Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

engant

 

1 φάκελος αλλαγής χρήσης Η.Χ. Α' οροφου σε κατοικία (παράβολο 250 ευρώ)

2 φάκελοι αλλαγής χρήσης τμήματος υπογείου σε κατοικία (2 παράβολα 350 ευρώ)

 

θα έχεις και 3 πρόστιμα, 1 για κάθε φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομία Νομαρχίας Πειραιά... Το είχα αναφέρει θυμάμαι...

Εχει υπ.δομ. 50 τ.μ. και κλείνει πυλωτή 40 τ.μ. και μου έλεγε ο δντής ότι έχει βγεί και εγκύκλιο...Την είχε βαφτίσει κιόλας... "Εγκύκλιο 12"... Πήραμε ΔΟΚΚ και μας είπε ότι δεν υπάρχει τίποτε διευκρινηστικό και να το πάρει κανονικότατα! Μιλάω για αρχές ΔΕΚ 2010 οπότε ίσως δεν είμαι απολύτως ενημερωμένος.

 

Μιλάς για πολυκατοικία απότε μπορεί να μην είχε υπόλοιπο δόμησης η οριζόντια ιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέμε τόσες φορές βρε erling...

αλλά τώρα συζητάμε αν κάλως τακτοποιούνται χώροι με υπόλοιπο δόμησης...

 

καλό είναι να διαβάσεις τις 3-4 τελευταίες σελίδες, και αν θέλεις να τοποθετηθείς και εσυ.

 

Τις διάβασα αλλά αφού λέει πως "εξακολουθούν να μην προσμετρώνται στους ισχύοντες στην περιοχή του ακινήτου γενικούς και ειδικούς όρους και περιορισμούς δόμησης" σαφώς δεν μας ενδιαφέρει αν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης.

Δηλαδή υπάρχει στον νόμο κάτι τόσο σαφές και ακόμα το ψάχνουμε?

Link to comment
Share on other sites

@Soundholics :

 

Έχεις δίκιο. Και εγώ είχα θέσει παλιότερα ερώτημα στο forum και εκτός από τον Άρης_Χανιά, κανείς δεν απάντησε επί της ουσίας για το αν αντιμετώπισε πρόβλημα λόγω υπολοίπου Σ.Δ.

 

Διαβάζω διαβάζω και τελειωμό δεν έχει;) Πάντως σε πολεοδομίες Ναυπλίου και Κρανιδίου δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με υπόλοιπο δόμησης. Τα δέχονται κανονικά και μάλιστα σε ερώτημα για άδειες με 2 κατοικίες στο οικόπεδο στα οποία έχει κτιστεί και αποπερατωθεί μόνο μία και η άδεια ισχύει επ'αόριστον δεν είχαν κανένα πρόβλημα να 'τακτοποιήσουν' χώρο στην πρώτη κατοικία ώστε να μείνει το υπόλοιπο δόμησης ανέπαφο για μελλοντική ανέγερση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Έχω μια περίπτωση και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γίνεται..Aν εχω μια ληγμένη άδεια αλλά έχουν πέσει τα μπετά μπορώ να ζητήσω επ΄αόριστον παράταση.Σωστά??

Είναι λοιπόν μια άδεια στον Άλιμο που έχει λήξει το 2001,το κτίριο βρίσκεται στην φάση των σοβάδων,έρχεται λοιπόν ο πελάτης και μου ζητάει

1)Τακτοποίηση με τον 3843/2010 μιας υπόγειας αποθήκης.(υποθέτω αυτό γίνεται με την χρήση της ληγμένης άδειας)Δίκιο έχω ή μήπως δεν γίνεται??

2)Τί πρέπει να κάνω για να συνεχίσει την αποπεράτωση της οικοδομής??

Ο προηγούμενος συνάδελφος μηχανικός έχει βγεί σε σύνταξη.

Εγώ πώς πρέπει να κινηθώ για να είμαι σωστός??υποθέτω ότι θα χρειαστεί και μελέτη ΚΕΝΑΚ,σωστα???

Link to comment
Share on other sites

...Υπάρχει στο υπόγειο εσωτερική κλίμακα...

 

Προσωπικά δεν θα την έβαζα καθόλου αφού δεν προσαρτήθηκε στις κατοικίες αλλά θα διαγραμμούσα μόνο τα τετραγωνικά των κατοικιών. Βοηθητικός χώρος ήταν και βοηθητικός έμεινε. Εάν θέλουν ας κάνουν μία ενημέρωση φακέλου , που δεν νομίζω ότι θα το κάνουν ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση μαγαζιού σε ισόγειο με πατάρι 40τ.μ. και 1ου ορόφου κατοικίας. Στο ισόγειο θέλει ο ιδιοκτήτης να τακτοποιήσει το πατάρι (το οποίο υπάρχει στα σχέδια της πολεοδομίας). Θέλει απλά να ρυθμίσει τη χρήση του ως κατοικία. Να δημιουργήσει στην ουσία κατοικία μέσα στο κατάστημα (μελλοντικά θέλει να ανοίξει και πόρτα εξωτερικά απ'οτι κατάλαβα για να αυτονομηθεί πλήρως η κατοικία που θα δημιουργηθεί στο πατάρι).

 

Μπορεί να ρυθμιστεί με τον 3843? Ή είναι αλλαγή από κύρια σε κύρια πάλι χρήση και δεν μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

archthanos

Κατέθεσε φάκελο τακτοποίησης παταριου σε κατοικία, και αν σου πουν τίποτα πες ότι έχει ανοίξει ήδη αυτόνομη πόρτα.

Δεν εμπίπτεις στις απαγορεύσεις από κύρια χρήση σε κύρια χρήση αφού ο χώρος (πατάρι) δεν υπήρχε αρχικά.

 

Βέβαια οφείλω να υπενθυμίσω ότι αν κάποια στιγμή θα θελήσει το κατάστημα να χρησιμοποιήσει το πατάρι, δεν θα μπορέσει, αφού αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένους χώρους δεν γίνεται, εκτός αν ο χώρος ξαναγυρίσει στην προηγ. χρήση (το πατάρι δηλ. να εξαφανιστεί αλά χάρι ποτερ:smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινα κατανοητός μάλλον, αν και το ανέφερα...

Το πατάρι υπάρχει κανονικά στα εγκεκριμένα σχέδια και δεν μπορεί να εξαφανιστεί...αν δεν υπήρχε δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινα κατανοητός μάλλον, αν και το ανέφερα...

Το πατάρι υπάρχει κανονικά στα εγκεκριμένα σχέδια και δεν μπορεί να εξαφανιστεί...αν δεν υπήρχε δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό..

 

που ανέφερες ότι το πατάρι βρίσκεται στα εγκεκριμένα σχέδια βρε?

είπες απλά μαγαζί με πατάρι.

 

και για ποιο λόγο ρωτάς αν τακτοποιείται, αφού χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης από κύρια χρήση (κατάστημα) σε κύρια χρήση (κατοικία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.