Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Τώρα είδα την απίστευτη όντως σύμπτωση. Ίδιας φύσης ερώτηση με ίδιο αριθμό χρήσεων και ίδια ποσά με ένα λεπτό διαφορά!!! Αν κατάλαβα αυτό που λέει η Νικολέτα είναι πράγματι πιθανό να λένε ότι είναι 2100 το ποσό. 500 θα μας τα δώσεις με τη μία είτε πληρώσεις όλο το ποσό είτε πας με δόσεις. Για τα υπόλοιπα λοιπόν 2100-500 =1600 ευρώ που παίζεται αν θα τα δώσεις με δόσεις σου κάνουμε 10% έκπτωση ήτοι 160 για να μας τα δώσεις με τη μία. Σε αυτήν την περίπτωση προκύπτει εφάπαξ ποσό 2100 - 160 =1940. Ακούγεται λογική ως εξήγηση. Αν μπορεί να την επιβεβαιώσει κάποιος...

 

 

Αναφέρει τη διαδικασία των δόσεων και της έκπτωσης στο παρακάτω λινκ.

ελπίζω να δουλεύει.

http://www.gsis.gr/cmdocs/8044.pdf

Link to comment
Share on other sites

@Τοpap, για αυτό που έλεγες στο post#172 , για την τηλεόραση ή για κάποιο άλλο αγαθό.

Με τι κριτήρια κρίνει ο ελεγκτής;

Aν είναι το συγκεκριμένο πάγιο στο χώρο σου ή αν δεν του αρέσει απλά που το πέρασες;

 

Νομίζω το δεύτερο... είναι να πέσεις σε στραβόξυλο υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

+3 από εμένα , ;)

@Τοpap, για αυτό που έλεγες στο post#172 , για την τηλεόραση ή για κάποιο άλλο αγαθό.

Με τι κριτήρια κρίνει ο ελεγκτής;

Aν είναι το συγκεκριμένο πάγιο στο χώρο σου ή αν δεν του αρέσει απλά που το πέρασες;

Γιατί ο νόμος μας δίνει την ευκαιρία να περνάμε τηλεοράσεις στα πάγια και στην ουσία κάποιοι τη χρειάζονται για να τη συνδέσουν με το P.C. και να κάνουν παρουσιάσεις.

λ..

 

 

Mπορεί να θέλει να βλέπει ειδήσεις .

Οι κατηγορίες των φρολογικά αναγνωρίσιμων δαπανών υπάρχουν στον ΚΦΕ (Ν 2238/1994) στο άρθρο 31. Η απαρίθμηση των δαπανών είναι ενδεικτική και όχι αποκλειστική. Υπάρχει πλήθος (μέγα) αποφάσεων δικαστηρίων στο ζήτημα αυτό.Το ΥΠ. ΟΙΚ. προσπάθησε να βάλει μια τάξη στα πράγματα και έχει εκδόσει υπό τύπο οδηγού κάποιες εγκυκλίους : την ΠΟΛ 1005/14-01-2005, την ΠΟΛ 1028/17-02-2006 και την 1029/17-02-2006.

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS,

 

Όπως έχω πει και παραπάνω, είναι τόσο δαιδαλώδες η νομοθεσία που είναι στην κρίση του κάθε ελεγκτή να την ερμηνεύσει κατα το δοκούν.

 

Πχ στην ΠΟΛ 1005/14-01-2005 που αναφέρεις λεει:

Διάφορες περιπτώσεις δαπανών

...

15. Έξοδα εκθέσεων, επιδείξεων, εφόσον υπάρχουν τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά, εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα. (ΚΦΕ, άρθρο 31, παρ. 1, περ. α΄)

 

Η τηλεόραση είναι μέσο επίδειξης, οχι? Σε μια παρουσίαση πχ φωτορεαλιστικού για τη μαιζόνετα που θέλει να αγοράσει ο πελάτης.

 

Μπορεί όμως να έρθει το στραβοξυλο ελεγκτης και να σου πει: "τι φωτορεαλιστικα και κουραφέξαλα να'ουμ, εγω δεν τα ξέρω αυτά. Τον ΜΠΑΟΚ θέλεις να βλέπεις και καμία μεταμεσονύχτια προβολή. Στο βγάζω απο έξοδο"

Τι θα του πεις τότε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ερημη τηλεόραση ειναι το μόνο που με φοβίζει και εμενα, η μοναδική "ψιλοπαρανομία" μου. ΑΝ και βεβαια, μπορεί ναισχυριστείς πως εχεις βαλει και μια τηλεόραση για τους πελάτες που περιμε΄νουν..χαχαχα (λέμε τωρα)

 

 

Αν την έχεις στο γραφείο σου και αν αυτό το τελευταίο δεν συμπίπτει με την κατοικία σου, μη φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν την έχεις στο γραφείο σου και αν αυτό το τελευταίο δεν συμπίπτει με την κατοικία σου, μη φοβάσαι.

 

Μια ερώτηση και εγώ σχετικά με το θέμα των παγίων. Αν κάποιο πάγιο το έχεις αποσβέσει στα 3-4-5 χρόνια ανάλογα. Αν έχει περάσει αυτό το διάστημα μετά μπορείς να το πετάξεις; Π.Χ έναν παλιό υπολογιστή... πρέπει να συνοδεύεται από κάποιο έντυπο καταστροφής;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα το μπουγιουρντί (να μην ξεχνάμε και από που πήραμε την σημερινή νοοτροπία)

2004 700 -> 680 -> 680

2005 700 -> 630 -> 1310

2009 700 -> 642 -> 1952

2010 350 -> 322 -> 2274

 

Τα 2006-2007-2008 είχα κάνει περαίωση κατά την δήλωση, οπότε δεν τα συμπεριέλαβαν.

Αλλά περαίωση έκανα και το 2010. Γιατί την συμπεριέλαβαν??

Και γιατί το 2009 642€ και όχι 630€

 

2274€ θέλουν? Πως τα θέλουν σε κέρματα???

χσσσσσσζζζζζζζζ (δουλεύει η ανακύκλωση)

 

υ.γ. Δηλαδή αν δεν είχα κάνει περαίωση θα ήθελαν 4152€!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν την έχεις στο γραφείο σου και αν αυτό το τελευταίο δεν συμπίπτει με την κατοικία σου, μη φοβάσαι.

 

Εδώ ειναι ολίγον θολό. Εχω αλλο σπίτι δηλωμένο σαν κατοικία (το πατρικό μου) και αλλο σαν γραφείο ('οπου όμως πρακτικά τον τελευταίο χρόνο κατοικώ κιόλας - αστα και βράστα). Βεβαια το μονο που προδίδει οτι ειναι κατοικίαι ειναι ενα κρεββάτι, γιατι κατά τα λοιπά γυμνό είναι!

Link to comment
Share on other sites

Το 680 δικαιολογείται ως το αποτέλεσμα της αφαίρεσης από το 700 της έκπτωσης 10% επί του υπολοίπου μετά την αφαίρεση της υποχρεωτικής προκαταβολής των 500, δηλαδή του (700-500)*0,90 αλλά το 642 πρέπει να έχει σχέση με το ποσόν της υποχρεωτικής προκαταβολής που αναγράφεται για τη χρήση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.