Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω το εξής ερώτημα: Σε κάτοψη ισογείου σύμφωνα με την οικοδομική άδεια υπάρχει ένα κατάστημα 23τ.μ. και ακριβώς από πίσω κομμάτι πυλωτής 16τ.μ.(σε ιδιόκτητη οικοδομή) τα οποία έχουν μετατραπεί σε ενιαία κατοικία εμβαδού 39τ.μ.

Το μεν κατάστημα(χώρος κύριας χρήσης που υπολογίζεται στο σ.δ.) έχει αλλάξει χρήση σε κατοικία,η δε πυλωτή (απο βοηθητική μεταράπηκε σε κύρια χρήση). Πως το αντιμετωπίζω και τι σχέδιο πρέπει να προσκομίσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω όλους τους συναδέλφους.

Είμαι αρχιτέκτονας, αλλά (;) ) δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα της τακτοποίησης μέχρι σήμερα (όλοι κάποτε ξεκινούν ;) ), οπότε η ερώτησή μου μπορεί να φανεί αστεία...

Σε διώροφη μεζονέτα υπάρχει υπόγειος χώρος δηλωμένος ως αποθήκη που επικοινωνεί με το ισόγειο μέσω εσωτερική σκάλας. Στα σχέδια της πολεοδομίας υπάρχει όμως μόνο το μισό τμήμα του υπογείου! Το υπόλοιπο υπόγειο

δεν εμφανίζεται καν στα σχέδια!! Μια και είναι τμήμα εκτός εγκεκριμένου όγκου μπορεί να τακτοποιηθεί; Και αν όχι (που μάλλον έτσι είναι) τί μπορεί να γίνει ώστε να είναι όσο το δυνατόν νόμιμο το κτίσμα;

Link to comment
Share on other sites

Κατι δε λες σωστα εδω εκτος και δεν καταλαβα εγω κατι!

Μηπως ειναι 400, και 600 αντιστοιχα?

 

'Οχι σωστά λέει ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ, γενικά στα εκτός σχεδίου για 4 στρέμματα χτίζεις 200τ.μ. για κατοικία και 400τ.μ για κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω το εξής ερώτημα: Σε κάτοψη ισογείου σύμφωνα με την οικοδομική άδεια υπάρχει ένα κατάστημα 23τ.μ. και ακριβώς από πίσω κομμάτι πυλωτής 16τ.μ.(σε ιδιόκτητη οικοδομή) τα οποία έχουν μετατραπεί σε ενιαία κατοικία εμβαδού 39τ.μ.

Το μεν κατάστημα(χώρος κύριας χρήσης που υπολογίζεται στο σ.δ.) έχει αλλάξει χρήση σε κατοικία,η δε πυλωτή (απο βοηθητική μεταράπηκε σε κύρια χρήση). Πως το αντιμετωπίζω και τι σχέδιο πρέπει να προσκομίσω?

 

Η πυλωτη τακτοποιείται με τον 3843 και διαγραμίζεις στο σχεδιο τον χώρο και για το κατάστημα κάνεις αλλαγή χρήσης και συνένωση των χωρων με άδεια κανονικά

Link to comment
Share on other sites

'Οχι σωστά λέει ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ, γενικά στα εκτός σχεδίου για 4 στρέμματα χτίζεις 200τ.μ. για κατοικία και 400τ.μ για κατάστημα.

 

Για 4 στρεμματα ειναι για κατοικια 200 μ2 αλλα για καταστηματα ειναι 600 μ2.Μπορει η καλυψη να ειναι 10% και να μην μπορεις σε ισογειο να κανεις παραπανω απο 400 αλλα τα υπολοιπα 200 τα κανεις στον οροφο.

 

Καμια βοηθεια για το post #1693?

Link to comment
Share on other sites

Δυο περιεργες περιπτωσεις θελουν απαντηση:

1. Ισογεια αποθηκη 200 μ2 με υπογειο.Καποια στιγμη γινεται αλλαγη χρησης τμηματος ισογειου 50μ2 σε καταστημα.Ζητειται τακτοποιηση υπογειου χωρου 60 μ2 σε κατοικια.Αρνητικη απαντηση απο πολεοδομια γιατι δεν υπαρχει κατοικια απο πανω.Υπαρχει ανταπαντηση αυτης?

2.Ισογειο καταστημα με ΗΧ συμφωνα με την αδεια.Εγινε ομως απο τον ιδιοκτητη αυθαιρετη αλλαγη χρησης και μαζι με τον ΗΧ το εκανε κατοικια και το νοικιαζει,Ζητειται η τακτοποιηση του ΗΧ, αλλα σε τι? Σε κατοικια (που ειναι η αληθεια) ή σε καταστημα (που λεει η αδεια)? Αν γινει σε καταστημα μετα μπορω με αδεια αλλαγης χρησης να τα αλλαξω ολα σε κατοικια (και τον ΗΧ εννοειται)? ε???

Δυσκολα?

 

1. Αν κατάλαβα καλά στο πρώτο ερώτημά σου, αυτή την στιγμή στο ισόγειο έχεις 50 τ.μ. κατάστημα και 150 τ.μ. το υπόλοιπο της αποθήκης. Ζητάς τακτοποίηση υπογείου 60 τ.μ. ως κατοικία. Αν υπάρχει λειτουργική εξάρτηση π.χ. η σκάλα για το υπόγειο που θα γίνει κατοικία περνά από το κατάστημα ή την αποθήκη, όντως δεν μπορείς να ζητήσεις τακτοποίηση. Αν το υπόγειο επικοινωνεί με κεντρικό κλιμ/σιο ή γενικά έχει μια ανεξάρτητη είσοδο, τότε δεν βλέπω που υπάρχει πρόβλημα.

 

2. Αν κάνεις τακτοποίηση Η.Χ. σε κατάστημα τότε δεν αλλάζει σε κατοικία. Ή θα παραμείνει κατάστημα ή θα ξαναγίνει Η.Χ.

Σε αυτή την περίπτωση ο ιδιοκτήτης κακώς έκανε αλλαγή χρήσης εκτός πολεοδομίας. Αλλά τώρα δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχριστω soundholics ,καπως ετσι τα σκεφτομουνα και εγω.Παντως εχω καμποσες περιπτωσεις μα αυθαιρετες αλλαγες χρησεων που τωρα το βρισκουν μπροστα τους.Ειναι θεμα!!

Link to comment
Share on other sites

Δυο περιεργες περιπτωσεις θελουν απαντηση:

1. Ισογεια αποθηκη 200 μ2 με υπογειο.Καποια στιγμη γινεται αλλαγη χρησης τμηματος ισογειου 50μ2 σε καταστημα.Ζητειται τακτοποιηση υπογειου χωρου 60 μ2 σε κατοικια.Αρνητικη απαντηση απο πολεοδομια γιατι δεν υπαρχει κατοικια απο πανω.Υπαρχει ανταπαντηση αυτης?

2.Ισογειο καταστημα με ΗΧ συμφωνα με την αδεια.Εγινε ομως απο τον ιδιοκτητη αυθαιρετη αλλαγη χρησης και μαζι με τον ΗΧ το εκανε κατοικια και το νοικιαζει,Ζητειται η τακτοποιηση του ΗΧ, αλλα σε τι? Σε κατοικια (που ειναι η αληθεια) ή σε καταστημα (που λεει η αδεια)? Αν γινει σε καταστημα μετα μπορω με αδεια αλλαγης χρησης να τα αλλαξω ολα σε κατοικια (και τον ΗΧ εννοειται)? ε???

Δυσκολα?

 

για το 2. θα κανεις τακτοποιηση Η/Χ σε κατοικια και μετα αλλαγη χρησης στο νομιμο τμημα.ειχα παρομοια περιπτωση και πηρα τηλ. στο ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Martha ευχαριστω.Δε μας λες και το τηλ του ΥΠΕΚΑ που πηρες, να τοχουμε για δυσκολες περιπτωσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.