Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι!

Μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη:

 

τακτοποίηση Η/Χ + γκαράζ στο ισόγειο πολυκατοικίας και υπόγειο με εσωτερική σκάλα που δεν φαίνεται στο σχέδιο (η σκάλα). Ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ θέλει να συμπεριλάβει το υπόγειο λόγω κόστους...(το οποίο έτσι και αλλιώς θα ήθελε δεύτερη άιτηση).

Εγώ ως μηχανικός έχω κάποια ευθύνη εάν δεν συμπεριλάβω το υπόγειο (το οποίο έτσι και αλλιώς θα ήθελε άλλη αίτηση)...Σε περίπτωση ελέγχου έχω κάποια ευθύνη εγώ?

 

Σε περίπτωση που δεν θέλει ούτε το γκαράζ του ισογείου, θα έφερα ευθύνη από την στιγμή που συντάσω Τεχνική Έκθεση?

 

ααα και ένα τελευταίο:

Στο Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών, γράφω το καθαρό ποσό της αμοιβής συν το ΦΠΑ. Συμπληρώνω πάνω και το ΦΕΜ-Κρατήσεις? Ρωτάω γιατί μέχρι στιγμής έχω κοψει μόνο για Εταιρείες και πάντα σημειώνω πάνω την παρακράτηση φόρου 20%

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για το ποστ #1630 κάποια πρώτη γνώμη έστω κανείς ρε παιδιά; Πρέπει να τα δώσω την Παρασκευή. Τόσο δύσκολα μας έβαλα; :D

Link to comment
Share on other sites

"Σοφίτα" ..Ερώτημα 1ο: τον χώρο του κλιμακοστασίου-εισόδου στη σοφίτα τον προσμετράω στο εμβαδό του προς "τακτοποίηση χώρου";

Ερώτημα 2ο: Είναι σωστό θεωρείτε να δηλωθεί έτσι, με απλή συναίνεση πατρός και μητρός οι οποίοι είναι μαζί με εμάς οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες στο όλο κτίριο;

Ερώτημα 3ο: (όχι τόσο σχετικό με τον 3843). Τον εναπομείναντα χώρο της ταράτσας ... ποιός έχει δικαίωμα να τον χρησιμοποιεί πλέον; .

 

1. Ναι, δηλωσετα ολα στην σοφιτα. Ποσα τετραγωνικα βγαινουν;

2. Εφοσον συμφωνουν ολοι. Γιατι ομως ανακτευεις τους δικου σου. Εσυ και ο αδερφο σου το δηλωνεται. Επισης συσταση οριζοντια ιδιοκτησια υπαρχει; αν οχι οταν γινει το γραφεις σε αυτον που θα το δηλωσεις τωρα.

3. στην συσταση τι λεει; αλλιως κοινοχρηστο ολο εφοσον ισχυει η αρχικη αδεια.

Αν το ρισκαρεις για 35 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φαίνεται αυτονόητο όπως είπες κι εσύ συνάδελφε tpanag πως προσμετράς την πρώην απόληξη κλιμακοστασίου αφού καταργήθηκε στην αναθεώρηση.

Οσον αφορά τον χώρο που προκύπτει μου φαίνεται λογικό να είναι κοινόχρηστος αφού δεν γίνεται περιγραφή του στην σύσταση( εάν υπάρχει σύσταση, αλλιώς αναγκαστικά ΚΧ).

Αραγε, εάν θελήσεις να τροποποιήσεις την σύσταση, τέτοιοι χώροι θα μπορούν να πάρουν χιλιοστά ή θα προσαρτηθούν υποχρεωτικά σε κάποιον άλλο χώρο με χιλιοστά? Και έαν γίνει αυτό, τότε η νέα σύσταση θα έχει ημερομηνία λήξης τα 40 χρόνια?

Νομιζω πως θα δημιουργηθούν προβλήματα στην αντιμετώπιση τέτοιων χώρων στο μέλλον εάν δεν γίνει απαραίτητη ρύθμιση ειδικά από την στιγμή που στο παιχνίδι μπήκαν εκτός από Η/Χ, και νεοδημιουργηθείσες σοφίτες, πρώην pilotis νυν γκαρσονιέρες και ότι άλλο έχουμε δει...

 

Οσο για τα 35 εκ στο ύψος, η γνώμη σου είναι πως μπορεί να διαπιστωθεί αυτό κάπως? Συγγενικό μου πρόσωπο, κάνει την ρυθμιση που θες να κάνεις κι εσύ όσον αφορά την σοφίτα και υπάρχει το ίδιο πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

1.ναι, προσμετράς κ το κλιμακοστάσιο.

Δεν πρόκειται, ομως, περί ιδιοκτησίας σου η κεραμοσκεπή κ η απόληξη... είναι ΚΧ!

2. συναίνεση ολων των συνιδιοκτητών, και...

3. χρήση ...κοινόχρηστη!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας.

Θα ήθελα να εκφράσω μία απόρία που έχω σχετικά με την ερμηνευτική εγκύκλιο 8 #4 και 5

4) Στην έννοια προσθήκη χώρων εντός του όγκου των κτιρίων’ περιλαμβάνεται η δημιουργία παταριών, σοφιτών, καθώς και χώρων εντός του όγκου της pilotis, φωταγωγού ή άλλου ανοιχτού χώρου, που προσμετράται στην κάλυψη, δεδομένου οτι ο πραγματικός όγκος, που καλύπτει ένα κτίριο είναι διαφορετικό μέγεθος από το συντελεστή όγκου και τους χώρους που προσμετρώνται σ’ αυτόν. Διευκρινίζεται οτι για τους χώρους αυτούς των οποίων η χρήση έχει μετατραπεί την ευθύνη για τη στατική επάρκεια και τις γενικές ή ειδικές συνθήκες ασφάλειας φέρει ο ιδιοκτήτης.

5) Τα πατάρια και οι σοφίτες, που δεν έχουν κάτοψη στην οικοδομική άδεια

αποτυπώνονται με διαγράμμιση στην κάτοψη του υποκείμενου ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

έχω μια περίπτωση τακτοποίησης χώρου σε κτίριο που εχει ανεγερθεί νόμιμα με άδεια εκτός σχεδίου και τώρα όμως απαγορεύεται η δόμηση (ορεινός όγκος). Η πολεοδομία από την άλλη μου έχει βγάλει κανονικά το πρόστιμο για να το πληρώσει ο ιδιοκτήτης. Υπάρχει πρόβλημα με την τακτοποίηση του συγκεκριμένου κτιρίου? Και αν δεν επιτρέπεται πως μου έβγαλε το πρόστιμο?

 

Τα κεφαλαία στο κείμενο και στους τίτλους απαγορεύονται. Επιπλέον, είναι προτιμότερο να δημοσιεύουμε στα υπάρχοντα νήματα, εφόσον μας καλύπτει η θεματολογία τους. Βλέπε: Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν υπάρχει πρόβλημα εννοείς βάσει νόμου?

Και αν υπάρχει τέλος πάντων πρόβλημα το έχει ο ιδιοκτήτης ή ο μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.