Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Όποιος λοιπόν νομίζει ότι τον συμφέρει να διατηρηθεί το νόμισμα,πάει κ πληρώνει.

Δεν νομίζω ότι θα αντέξουμε στην τελική...αλλά μπορεί και να βγω ψεύτης...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!

σε εμενα οπως εχω πει ηρθε, αλλα ακομη δεν ξερω αν θα παω να το πληρωσω ή οχι, απο την μια ειμαι στριμωγμενη οικονομικα πολυ απο την αλλη το αγχος δεν το αντεχω και θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο οποτε ταλαντευομαι μεταξυ της πληρωμης ή οχι, αν παω θα παω τελευταια μερα.

Link to comment
Share on other sites

Η περαίωση προσωπικά δεν μου ήρθε ακόμη,

ήρθε στον πατέρα μου για έτη τα οποία η επιχείρηση είχε κλείσει και φυσικά δεν θα πάει να πληρώσει.

Αν μου έρθει δεν θα πάω να πληρώσω γιατί:

1.Δεν έχω κάνει καμιά μαλαγανιά

2.Δεν θα πληρώσω εγώ την ανικανότητά τους να έχουν σωστό φορολογικό σύστημα και σωστά έσοδα, χωρίς να τα τρώνε. Και όχι δεν τα φάγαμε μαζί.

3.Δεν θα πληρώσω κάτι για το οποίο έχω δουλέψει κι έχω πληρώσει τους φόρους μου κατα καιρούς.

4.Δεν μου περισσεύουν για να το κάνω.

5.Δεν φοβάμαι να με ελέγξουν.

6.Δεν συμφωνώ με την έννοια της περαίωσης γιατί στην ουσία πληρώνεις για κάτι το οποίο θα έπρεπε να είχες υποστεί συνέπειες όταν έπρεπε και αφού δεν έγινε κάτι τέτοιο σημαίνει πως είναι ανίκανος αυτός που σε ελέγχει. Δεν είναι δυνατόν η ανικανότητα του κράτους να διαχειριστεί τους πόρους του και τους πολίτες του φορολογικά να λειτουργεί τρομοκρατικά στους πολίτες με την λογική του "ρίχνω άδεια για να πιάσω γεμάτα".

7. Ας μας προσλάβουν όλους ελεγκτές για να ελέγχουμε ο ένας τον άλλον..κοντεύει να γίνει κι αυτό.

8.Σε άλλα κράτη μέλη μπορεί oi φόροι να είναι υψηλοί (σαν τους νέους δικούς μας) αλλά μέχρι εκεί. Ούτε περαιώσεις, ούτε κλεισίματα βιβλίων.. και τα καημένα κράτη τα πάνε μια χαρά..μα πως τα καταφέρνουν;

8.Δεν θα πληρώσω γιατί ακόμη και στην περαίωση έχουν κάνει τα άπειρα λάθη και γιατί να μην έχουν κάνει και σε εμένα (αυτό λειτουργώντας με την δική τους λογική.

9.Τέλος πρέπει επιτέλους να καταλάβουν ότι "ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ", γιατί μάλλον λειτουργούν την λογικής "όποιος έχει τα λεφτά να τα φέρει πίσω".. ε εγώ δεν τα έχω ρε παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

https://www.gsis.gr/taxisnet/per2010/index.jsp

 

Εδω μπορειτε να δειτε το εκκαθαριστικο της περαιωσης βαζοντας τον κωδικο που εχετε για το taxisnet...

 

Εμενα μου χρεωσαν 1400Ε για δυο χρησεις η μια με μηδαμηνο εισοδημα....

 

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ.....

 

Υπαρχει πιθανοτοτητα να συμψηφισουν τα χρηματα αυτα με την επιστροφη που περιμενω??? (λεω εγω τωρα....)

 

ΥΓ. δεν ειχα διαβασει τα προηγουμενα ποστ....το εχει ξαναγραψει καποιος το λινκ...

 

Κάποιος γνωστός που το ζήτησε στην εφορία του, του απάντησας ότι δεν μπορούν για την ώρα να το κάνουν γιατί η διαδικάσία γίνεται από τα κεντρικα, πρέπει πρώτα να πληρώσει την προκαταβολή στην τράπεζα ως αποδοχή και αφού ελεγχθεί η δηλωση του και το ποσό επιστροφής ίσως να μπορεί να γίνει συμψηφισμός στο υπόλοιπο ποσό. Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας μια βόλτα από τη Δ.Ο.Υ. σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω συναδελφε δεν εχω δωσει λογαρισμο ΕΤΕ για την επιστροφη του φορου..

Επισης περιμενω ελεγχο απο τη ΔΟΥ και μετα την επιστροφη του φορου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.