Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Εγω συναδελφε δεν εχω δωσει λογαρισμο ΕΤΕ για την επιστροφη του φορου..

Επισης περιμενω ελεγχο απο τη ΔΟΥ και μετα την επιστροφη του φορου...

 

Ανεξάρτητα από το αν έχει γράψει ο φορολογούμενος, στη δήλωσή του, τον αριθμό τραπεζικού λογαριασμού ή όχι, για την ενδεχόμενη επιστροφή φόρου, δεν γίνεται συμψηφισμός για τους λόγους που ανέφερα.

 

Εάν έχεις καταθέσει τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ, μπορεί να έχει γίνει ήδη ο έλεγχος, χωρίς να σε καλέσουν, και να έχουν προωθήσεις την εκκαθάριση στη ΓΓΠΣ για την περαιτέρω διαδικασία. Αυτή την πληροφορία μπορείς να την πάρεις μόνο από την ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Συμψηφισμός μπορεί να γίνει μόνο όταν η περαίωση καταβληθεί στην ΔΟΥ (στις περιπτώσεις που αυτό προβλέπεται από το νόμο) και υπό την προυπόθεση να έχουν τελειώσει όλα τα γραφειοκρατικά που είναι σχετικά με την επιστροφή, έως την ημέρα καταβολής του ποσού για την περαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν δεν μπεις στην περαιωση ή δεν εχει ξεμπερδεψει ο ελεγχος για την επιστροφη μεχρι τη μερα που θα πας στη ΔΟΥ να πληρωσεις για την περαιωση κανενας συμψηφισμος δεν γινετια σωστα???

 

Υποθετω οτι μιλας για συμψηφισμο καποτιν αιτηματος του φορολογουμενου, οχι "αυτοματος συμψηφισμος"

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται και αυτόματοι συμψηφισμοί αλλά πρέπει να υπάρχει ποσό για επιστροφή (ελεγμένο κλπ) και ποσό για καταβολή. Στην περίπτωση θα σου επιστρέψουν είτε τη διαφορά, ή θα χρωστάς και από πάνω..:grin:

Link to comment
Share on other sites

Αφού η πέραίωση είναι προαιρετική πώς ακριβώς γίνεται αυτό;

Αν έχω καταλάβει καλά, έχω λάβει το εκκαθαριστικό το οποίο αναγραφει τα γνωστά "ο λογαριασμός σας θα πιστωθεί αφού γίνει ο έλεγχος κτλ κτλ" Αν ο έλεγχος ταυτιστεί χρονικά με την 18η Νοεμβρίου στη συγκεκριμένη περίπτωση θα πιστωθεί στο λογαριασμό μου το ποσό της επιστροφής - το ποσό της περαίωσης αυτόματα χωρίς να έχω αιτηθεί κάτι τέτοιο ;

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη και όποιος άλλος ξέρει βέβαια !

 

αν και αποτελεί μάλλον άλλο θέμα αυτό αλλά μιας και έχει γίνει αναφορά εδώ σχετικά με τα πάγια μας, και τον έλεγχο. Αν έχω αγοράσει έναν υπολογιστή ή μια τηλεόραση το 2003 πχ και τον΄έχω αποσβέσει με τους συντελεστές απόσβεσης που προβλέπονται, και το 2009 τον χάρισα ή τον πέταξα στην ανακύκλωση ηλεκτονικών συσκευών, πρέπει αυτή η πράξη να συνοδεύεται από κάποιο έγγραφο? διαφορετικά αν δεν υπάρχει κάποιο συνοδευτικό θεωρείται παράβαση και "πλαστό" έξοδο? (αναφέρομαι σε πάγια τα οποία έχουν αποσβεστεί)

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Σωτηρης αλλο λεει....

 

Αν καταλαβα καλα, μπορουν να κανουν συμψηφισμο ακομα και αν δεν δεχτεις να μπεις στην περαιωση....

Link to comment
Share on other sites

Συμψηφισμός μπορεί να γίνει μόνο όταν η περαίωση καταβληθεί στην ΔΟΥ (στις περιπτώσεις που αυτό προβλέπεται από το νόμο) και υπό την προυπόθεση να έχουν τελειώσει όλα τα γραφειοκρατικά που είναι σχετικά με την επιστροφή, έως την ημέρα καταβολής του ποσού για την περαίωση.

 

Εξ όσων γνωρίζω, αυτό που περιγράφεις δεν εφαρμόζεται στην περαίωση του 2010, που συζητάμε, γιατί η καταβολή της οφειλής γίνεται ΜΟΝΟΝ στις συμβεβλημένες τράπεζες και ΟΧΙ στις ΔΟΥ.

 

@nikoletta

Έχει δίκιο ο tranag. ΔΕΝ μπορεί να γίνει συμψηφισμός της επιστροφής φόρου με την οφειλή για την περαίωση γιατί οι διαδικασίες αυτές ΔΕΝ γίνονται από το ίδιο όργανο-φορέα, στην περαίωση 2010.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.