Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

@maximos75 :

 

Δεν μου 'χει τύχει αλλά καλό είναι να τον ενημερώσεις (ότι για μετατροπή του όποιου χώρου, σε βοηθητικό) δεν τον καλύπτει.

 

και εάν επιμένει? Θα έχει σοβαρό θέμα αργότερα? Το ερώτημα είναι καθαρά ρητορικό....

Link to comment
Share on other sites

Αφού στα 'λεγα ρε, ήταν προφανέστατο. Θα δημιουργούσαν τεράστιο αλαλούμ.

 

Μου τα έλεγες.

Τους προβληματισμούς μου όμως θα σου τους πω με πμ.

Link to comment
Share on other sites

@maximos75 :

 

Εσύ οφείλεις να του το πεις (υπογράφει και υπεύθυνη δήλωση έτσι ; Μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα - μπορεί να την γράφεις για πλάκα και να πηγαίνει για το γνήσιο της υπογραφής, αλλά μία στραβή να κάτσει, έχει ποινικές κυρώσεις -). Από εκεί κ πέρα είναι πρόβλημα δικό του.

 

Τώρα, το ότι συντάσσεις, σφραγίζεις κ υπογράφεις μία τεχνική έκθεση κ εσύ (έστω και άνευ αυτοψίας), ε ξέρω γω ... ; Άλλοι εδώ μέσα λένε ότι δεν έχεις πρόβλημα, εγώ πιστεύω ότι θα έχεις ΚΑΙ εσύ (προσωπική άποψη).

 

Το θέμα είναι τι πρόβλημα μπορεί να έχει αργότερα? Να του προτείνω νομιμοποίηση αυθαιρέτου?

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Να τους πεις και σ'εμάς μη μας αφήνεις απ'έξω..

 

@maximos75 & @Directionless

Αν του κάτσει στραβή και έστω για παραδειγματισμό, μπορεί να βρεθεί σε πολύ άσχημη θέση. Στο θέμα της υπογραφής Τεχν. Έκθεσης συμφωνώ ότι δεν γίνεται αυτοψία κλπ,κλπ άρα γιατί να υπάρχει θέμα. Από την άλλη όμως γιατί να ζητάνε υπογραφή και σφραγίδα? Μήπως αργότερα εμφανιστούνε αντιδικίες του τύπου εμένα ο Μηχανικός δεν μου είπε τίποτα, ορίστε σφράγισε και την τεχν. έκθεση και μας γυρίσει boomerang.

 

Ή εγώ το είπα στο Μηχανικό αλλά εκείνος με συμβούλεψε αλλιώς? Γιατί να υπογράψω κάτι που είναι ψέμα και μάλιστα και για κάποιον που δεν γνωρίζω προσωπικά αλλά και για 200Ευρώ αμοιβή. Γιατί να το ρισκάρω....αν είναι να πάει αλλού ας πάει αλλού και να μην έχω μεγαλύτερα προβλήματα μετά.

Μπορεί πάλι όλα αυτά να είναι κινδυνολογίες...

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Να τους πεις και σ'εμάς μη μας αφήνεις απ'έξω..

 

@maximos75 & @Directionless

Αν του κάτσει στραβή και έστω για παραδειγματισμό, μπορεί να βρεθεί σε πολύ άσχημη θέση. Στο θέμα της υπογραφής Τεχν. Έκθεσης συμφωνώ ότι δεν γίνεται αυτοψία κλπ,κλπ άρα γιατί να υπάρχει θέμα. Από την άλλη όμως γιατί να ζητάνε υπογραφή και σφραγίδα? Μήπως αργότερα εμφανιστούνε αντιδικίες του τύπου εμένα ο Μηχανικός δεν μου είπε τίποτα, ορίστε σφράγισε και την τεχν. έκθεση και μας γυρίσει boomerang.

 

Ή εγώ το είπα στο Μηχανικό αλλά εκείνος με συμβούλεψε αλλιώς? Γιατί να υπογράψω κάτι που είναι ψέμα και μάλιστα και για κάποιον που δεν γνωρίζω προσωπικά αλλά και για 200Ευρώ αμοιβή. Γιατί να το ρισκάρω....αν είναι να πάει αλλού ας πάει αλλού και να μην έχω μεγαλύτερα προβλήματα μετά.

Μπορεί πάλι όλα αυτά να είναι κινδυνολογίες...

 

Το αναφέρει συνάδελφοι ο νόμος ότι δεν ειναι απαραίτητη η αυτοψία ?, εγώ νομίζω το σωστό είναι να βλέπεις τι τακτοποιείς... γιατί συνέχεια το ακούω....

Link to comment
Share on other sites

An archi τα έχω πει εδω μεσα και βρήκα τον μπελά μου.

Ας πορευτειτε με την πλειοψηφία και βλέπετε.

Link to comment
Share on other sites

An archi τα έχω πει εδω μεσα και βρήκα τον μπελά μου.

Ας πορευτειτε με την πλειοψηφία και βλέπετε.

 

Τα έχω διαβάσει όλα μην ανησυχείς, αστειευόμουν. ;)Πάντως είναι δύσκολο να ξέρεις με τι θα μας ξημερώσουν όλους την επομένη.:???:

 

Και για να πω την αλήθεια, βέβαια η περιοχή μου δεν είναι χαώδης σαν την Αθήνα ούτε συμπρωτεύουσα, σε όλες τις τακτοποιήσεις έχω κάνει αυτοψία όχι γιατί θα μου έλεγαν ψέματα, αλλά για να μην υπάρχει ούτε καν αυτή η μικρή αμφιβολία στο πίσω μέρος του μυαλού...8-)

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να θέσω ενα ερώτημα:Ένας εργολάβος έχει απούλητα διαμερίσματα σε μια οικοδομή του και αυτά έχουν η/χ τους οποίους και θέλει να τακτοποιήσει. Σε αυτήν την περίπτωση στην υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη τι θα γράψει ως προς την ιδιοκτησία?Θα τα γράψει ως ''άλλη κατοικία''? γιατί στον νόμο 3843/10 γράφει ανάμεσα στα άλλα δικαιολογητικά το εξής: ''Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 εις διπλούν, στην οποία περιλαμβάνονται τα ατομικά στοιχεία, ........,...., καθώς και εάν πρόκειται για ακίνητο πρώτης κατοικίας, άλλης κατοικίας ή ακίνητο άλλης χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως σε ζήτημα που είχα για τακτοποίηση με υπόλοιπο δόμησης κάπου 100τ.μ. σας παραθέτω τα στοιχεία συνοπτικά και το αποτέλεσμα.

1.άδεια 2003 με αναθεώρηση μέχρι Ιούνιο 2011.

2. 2 κατοικίες, το 2004 αποπερατώθηκε η μία, η άλλη δεν ξεκίνησε και ούτε πρόκειται.

3. Οικόπεδο με κλίση, μπροστά το κτίριο φαίνεται 2ώροφο, πίσω ισόγειο και στα πλάγια μισό εκτός μισό μπαζωμένο.

4.Ισόγειο γκαράζ έγινε κατοικία και προστέθηκαν τ.μ. επιπλέον κάτω από την βεράντα του ορόφου (δεν φαίνονται στην άδεια).

5. Ισόγεια αποθήκη έγινε γκαράζ & επίσης μεγάλωσε το γκαράζ ( προέκταση επίσης δεν φαίνεται στην άδεια)

6.Δεξαμενή και λεβητοστάσιο επίσης έγιναν κατοικία.

7. Τα 4-6 είναι παραπάνω από τα 100τ.μ.

ΑΡΑ

Το 4 αλλαγή χρήσης & προσθήκη (αφού η επιπλέον αποθήκη που χτίστηκε αν και υπόγεια επειδή είναι κάτω από τη βεράντα του ορόφου μετράει στη δόμηση).

Το 5 αλλαγή χρήσης & προσθήκη (τα τ.μ. δεν μετράνε στη δόμηση)

Το 6 τμήμα της δεξαμενής επειδή έχει πρόσωπο στο ισόγειο θα περαστεί σαν αλλαγή χρήσης σε κατοικία και το υπόλοιπο μαζί με το λεβητοστάσιο τακτοποίηση.

Αυτά από την πολεοδομία....

---------

@κωστας072 Αν ανήκουν ατομικά σε εκείνον τότε τα δηλώνει όλα στο όνομά του ως άλλη κατοικία. Εάν είναι σε εταιρεία του, τότε το πρόστιμο βγαίνει στην εταιρεία, η αίτηση γίνεται με τα στοιχέια της εταιρείας του και οι Υ.Δ. στο όνομα του νόμιμου εκπρόσωπου της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης εχει μετατρέψει τον κλεισμένο χώρο σε μικρή αποθήκη , WC κτλ του έχετε αναφέρει ότι είναι παράτυπη η τακτοποίηση?

Αν είναι στην πυλωτή είπαμε επιτρέπεται-τακτοποιείται.

Directionless: Άρα δηλαδή κάθε πελάτης που έρχεται πας κάνεις αυτοψία να δεις αν λέει αλήθεια αλλιώς δεν υπογράφεις?

 

Ααααμα γεια σου, γράφτα να αγιάσουν τα χέρια σου. Όταν τα είπα πριν, έπεσαν να με φάνε. Ρώτησα γιατί ζητάνε σφραγίδα και υπογραφούλα, αλλά κανείς δεν μου απάντησε. Λοιπόν;

Εγώ απάντησα αλλά προφανώς εσύ έχεις δικιά σου θεωρία και δε σε κάλυψε η απάντηση μου που νομίζω είναι η γνώμη των περισσσοτέρων.

Ειπαμε είναι ένα πρόσχημα η υπογραφούλα. Ενέπλεξαν τον μηχανικό στην όλη υπόθεση για να μη γίνεται της τρελλής στις πολεοδομίες, να μη ψάχνεται ο καθένας, να μη προσλάβουν υπαλλήλους στις πολεοδομίες, να μη γράφει ο καθένας ότι του κατέβει στις υπεύθυνες δηλώσεις, να μη χρειάζεται ο κάθε ιδιώτης να πάρει άδεια 4 και 5 και 6 μέρες συνολικά από τη δουλειά του για να κάνει τη δουλειά (πλάκα θα είχε θα 'πεφτε και ξύλο-εδώ μηχανικοί κόντεψαν να πλακωθούν γιατί ο ένας πήγε να φάει τη σειρά του άλλου) για να χει και ο μηχανικός δουλειά, να κυνηγήσει και δουλειές, να ενημερώσει και κόσμο, να έρθουν λεφτά στα ταμεία το γρηγορότερο!

Να ρωτήσω και γω κάτι. Υπάρχει κανένας που να του έχουν διαβάσει έστω και μία γραμμή από τη Τ.Ε.? ή να την κοιτάν περισσότερο από 1 δευτερόπλεπτο?μόνο αν υπάρχει κοιτάνε.

Άλλωστε τα μισά από την Τ.Ε. τα γράφει και ο ιδίωτης στην υπεύθυνη δήλωση8-) που υποτίθεται τα γράφει ο ίδιος(ή τα γράφει ο μηχανικός?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.