Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Νοοοοοοοοοοπ! Ωφέλιμο χώρο θα πάρεις τον ωφέλιμο χώρο, δεν έχει σημασία το ύψος αν η κάτοψη πρίν έδειχνε αίθριο ή κλειστή σοφίτα ή.....οτιδήποτε κάτω των οποιδήποτε πόντων αν ο χώρος άλλαξε χρήση ανεξάρτητα ύψους ας είναι και 50 πόντοι πρέπει να το ταχτοποιήσεις. Προσοχή όμως δηλώνεις τους χώρους που αλλάξαν χρήση αν είχες δηλαδή σοφίτα όπου μέρος της χρησιμοποιούταν σαν κύριος χώρος πχ σκάλα αυτήν δεν την δείχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στους ημιυπαίθριους βάζετε για εμβαδόν ότι γράφει η άδεια , συμβόλαιο κ.τ.λ. ή το καθαρό εμβαδόν χωρίς τοίχους ?

 

Εγώ τόσο καιρό βάζω ότι γράφει η άδεια αλλά έχουν αρχίσει κάποιοι πελάτες να ζητάνε καθαρό εμβαδόν.

 

Με το εμβαδόν της άδειας νομίζω είμαστε πιο σίγουροι.

 

Π.χ. έστω Η/Χ εμβαδού 15.00μ2 και καθαρού 13.50μ2. Γίνεται να γράψω κάπως στην αίτηση ότι αφορά τον Η/Χ 15.00μ2 καθαρού 13.50μ2 ?! ΝΑ κάνω δηλαδή τακτοποίηση με καθαρό έμαβδόν και να είμαι και καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στους ημιυπαίθριους βάζετε για εμβαδόν ότι γράφει η άδεια , συμβόλαιο κ.τ.λ. ή το καθαρό εμβαδόν χωρίς τοίχους ?

 

Ό,τι λέει η άδεια. Η αφαίρεση τοιχοποιίας είναι επίκινδυνο πράγμα και θα το βρουν και μπροστά τους πολλαπλά.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? ΓΙα πες που μπορεί να το βρούν ? Εάν σε μία μεταβίβαση το περιγράφει ο συμβολαιογράφος ότι ο χώρος τακτοποιήθηκε με καθαρό εμβαδόν βάσει ν.3843/10 δεν είναι καλυμένοι?

 

Άσχετη 2η ερώτηση .... Στο στατιστικό στις συνιδιοκτησίες βάζετε και τους δύο ιδιοκτήτες?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως υπολογιζω την διαφορα.

Τους αναλυω την κατασταση ως εχει και αποφασιζουν μονοι τους.

Οι περισσοτεροι δεν το ρισκαρουν για 60-70 ευρω να δηλωσουν αλλα μετρα απ οσα γραφονται στο συμβολαιο ή στην αδεια.

Αλλοι παλι το κανουν...οπως και να χει, η τελικη αποφαση ειναι ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ!!!

Εσεις απλα τους αναλυετε τα + και - του καθε τροπου....

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? ΓΙα πες που μπορεί να το βρούν ? Εάν σε μία μεταβίβαση το περιγράφει ο συμβολαιογράφος ότι ο χώρος τακτοποιήθηκε με καθαρό εμβαδόν βάσει ν.3843/10 δεν είναι καλυμένοι?

 

Άσχετη 2η ερώτηση .... Στο στατιστικό στις συνιδιοκτησίες βάζετε και τους δύο ιδιοκτήτες?

 

Αυτό με την περιγραφή που θα κάνει ο συμβολαιογράφος στα συμβόλαια, το ξέρετε και το έχετε δει με τα μάτια σας, ή κάνετε υποθέσεις;

Γιατί εγώ σου λέω ότι στην καλύτερη περίπτωση άντε να αναγράφουν ένα: "μεταξύ των άλλων χώρων περιλαμβάνεται και Η/Χ που ρυθμίστηκε με το Ν.3843, βάσει της με Α.Π. τάδε αίτησης". Και από εκεί και πέρα το χάος.

Θες να σου πω τι έχω αντικρύσει από συμβολαιογράφους για παράδειγμα στα πρώτα συμβόλαια μετά την Α' φάση του Κτηματολογίου πρίν 2 χρόνια; Μέχρι και να αναφέρουν ως ΚΑΕΚ (!!!) τον ...κωδικό δικαιώματος (ούτε καν ακινήτου!) ο οποίος ήταν νούμερο για καθαρά εσωτερική δική μας και της βάσης δεδομένων μας χρήση και ενδεχομένως άλλαζε από παράδοση σε παράδοση που κάναμε και δεν υπήρχε καν η έννοια "ΚΑΕΚ" ακόμα ατη φάση που δουλεύαμε!

Από εκεί και πέρα ξέρεις τι θα γίνει; Θα σκάσει έλεγχος στον αγοραστή και θα ψάχνεται να βρει που (και αν) είχε αναγράψει τους αναλυτικούς υπολογισμούς του εμβαδού ο μηχανικός που είχε κάνει την τακτοποίηση (κάθε υπάλληλος σε κάθε πολεοδομία τα ζητάει και με διαφορετικό τρόπο βλέπεις!), γιατί αυτοί δε φαίνονται, πως ξεθώριασε ο μαρκαδόρος που είχε ζωγραφίσει το περίγραμμα στην κάτοψη και δε βγαίνει άκρη, γιατί τώρα που θα πάρει την κορδέλα να μετρήσει, βρίσκει τον τοίχο 20 πόντους πιο έξω σε σχέση με τα εγκεκριμένα (δεν είχε γίνει αυτοψία βλέπεις κατά την τακτοποίηση!) και άρα τα έκανε τρις χειρότερα που μείωσε το εμβαδό αφαιρώντας και την τοιχοποιία κλπ. κλπ.

Για αυτό λέω, βάλτε ό,τι λένε τα εγκεκριμένα να υπάρχει απόλυτη ταύτιση και συμφωνία στα νούμερα (θεωρητικά τουλάχιστον γιατί στην πράξη είπαμε ότι αν δε γίνει αυτοψία τρέχα γύρευε) να τελειώνει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

αν σου τύχει υπόγειο και οι περιμετρικοί τοίχοι είναι 10 τ.μ. και εξαιτίας οτι τους μετράς πας σε πιο μεγάλη κλίμακα συντελεστου και η γεννόμενη διαφορά ειναι 1500 ή 2000ευρώ τι γίνεται?

θα αναγράψεις εν τέλει τα τ.μ. του υπογείου της άδειας?

θα ενημερώσεις το πελάτη να πάρει την τελική απόφαση?

Link to comment
Share on other sites

Με βαση το πνευμα του νομου τα περιμετρικα τοιχια του υπογειου ΔΕΝ πρεπει να μπαινουν στα τετραγωνικα.

Επειδη ομως οι νομοθετες - φυντανια, εχουν προβλημα εκφρασης, εχει δημιουργηθει ολο αυτο το μπαχαλο με το καθαρο εμβαδον....

Αν απλα λεγανε ''καθαρο εμβαδο'' χωρις καμια επεξηγηση, θα ταν ΠΟΛΥ καλυτερα καθως ολοι ξερουμε πως οριζεται το ΚΑΘΑΡΟ ΕΜΒΑΔΟ, εκτος προφανως απ αυτους...

 

Στο δια τ αυτα...για προσωπικη μου υποθεση δεν θα το συζηταγα καν....δεν θα το εβαζα.

Τωρα για πελατη....ριξε το μπαλακι σ αυτον αφου του εξηγησεις την κατασταση.Ειναι και μεγαλο το ποσο βλεπεις...

Αν υπαρχουν και τοιχοι που δεν φαινονται στην οικοδομικη αδεια ,ακομα καλυτερα, καθως επικαλεισαι και σφαλμα στην αποτυπωση 1-2 %...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Να σας κάνω μία ερώτηση? εχω έναν όροφο με δυο διαμερίσματα κολλημένα τα οποία έχουν έναν κοινό ημιυπαίθριο...Οι μηχανικοί που έκαναν τους άλλους ορόφους είπαν ότι τραβήξανε μία γραμμή ώστε να σημειώσουν τον μισό Η/Χ που ανήκει σε κάθε διαμέρισμα και φυσικά αυτα τα τετραγωνικά δηλώσανε...

 

Τώρα όμως που εγώ κάνω την τεχνική έκθεση να γράψω κατευθείαν το εμβαδόν που προκύπτει ή πρέπει να γράψω ότι προκύπτει από την διαίρεση δια δύο του ημιυπαίθριου χώρου που σημειώνεται στην κάτοψη? Στο συμβόλαιο δε λεει τίποτα ότι του ανήκει ο μισός και λοιπα...

 

Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.