Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Θέλω να με βοηθήσει αν κάποιος γνωρίζει σχετικά με μια περίπτωση τακτοποίησης αποθήκης κατοικίας.

Η κατοικία είναι κατασκευασμένη σε ένα οικόπεδο περίπου 4.800μ2, εκτός σχεδίου, με άδεια του 1988.

Κανονικά η επιτρεπόμενη κάλυψη ήταν περί τα 160μ2. Αλλά επειδή είναι περιοχή ΖΟΕ υπήρχε περιορισμός στα 120μ2. Το σχέδιο της κάτοψης παρουσιάζει ως εμβαδόν οικίας=113,92μ2 και ως αποθήκη=41,06μ2 την οποία την κατασκεύασαν για γεωργική χρήση.

Σημειωτέον ότι η αποθήκη είναι μέσα στο περίγραμμα του κτιρίου-έτσι φαίνεται στην κάτοψη- ωστόσο είναι διαγραμμισμένη με ράστερ.

Φυσικά η αποθήκη λειτουργεί τώρα ως δωμάτια της κατοικίας και το ζητούμενο είναι αν τακτοποιείται σύμφωνα με το Ν.3843...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, νέος εδώ και να κάνω και εγώ μια ερώτηση . Ο πελάτης έχει κάνει ένα υπόγειο δηλωμένο σαν αποθήκη. συνεργείο-ηλεκτρολογίο αυτοκινήτων. Αυτό φαντάζομαι ρυθμίζεται κανονικότατα. Όμως εκεί που έχει τη ράμπα΄για τα αυτοκίνητα , είχε είσοδο με σκαλιά. Υπάρχει κάποιο θέμα στο οποίο σκοντάφτει η τακτοποίηση? Μπορεί στα πλαίσια της τακτοποίησης να τακτοποιήσει και το θέμα της ράμπας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μου έτυχε μια περίπτωση που με προβληματίζει.

Ένας ημιυπαίθριος χώρος προς τακτοποίηση είναι μόλις 4,42τ.μ.

Οπότε το πρόστιμο τακτοποίησης είναι: 4,42*0,05*900=198,9€.

 

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με το παράβολο τον 250€;;

 

Θα επιστραφεί το ποσό των 250-198,9=51,10€;;

Link to comment
Share on other sites

καμία απάντηση στο θέμα μου;;;;;;

----

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Θέλω να με βοηθήσει αν κάποιος γνωρίζει σχετικά με μια περίπτωση τακτοποίησης αποθήκης κατοικίας.

Η κατοικία είναι κατασκευασμένη σε ένα οικόπεδο περίπου 4.800μ2, εκτός σχεδίου, με άδεια του 1988.

Κανονικά η επιτρεπόμενη κάλυψη ήταν περί τα 160μ2. Αλλά επειδή είναι περιοχή ΖΟΕ υπήρχε περιορισμός στα 120μ2. Το σχέδιο της κάτοψης παρουσιάζει ως εμβαδόν οικίας=113,92μ2 και ως αποθήκη=41,06μ2 την οποία την κατασκεύασαν για γεωργική χρήση.

Σημειωτέον ότι η αποθήκη είναι μέσα στο περίγραμμα του κτιρίου-έτσι φαίνεται στην κάτοψη- ωστόσο είναι διαγραμμισμένη με ράστερ.

Φυσικά η αποθήκη λειτουργεί τώρα ως δωμάτια της κατοικίας και το ζητούμενο είναι αν τακτοποιείται σύμφωνα με το Ν.3843...

Link to comment
Share on other sites

gi@

 

Εάν η η αποθήκη εμφανίζεται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας, και είναι κανονικά εντός του όγκου-κελύφους της οικοδομικής άδειας, τότε λογικά τακτοποιείται. Προσωπικά έχω τακτοποιήσει βοηθητικό χώρο ο οποίος εμφανιζόταν στην άδεια, και ήταν εκτός των τετραγωνικών συντελεστή δόμησης, αλλά επιτρεπόταν από τους τότε όρους δόμησης η κατασκευή του.

Link to comment
Share on other sites

επειδή από ότι αντιλαμβάνομαι είναι περίεργη υπόθεση και στην πολεοδομία που πήγα-οι μισοί έλεγαν ότι μπορεί να τακτοποιηθεί και οι μισοί όχι...ξέρει κανείς πού μπορώ να απευθυνθώ για να σιγουρευτώ ότι τακτοποιείται η αποθήκη και για να μην πληρώνουν τζάμπα οι άνθρωποι;;;;;

 

nisorvani ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

στον 3843/10

.............

είναι εντός του εγκεκριμένου κτιριακού όγκου?

Καταρχήν δεν μας λές κάτι είναι υπόγεια η αποθήκη?

Είναι εντός του περιγράμματος του κτιρίου (εφόσον είναι υπόγεια)?

Εάν Ναι. Και μετράει στον κτιριακό όγκο. Τέλος, τακτοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

με μπερδεύει λίγο που λες ότι η επιτρ. κάλυψη είναι 120 μέτρα, όταν έχουν κατά τα φαινόμενα καλυφθεί περισσότερα από 150 μέτρα... τι απ' όλα ίσχυε κατά την έκδοση της ο/α; αν η αποθήκη δεν είναι αυθαίρετη και έχει μετρήσει κανονικά στην κάλυψη τότε είναι εντός εγκεκριμένου όγκου και άρα ρυθμίζεται, όπως αναφέρει και ο/η συνάδελφος nisorvani

 

edit: τώρα είδα ότι απάντησε και ο συνάδελφος Highlander :)

Link to comment
Share on other sites

highlander

Η αποθήκη είναι στο ισόγειο.Είναι ένας χώρος 40τ.μ. κολλημένος στην υπόλοιπη κατοικία, σαν να είναι ένα επιπλέον δωμάτιο π.χ. απλά είναι χαρακτηρισμένος ως αποθήκη. Προς το παρόν έχω στα χέρια μου μόνο την κάτοψη η οποία σημειώνει ξεχωριστά τα τετραγωνικά της κατοικίας και της αποθήκης.

 

hotpepper

όσον αφορά στην επιτρεπόμενη κάλυψη ξαναλέω ότι είναι περιοχή ζοε και ο περιορισμός ήταν στα 120τ.μ. αλλά ίσως να είναι 120 τ.μ. για κατοικία μόνο και μπορείς να χτίσεις επιπλέον τετραγωνικά για αποθήκες και άλλες δευτερεύουσες χρήσεις [;]. Δεν γνωρίζω γενικά τι συμβαίνει με τις ζοε. Αλλά προφανώς για να υπάρχει στην εγκεκριμένη κάτοψη η αποθήκη, δε θα είναι αυθαίρετη, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.