Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλημέρα!

Μια σύντομη ερώτηση: Έχω την περίπτωση μεζονέτας σε οικοδομή (όροφος με υπερκείμενο πατάρι και χώρο στέγης), που ο εργολάβος ενσωμάτωσε την κοινόχρηστη σκάλα (και την απόληξη του κλιμακοστασίου) στο διαμέρισμα.

Μπορεί να ενταχθεί στη ρύθμιση η σκάλα αυτή; (στα εγκεκριμένα σχέδια φυσικά υπάρχει εσωτερική σκάλα στο διαμέρισμα).

Να σημειωθεί ότι στο συμβόλαιο παραχωρείται στον ιδιοκτήτη της μεζονέτας η αποκλειστική χρήση της σκάλας αυτής!

 

Συγνώμη που επιμένω, αλλά έχω κολλήσει...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ελπίζω να μην κάνω ερώτηση που έχει ξαναγίνει αλλά δεν μπορούσα να διαβάσω 1750 posts...

 

Τεσπά, έχω μία περίπτωση πολύ μπερδεμένη,

 

Διώροφο κτίριο (κατοικίες) με υπόγειο (100τμ/οροφο)

Οικοδομική άδεια του '91. Μία ιδιοκτήτρια.

Η άδεια βγήκε σαν κατοικίες και στα σχέδια φαίνονται 4 κατοικίες ανά όροφο.

Ξεκίνησε η κατασκευή, ολοκληρώθηκε ο φέρων οργανισμός και εκεί σταμάτησε.

Βέβαια το υπόγειο είναι ξεμπαζωμένο.

Έχει 3 παιδιά και θέλει τώρα να δόσει από έναν όροφο στο κάθε παιδί.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορεί το υπόγειο να αλλάξει χρήση και να αποπερατωθεί η οικοδομή?

 

υ.γ. Η πολεοδομία έχει τόσες απόψεις για το θέμα όσους και υπαλλήλους...

Link to comment
Share on other sites

σε ένα ξενοδοχείο έχει μετατραπεί στο ισόγειο

η κουζίνα ,το σαλόνι , το εστιατοριο , η αποθηκη , το λεβητοστασιο και τα κοινοχρηστα WC σε ενοικιαζόμενα διαμερίσματα.

 

ολα ειναι εντος ογκου , δεν υπαρχει ημυιπαιθριος χωρος που να εχει κλειστει , εχει γινει ουσιαστηκα αλλαγη χρησης στους χωρους.

 

για την αποθηκη , το λεβητοστασιο και τα wc σιγουρα θελει ρυθμιση.

Για σαλονι, κουζινα, εστιατοριο θελει ρυθμιση για να τα νοικιαζει ως διαμερισματα?

μηπως συμφερει να κανει κανονικη αλλαγη χρησης?

 

το ξενοδοχειο ειναι του 78 , οποτε φανταζομαι οτι θα ζητηθουν ενα σκασμο μελετες για να γινει κανονικη αλλαγη χρησης.

Link to comment
Share on other sites

σε τριοροφο με δωμα εντος της αδειας εχουν κλεισει οι η/χ στους υποκειμενους οροφους.ομως στο δωμα εχει γινει μια μικρη υπερβαση.οι η/χ τακτοποιουνται?

Link to comment
Share on other sites

ναι, τακτοποιούνται κανονικά, αφού βρίσκονται σε ορόφους που δεν έχει γίνει υπέρβαση ή άλλη παράβαση.

Για το δώμα δεν μπορεί να γίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συναδελφοι γεια σας,

 

Σε περίπτωση ξενοδοχειου-studios, ο ιδιοκτήτης έχει μετατρέψει μέρος του υπογείου σε reception, και μέρος του υπολοίπου υπογείου σε κατοικία, επίσης σύμφωνα με τα λεγόμενά του έχει πληρώσει για αυτή τη μεταβολή και στον ΕΟΤ. Περισσότερες πληροφορίες για την περίπτωση του ΕΟΤ δεν γνωρίζω καθώς ακόμα δεν έχω στα χέρια μου κάποιο έγγραφο που να με καθοδηγήσει. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Η reception πρέπει να δηλωθεί ξανά στην πολεοδομία και αν ναι πως γίνεται αφου το μισό είναι επαγγελματικός χώρος και το άλλο μισό κατοικία?

 

Eδώ αγαπητή μου έχουμε άλλο ένα δείγμα της κρατικής υποκρισίας. Για να πάρει απο τους ξενοδόχους ευρώπουλα ο ΕΟΤ κάνει κατα καιρούς "λειτουργικές τακτοποιήσεις" όπου δέχεται διάφορα, όπως δωμάτια σε ταράτσες, καθ΄ υπερβαση σδ, κλείσιμο pilotis για εστιατόριο και άλλα ωραία. Μάλιστα η σχετ εγκύκλιος γράφει ανενδοίαστα, οτι δεν ενδιαφέρει αν οι χώροι αυτοί είναι αυθαίρετοι πολεοδομικά! Φυσικά απο πλευράς ΕΟΤ μετά την "λειτουργική τακτοποιήση" ολα είναι εν τάξει. Οχι όμως και πολεοδομικά. Αρα οποιος ξενοδόχος θέλει να είναι πλήρως εντάξει πρέπει να τα ξανασκάσει για τον 3843/10 (για όποιους χώρους βέβαια γίνεται). Στην περίπτωσή σου η reception πρέπει/μπορεί να δηλωθεί ξανά καθώς και η κατοικία, αφού πρόκειται για αλλαγή βοηθητικου χώρου σε κύριας χρήσης. Τώρα αυτό το ξενοδοχείο θα είναι λίγο περίεργο με κατοικία δίπλα στη reception, αλλά πάλι γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και εγω είχα την αίσθηση οτι κάτι τέτοιο θα ίσχυε! Απλά είναι αρκετά τα χρήματα για μια τόσο μικρή επιχείρηση και ήθελα να σιγουρευτώ. Κρίμα πάντως για τους ανθρώπους... Μεγάλη κοροϊδία....

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την ανταπόκριση και το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

http://www.youblisher.com/p/96515-3843

(δύο σελίδες...)

 

Η ΠΕ.ΧΩ. Κρήτης έχει ξεφύγει όπως έχουμε διαπιστώσει παλιότερα και από άλλα έγγραφά της που είναι ευθέως αντίθετα σε αυτά που λέει η ΔΟΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.