Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

@ΧΡΥΣΑ Κ

Σύμφωνα με όσες πολεοδομίες έχω ρωτήσει όχι...εντός Σ.Δ. δεν τακτοποιούν...είχα περίπτωση ίδια με αυτή που αναφέρεις (αν την κατάλαβα σωστά) στο Αιγάλεω και δεν την έκανα, αλλά θα πάει με αλλαγή χρήσης...

 

Επίσης αυτό που λέει κ ο Ιαμβλιχος μου είχαν πει κ εμένα...εντός Σ.Δ. = κύρια χρήση και δεν τακτοποιούν...

 

για δες αυτό... οχι λες...

κ μετά αυτό

ΜΠΑΧΑΛΟ!!! χρυσα πηγαινε κ δες η πολεοδομία σου τι ρυθμίζει σήμερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρυθμίσω υπόγεια αποθήκη που μετατράπηκε σε διαμέρισμα.

Έχω βεβαίωση απώλειας φακέλου αρχικής αδείας.

Στέλεχος αρχικής αδείας και Τοπογραφικό βρέθηκαν στο φάκελο της αναθεώρησης.

Μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία με κάτοψη του χώρου από την Πράξη σύστασης ορ. ιδιοκτησιών σύμφωνα και με την παρ. 2 της Εγκ. 15;

Link to comment
Share on other sites

κανονικά ναι, μέχρι την ανασύσταση του φακέλου (!!!)

δες κ την παρ.9 της εγκ19. "επιτρέπεται να υποβάλλονται σχέδια τα οποία δεν είναι αντίγραφα της ΟΑ"

Link to comment
Share on other sites

για δες αυτό... οχι λες...

κ μετά αυτό

ΜΠΑΧΑΛΟ!!! χρυσα πηγαινε κ δες η πολεοδομία σου τι ρυθμίζει σήμερα!!!

 

Συμφωνώ για το μπάχαλο!! Και δεν μου το είπε ένας μόνο...ο ένας ρωτούσε τον άλλο και όλοι συμφωνούσαν πως δε γίνεται...τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

το θέμα για το καθαρό εμβαδό όχι απλά έχει συζητηθεί αλλά έχει γίνει τσίχλα.

Οποια τοιχοποιία εμφαινεται στα σχέδια της πολεοδομίας δεν προσμετράται στον υπολογισμό εμβαδού. Προσοχή! οχι στηθαια, τοιχοποιία!

Ευχαριστώ, αν και καθυστερημένα (λόγω αδυναμίας προσέγγισης στην ιστοσελίδα!!!)!

 

Δεδομένα: Διώροφο κτιρίο, όπου όλο το κτίσμα ανήκει σε ένα ιδιοκτήτη και η Ο.Α. (έκδοσης 2008) έχει βγει για 2 κατοικίες (1 σε κάθε όροφο) με εξάντληση του συντελεστή δόμησης. Έχει κατασκευαστεί πλήρως μόνο η μία κατοικία προς το παρόν, όπου έχουν "κλειστεί" Η.Χ. ,ενώ η δεύτερη κατοικία είναι με τα μπετά μόνο, δηλ. δεν έχουν κατασκευαστεί ακόμα οι τοιχοποιιές.

Ερώτηση: Μπορούν να τακτοποιηθούν οι Η.Χ. ή θα πάρουν δόμηση από την άλλη κατοικία που δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα, καθώς και οι δύο κατοικίες ανήκουν σε ένα ιδιοκτήτη???

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Μπορούν να τακτοποιηθούν οι Η.Χ. ή θα πάρουν δόμηση από την άλλη κατοικία που δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα, καθώς και οι δύο κατοικίες ανήκουν σε ένα ιδιοκτήτη???

 

Όχι και με τα στοιχεία που τους δίνεις δεν μπορούν να ξέρουν αν η άλλη οικοδομή έχει τελειώσει ή όχι ή αν του ανήκει. Εξάλλου αύριο μπορεί να την πουλήσει άσε που στην άδεια τα σχέδια για τη δεύτερη οικοδομή είναι συγκεκριμένα, αν σου πούνε κάτι τέτοιο θε πρέπει κανονικά να γίνει αναθεώρηση της άδειας για να αλλάξουν τα αρχιτεκτονικά της δεύτερης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι τακτοποιείται (για τον κατασκευασμένο όροφο μόνο)

 

Η άδεια έχει εκδοθεί το 2008, ο χώρος έχει κλείσει πριν απο την ημερομηνία της αίτησης, η διατήρηση των χώρων δεν μεταβάλλει τα στοιχεία των δηλώσεων ακινήτων, δεν επηρεάζει το φόρο ακίνητης περιουσίας. Επιπλέον, για τους διατηρούμενους χώρους δεν τροποποιούνται τα δημοτικά τέλη.

Οπότε με την τακτοποίηση λογικά δε να έχεις πρόβλημα ούτε στην αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Συμφωνώ ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την τακτοποίηση της υπάρχουσας κατοικίας, αλλά η επιπλεόν γνώμη που ήθελα ήταν για να επιβεβαιωθεί η παροιμία: " Όποιος φυλαει τα ρούχα του έχει τα μισά!"

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, για τους διατηρούμενους χώρους δεν τροποποιούνται τα δημοτικά τέλη.

 

Για αυτό κρατάω μια επιφύλαξη. Τουλάχιστον όταν πάμε σε ενοϊκότερο για τον ιδιοκτήτη καθεστώς, δεν ισχύει με βάση αυτά που μου είπαν στο Δήμο μου. Έχω προς ρύθμιση υπόγειες αποθήκες στις οποίες επί χρόνια πληρώνονται δημοτικά τέλη επαγγελματικών αποθηκών (σημαντικά πιο υψηλά) ενώ χρησιμοποιούνται ως κατοικίες και μου είπαν "φέρε τα χαρτιά όταν το τακτοποιήσεις και θα το γυρίσουμε σε κατοικία". Ίσως βέβαια αφορά μόνο το θέμα του εμβαδού της ιδιοκτησίας η συγκεκριμένη διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.