Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

archthanos

το γεγονός ότι ένα μέρος του Η.Χ. είχε μετρήσει στην δόμηση, είχε να κάνει με τον έλεγχο των eξωστών και Η.Χ.

Αυτό όμως δεν σημάινει ότι είχε και αλλαγή χρήσης.

Αφου στην δική σου περίπτωση όλο άλλαξε χρήση, τότε όλο πρέπει να τακτοποιηθεί.

 

Στην δεύτερη περίπτωση τακτοποίησε απλά το τμήμα του Η.Χ. που άλλαξε χρήση, και αν ο ιδιοκτήτης θέλει να είναι καλυμμένος κάνεις μια αναθεώρηση (αν η άδεια είναι σε ισχύ) για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Θα σου έλεγα να έκανες μια Εγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας αλλά αφού έχεις διαφοροποίησει τα υδραυλικά (αλλαγή μπάνιου) θεωρώ σίγουρο ότι θα σου ζητήσουν Μελέτη Υδρευσης Αποχέτευσης.

 

sxeha

Παράξενη περίπτωση.

ΔΕν έχεις πρόβλημα με το φάκελο τακτοποίησης του νέου παταριού ως πατάρι καταστήματος.

Για το πατάρι που έγινε κατοικία, εφόσον υπήρχε στα εγκεκριμένα σχέδια της αδείας, νομίζω ότι χρειάζεται μια άδεια αλλαγής χρήσης σε κατοικία (ή ενοποίησης με κατοικία 1ου) και νομίζω δεν μπορείς να κάνεις κάτι με την τακτοποίηση. Αν κάποιος συνάδελφος έχει αντίρρηση, το συζητάμε..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως πρέπει να τακτοποιηθεί όλο, όμως δεν το δέχονται όλες οι Πολεοδομίες...Αθήνα πχ θέλουν μόνο το κομμάτι που είναι ημιυπαίθριος στο Δ.Κ. Αιγάλεω που ψάχνω τώρα δεν ξέρω...

 

Στο δεύτερο θέμα, το πρόβλημα είναι πως πρόκειται για λουτρό που άλλαξε θέση, οπότε όπως λες θα ζητηθεί ύδρευση αποχέτευση. Αν είχε "μετακινηθεί" στην κάτοψη ένα υπνοδωμάτιο (για παράδειγμα) δεν θα υπήρχε συζήτηση, μιας και επιτρέπονται μικρές αλλαγές στις κατόψεις, χωρίς αναθεώρηση... Επίσης να πω πως η άδεια δεν είναι σε ισχύ (πολυκατοικία του 2006).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν δεν το δέχονται όλες οι Πολεοδομίες, αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως το βλέπουν, αφού δεν απαιτείται Δ.Κ.

Πάντως, νομίζω το ορθότερο είναι όλο.

 

Στο δεύτερο θέμα, όντως το μπάνιο είναι "πρόβλημα"

Δες αν μπορείς να το περάσεις με Ε.Ε.Μ.Κ. για εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

Αν όχι, κανονική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Iδιοκτήτης έχει κλείσει τμήμα του ημιυπαιθρίου του.Ο προκύπτων κλεισμένος χώρος δεν είναι ημιυπαίθριος.Τακτοποιείται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπουν απ' το Δ.Κ., αλλά από την κάτοψη που συνήθως όταν υπάρχει τέτοια περίπτωση έχει δείξει ο μελετητής μηχανικός με διακεκομμένη γραμμή το τμήμα του Η/Χ που έχει μετρήσει ως Η/Χ και το υπόλοιπο είναι αυτό που μετρησε στη δόμηση. Εξάλλου εμείς που βλέπουμε τα σχέδια το ξεχωρίζουμε και το ψάχνουμε προς όφελος του πελάτη αν είναι δυνατόν να γίνει....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι με μια διακεκομμένη γραμμή θα καταλάβει τίποτα ο ελεγκτής, αλλά και να καταλάβει, το ορθό είναι να τακτοποιηθεί ολόκληρο αφου πρόκειται περι αλλαγής χρήσης. Συμφωνώ απόλυτα να σκεφτούμε το όφελος του πελάτη, αλλά σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι πρέπει να τακτοποιηθεί ολόκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ το είπα και στο προηγούμενο ποστ...και εγώ αυτής της λογικής είμαι...μου έτυχαν όμως περιπτώσεις που μου ζητήθηκε να αφαιρέσω το τμήμα που μετράει στη δόμηση. Δέχτηκαν μόνο ό,τι είναι Η/Χ και στο Δ.Κ. (χωρίς να το ελέγξουν φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

mixyak790,

 

εφόσον το κλεισμένο τμήμα είναι αποκλειστικά μέρος του ημιυπαιθρίου, τακτοποιείται.

 

αν μέρος του κλεισμένου χώρου βρίσκεται εκτός του ημιυπαιθρίου, όπως αυτός φαίνεται στα σχέδια της άδειας, δεν τακτοποιείται...

Link to comment
Share on other sites

archtanos:

!!

ok τότε δοκίμασε να το τακτοποίησεις ετσι, τι να πω ?

:wink:

 

mixyak790

Τι εννοείς: "Ο προκύπτων κλεισμένος χώρος δεν είναι ημιυπαίθριος." ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ημιυπαίθριος αύμφωνα με τα πλάτος-βάθος ,δηλαδη με λίγα λόγια έκλεισε ένα δωμάτιο,αντί να κλείσει τρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.