της επιχείρησης ή προσδιορισμού της αξίας των μετοχών, ομολογιών και γενικά τίτλων των εμπορικών εταιρειών.

Για τις επόμενες χρήσεις μπορώ να τα καταστρέψω;

ΟΧΙ. Δεν μπορώ να καταστρέψω τα βιβλία και στοιχεία από τη χρήση 2006 και μετά, ας έχω κάνει τη διαδικασία της περαίωσης και ας έχω εξοφλήσει το σύνολο του επιπλέον ποσού φόρου που περιλαμβάνεται στο εκκαθαριστικό σημείωμα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη στον εξαιρετικό συνάδελφο ΜΑΚΑΡ κ στην ιδέα του με το e-banking,ΕΓΩ ΠΛΕΡΩΣΑ κιόλας!!!:lol:

 

Παρακαλώ την κονκάρδα μου με την ελληνική σημαία,ήρθε η ώρα να τιμήσω κ εγώ τα κόκκαλα των προγόνων μου!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:Δεν αντέχω άλλο από τα γέλια!!!!:lol:Κ σίγουρα δεν έχω πρόθεση να δοκιμάσω πόσο καλοί ή κακοί ή έντιμοι είναι αυτοί από το Υπουργείο,διότι στη ΔΟΥ μου είναι σίγουρα μπετόβλακες κουτοπόνηροι,κ εγώ είμαι Εργολήπτης που μου χρειάζονται ένα κάρο χαρτιά.

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν μπορώ να τα βάλω με ένα ολόκληρο Υπουργείο,ειδικά σε περιόδους που πεινάει.Απλά πληρώνω το μερίδιο του συνεταίρου μου-''Κράτος''- μπας κ καταφέρουν να κρατήσουν το νόμισμα,έτσι ώστε να μη χασω κ τα υπόλοιπα λεφτά μου......

 

ΕΚΕΙ είναι το ζήτημα:θα καταφέρουν αυτά τα βλήματα να μας κρατήσουν στο ευρώ?????

 

Θυμηθείτε τί έλεγα εγώ από το Μάιο,σχετικά με τα Χριστούγεννα......

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να με πάρετε στραβά, αλλά περαίωση με απλά λόγια τι είναι?

(έχετε και χαζούς στο forum που δεν καταλαβαίνουν τα δύσκολα...)

Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία που θα κάνουν για να μην ασχοληθεί το κράτος με τις βίλες και τα σκάφη τους, όσοι υποστηρίζεις ότι τα έφτιαξαν με "14 και 16 ώρες σκληρής δουλειάς ημερησίως"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.