Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Ότι δεν υπάρχει στο εγκεκριμένο σχέδιο με την σημερινή χρήση, κατοικία στην περίπτωσή σου, το δηλώνεις.

 

Ο.Κ., αν κατάλαβα καλά, δεν δηλώνω κλιμακοστάσιο & ασανσερ στο υπόγειο, ουτε την απόληξη του κλιμακοστασιου (και το διάδρομό της) στη σοφίτα, αφού υπήρχαν στα αρχικά σχεδια, ανεξαρτητα αν εξυπηρετούσαν άλλες χρήσεις τοτε και κύρια χρήση σήμερα).

 

Επομενως δηλώνω το δωμάτιο του υπογείου που προεκυψε απο 2 αποθήκες και το W.C. που προέκυψε απο τη δεξαμενή. Τι γίνεται όμως με τον ενδιάμεσο διάδρομο που συνδέει το δωμάτιο με το W.C. Προτείνεις να μην δηλωθεί, αφού ως διάδρομος προυπήρχε? Αρα να δηλωθούν οι δύο μεμονωμένοι χώροι χωρίς τον διαδρομο που τους συνδέει λειτουργικά?

 

Και η μετατροπή της δεξαμενής σε W.C., καθώς και το λουτρό της σοφίτας, που εξακολουθούν να είναι βοηθητικές χρήσεις, καλύπτονται απο τον νόμο που ορίζει ρητά οτι:

 

1. α. Επιτρέπεται μετά την καταβολή ειδικού προστί−

μου η διατήρηση για σαράντα (40) χρόνια ημιυπαίθριων

χώρων, καθώς και χώρων που βρίσκονται στο υπόγειο,

ισόγειο ή άλλη στάθμη του κτιρίου, ..... και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης" ?????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το WC που είναι βοηθητικός χώρος, πιστεύω πως επειδή είναι μέρος κατοικίας θα μπει και αυτό.

Άρα στην σοφίτα θα το έβαζα όλο πλην του κλιμακοστασίου. Και στο σχέδιο δεν θα έδειχνα τα χωρίσματα που έχεις. Θα διαγράμμιζα μόνο όλη την επιφάνεια που θα δήλωνα.

Το ίδιο θα έκανα και για το υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Taxidiotis: Άσε τα περί γοκ, δεν ισχύουν εδώ. Αν δεν απατώμαι πουθενά τόσο στο νόμο όσο και στις εγκυκλίους δεν αναφέρονται τα αρχικά Γ.Ο.Κ. . Και η κουζίνα βοηθητικός χώρος δεν είναι σύμφωνα με γοκ? Άρα Η/Χ που έγινε κουζίνα δεν τακτοποιείται? Όπως σου λέει ο erling κάνε. ό,τι είναι κατοικία ενώ πριν ήταν υπόγειο, Η/Χ, pilotis κλπ. ή ''ανύπαρκτος'' χώρος και προέκυψε πατάρι ή σοφίτα εντός κτιριακού όγκου - κελύφους τακτοποιειται.

Ο δικός μου ενδοιασμός είναι ο εξής: Έχει συζυτηθεί ξανά (την εσωτερική σκάλα που οδηγεί στο υπόγειο μπορούμε να μην την μετρήσουμε) αλλά διευκρινίζω το εξής :έστω ότι υπόγειο μετετράπη σε κατοικία εξ ολοκλήρου, δηλαδή ούτε λεβητοστάσιο που παρέμεινε λεβητοστάσιο ούτε κάποιος χώρος/τμήμα του υπογείου που παρέμεινε αποθήκη. Σε αυτή την περίπτωση που η εσωτερκή κλίμακα εξυπηρετεί αποκλειστικά χώρο κύριας χρήσης μήπως πρέπει να συνυπολογισθούν και τα τετραγωνικά αυτής?

 

 

----------------------------------------------------------------

Υπάρχει ακίνητο που δεν έχει υπόλοιπο δόμησης??? Θεωρητικά όλα έχουν υπόλοιπο έστω 0,5μ2, αφού η αξιοποίηση της δόμησης γινεται κατά 99,8% κατά κόρον.

Τυχαίνει να έιναι και 100,01%

Κι αν κάποιος λοιπόν θέλει να ρυθμίσει με 3843/10 τον Η/Χ 6μ2, τι πρέπει να κάνει να ρυθμίσει τα 5,5μ2 και να νομιμοποιήσει τα 0,5μ2 με άρθρο 22???? και ποια διαιδκασία θα γίνει πρώτα?? η νομιμοποίση δεν μπορεί γιατί έχεις υπόλοιπο αυθαίρετο. Από τη ΔΟΚΚ μπορούν να απαντήσουν γραπτώς σε αυτό το πρακτικό παράδειγμα.

Αξίζει να μπεις στον κόπο να κάνεις νομιμοποιήση για 0,5 μ2. Δεν είναι πιο αντιοικονονομικό? για 0,5 μ2? Δεν έχει νόημα νομίζω, όταν μπορείς και τα 6 μ να τα τακτοποιήσεις. Αν είχαμε υπόλοιπο 0,10 μ2? Σίγουρα αν ήμασταν στο μέγεθος ψείρας ή μυρμηγκιού και δεν είχαμε σκοπό για προσθήκη τότε ναι.

Link to comment
Share on other sites

@ealing : Κατ’ αρχάς, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κι εγώ, μετά από πολλές συζητήσεις και σκέψεις, έχω καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα: «Οι βοηθητικοί χώροι, όπως διάδρομος, W.C., κουζίνα κλπ, εφόσον εξυπηρετούν κύρια χρήση (κατοικία) θα πρέπει να συμπεριληφθούν στις δηλούμενες επιφάνειες»

 

Επίσης, επειδή καμία εγκύκλιος της προκοπής δεν έχει υπάρξει με αποτέλεσμα κάθε υπάλληλος (και πολύ περισσότερο, κάθε πολεοδομία), να ερμηνεύει τον νόμο όπως του κάτσει, «συμφωνώ ότι είναι καλύτερα να αρκεστούμε σε μια απλή διαγράμμιση χωρίς πολλές λεπτομέρειες και ενδείξεις που άλλωστε δεν τις ζητάει ο νόμος, ώστε να περιοριστούν οι πιθανότητες παρερμηνείας».

 

@Ιάμβλιχος: Εγώ συμφωνώ μαζί σου, ότι «εδώ δεν ισχύει ο ΓΟΚ». Εχεις ακούσει όμως το ερώτημα: «Εγώ ξέρω ότι δεν είμαι καλαμπόκι, οι κότες όμως το ξέρουν?»

 

Εδώ είναι το ΚΛΕΙΔΙ για όλες τις απαντήσεις. Σαν μηχανικοί, τόσο εμείς, όσο και υπάλληλοι από πολεοδομίες, προσπαθούμε να δώσουμε απαντήσεις με βάσει τις γνωστές διατάξεις του ΓΟΚ, με αποτέλεσμα να πελαγοδρομούμε.

 

Γιατί αν ίσχυε ο ΓΟΚ, δηλαδή αν επρόκειτο να βγάλουμε οικοδομική άδεια για τις αυθαιρεσίες π.χ. με μεταφορά Σ.Δ., οι απαντήσεις θα ήταν εντελώς διαφορετικές:

 

1ον, δεν θα αφαιρούσαμε τις τοιχοποιίες από τους χώρους κύριας χρήσης των αποθηκών, σοφίτας, παταριών κλπ (όπως προβλέπει ο νόμος), αλλά θα έπρεπε να τις συνυπολογίζαμε στην προς δόμηση επιφάνεια.

 

2ον, δεν θα αφαιρούσαμε το κλιμακοστάσιο, (όπως προτείνουν οι περισσότεροι από εσάς, αν ερμηνεύω σωστά τις γνώμες που διάβασα εδώ), αλλά θα έπρεπε να συμπεριληφθεί δεδομένου ότι εξυπηρετεί έστω και μία κύρια χρήση στο υπόγειο ή στη σοφίτα

 

Το αλαλούμ προκύπτει γιατί με εξαίρεση «τις τοιχοποιίες που δεν συμπεριλαμβάνονται ρητά», ουδεμία άλλη διάταξη ή ερμηνεία υπάρχει στο νόμο ή στις εγκυκλίους, με αποτέλεσμα καθένας να δίνει την ερμηνεία του βάσει του ενστίκτου του και μόνο.

 

Κάνω λάθος?

 

Που ισχύει λοιπόν ο ΓΟΚ και που δεν ισχύει? Και τι ισχύει εκεί που δεν ισχύει?

 

Μια εγκύκλιος θα αρκούσε να απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις. Επειδή όμως οι εγκύκλιοι δεν συμπληρώνουν (αλλά ερμηνεύουν) τον νόμο, και επειδή ο νόμος είναι ασαφής, γιαυτό απάντηση υπεύθυνη δεν θα δούμε. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά η προθεσμία εκπνέει….

 

Κι εγώ ακόμα αναρωτιέμαι για τον διάδρομο της σοφίτας που συνδέει το κλιμακοστάσιο με το δωμάτιο και το WC, "αν θα πρέπει να εξαιρεθεί απο την επιφάνεια (όπως και η σκάλα) αφού αμφότερα εμφανίζονται στο σχέδιο της τομής, ή αν θα πρέπει να συμπεριληφθεί ως ενιαία ενότητα με τις δηλούμενες επιφάνειες....". Δεν άκουσα ακόμα μια ξεκάθαρη απάντηση σε αυτό, προσωπικά σκέφτομαι να δηλώσω μόνο τον διάδρομο του υπογείου (και όχι της σοφίτας), και αυτό για να δικαιολογήσω την αλλαγή χρήσης της "ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ" σε "W.C." παρουσιάζοντας ενιαία ενότητα με το δωμάτιο (βλ. προηγ. σχέδιο).

 

Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αν στο μέλλον κάτι ελεγχθεί με αυτοψία αυτό θα γίνει από το τμήμα αυθαιρέτων , πήγα , άνοιξα την κάτοψη μεζονέτας και τους έθεσα το εξής :

 

Υπόγειο μεζονέτας στο οποίο τμήμα της κάτοψης έχει μετατραπεί σε κατοικία το υπόλοιπο παραμένει αποθήκη.

 

Ο ιδιοκτήτης αφαιρεί τα τετραγωνικά κλιμακοστασίου και εναπομένουσας αποθήκης και δηλώνει προς διατήρηση το υπόλοιπο.

 

Αν κάνετε αύριο για οποιοδήποτε λόγο αυτοψία πως χειρίζεστε το μη ρυθμισμένα τμήματα ?

 

Η απάντηση του τμήματος αυθαιρέτων ήταν ότι στην περίπτωση που

 

α. η σκάλα εξυπηρετεί αποκλειστικά το ρυθμιζόμενο υπόγειο

β. εναπομένουσα αποθήκη έχει πρόσβαση αποκλειστικά μέσα από τον ρυθμισμένο χώρο

 

τότε τα παραπάνω εφ'όσον δεν έχουν μπει στην ρύθμιση θα τα γράψουμε ως αυθαίρετα.

 

Ανέφεραν και περίπτωση , προ μπιρμπιλονόμου , αλλά με τα χαρακτηριστικά της (β) περίπτωσης που επιβλήθησαν πρόστιμα για το σύνολο του χώρου.

 

Και πρότειναν σε κάτι τέτοια να παίρνουμε Υ.δήλωση από τον ιδιοκτήτη ότι εμείς ενημερώσαμε σχετικά για να είμαστε καλυμένοι στο μέλλον καθώς ως γνωστόν φταίει "..ο μηχανικός που δεν με ενημέρωσε εγώ που να ξέρω.." και τα σχετικά

 

Οπότε ρωτήστε τις πολεοδομίες σας , κάντε τον σταυρό σας και πράξτε ότι νόμίζετε. Αλλωστε και την ΔΟΚΚ να ρωτήσετε θα σας πει ότι η κάθε πολεοδομία κάνει ότι γουστάρει.

 

Δλδ θέλω να πω ότι ότι και να πάμε , θα το δεχτούν. Το θέμα είναι τι θα γίνει αργότερα .

Btw έχει ακουστεί τίποτα για δειγματοληπτικούς στον μπιρμπιλονόμο ?

Link to comment
Share on other sites

και αυτοί αηδίες λένε, φυσικά δεν φταίνε αυτοί

 

διότι σε άλλο θέμα δείτε τι γίνεται όταν ιδιώτης δηλώνει αλλαγή χρήσης φωταγωγου σε αναλκυστήρα

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=22221&page=2

και ρωτώ ΠΟΙΟΣ φταίει για το ΜΠΑΧΑΛΟ;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς υπόψιν, στην Πολεοδομία Αιγάλεω, αν έχουμε Η/Χ που ένα τμήμα μετράει στη δόμηση και ένα άλλο όχι τι δέχονται? Είναι ανάλογα την πολεοδομία, οπότε αν κάποιος ξέρει τι παίζει Αιγάλεω με το συγκεκριμένο θέμα θα με βοηθούσε πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη ερώτηση...σε κατοικία που έχει Η/Χ και δίπλα λουτρό στα σχέδια της πολεοδομίας, ο κατασκευαστής έχει αλλάξει εντελώς θέση στο λουτρό και το έχει "μετακινήσει" μέσα στον Η/Χ και στη θέση του λουτρού (μαζί με τμήμα του Η/Χ) έκανε δωμάτιο, τι γίνεται? Δηλαδή τα σχέδια της πολεδομίας έχουν διαφορά με την πραγματικότητα...απλά τακτοποιούμε τον Η/Χ και ας μη συμφωνούν τα σχέδια με την πραγματικότητα ή υπάρχει και άλλη διαδικασία? Λογικά πάλι ο πελάτης δεν είναι καλυμένος για τη διαφορά στην κάτοψη....Πρώτη φορά πετυχαινω τέτοια περίπτωση και αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Τον ημιυπαίθριο μπορεις να τον τακτοποιήσεις χωρίς πρόβλημα.Απλά εξήγησε στον ιδιοκτήτη πως δεν είναι κατοχυρωμένος για την "αλλαγή" θέσης του λουτρού του.

Κουζίνες και λουτρά τα οποία κατασκευάζονται σε διαφορετικές θέσεις από τα σχέδια της οικοδομικής άδειας έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας,

Θα ήθελα τα φώτα σας για μια δύσκολη περίπτωση:

Σε άδεια τριώροφης οικογενειακής πολυκατοικίας προ '85 υπάρχουν: ισόγειο κατάστημα με πατάρι εκτός ΣΔ (μικρότερο του 50% του ισογείου) και από δύο διαμερίσματα σε κάθε όροφο (1ος-2ος). Ο ιδιοκτήτης του ισογείου και του 1ου (είναι και οι δύο ιδιοκτησίες στο όνομά του) έχει ενοποιήσει το διαμέρισμα του 1ου και έχει κατεβάσει σκάλα στο πατάρι του καταστήματος χρησιμοποιώντας το σαν μέρος του διαμερίσματος του 1ου. Επίσης το κενό που υπήρχε στο κατάστημα (το υπόλοιπο στη στάθμη του παταριού) το έχει κλείσει και το χρησιμοποιεί σαν πατάρι του καταστήματος.

Από την (μικρή) εμπειρία μου σε τακτοποιήσεις καταλαβαίνω ότι το νέο κλεισμένο πατάρι τακτοποιείται σίγουρα σαν μέρος της ιδιοκτησίας του καταστήματος. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τακτοποιείται το πατάρι που έχει γίνει διαμέρισμα, και αν ναι, πως θα γίνει αυτό (τι κάτοψη θα μπει στο φάκελο, αν θα δείξω ότι είναι μέρος του 1ου ή μήπως θα βόλευε να το δείξω σαν ανεξάρτητη κατοικία με πρόσβαση από το μεσοπάτωμα);

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.