Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

καλημερα σας,

 

Θέλω να τακτοποιήσω μία σοφίτα....και έχω κάποιες αποροίες...

διάβασα καποια Post απλα δεν έβγαλα άκρη...

 

Καταρχάς πρέπει η σοφίτα να βρίσκεται μέσα στο περιγραμμα του εγκεκριμένου όγκου..δηλαδή αν μια στέγη απο 1,2 εγινε 3μ για να μπορέσει να γινει η σοφιτα δεν τακτοποιείται.....σωστά? και πως 8α το καταλάβουν αφου δεν πάμε τομές?

 

και έστω σε έναν παραδοσικό οικισμό οπου απαγορεύονται σοφίτες....μπορεί να τακτοποιη8εί κάποια..?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η σοφίτα τακτοποιείται αν έχει κατασκευαστεί μέσα στον εγκεκριμένο όγκο του ακινήτου. Αν στην τομή βλέπεις να έχει στέγη 1,20 και κατασκεύασαν 3,00 προφανώς έχουν υπερβεί τον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο. Αρα δεν τακτοποιείται.

Σε όσες σοφίτες έχω κάνει μέχρι στιγμής ζητάνε και τομή στο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα.

 

Έχω μία απορία και αν κανείς έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο θα μπορούσε να μου απαντήσει.

 

Δύο αδέρφια έχουν ένα διαμέρισμα εξ αδιαιρέτου 50% έκαστος και κλεισμένο έναν ΗΧ. Ο ένας κατοικεί σ' αυτό, άρα η χρήση γι' αυτόν είναι Α' κατοικία για την ρύθμιση, σωστά;

 

αν την αίτηση την καταθέσει ο άλλος, κι αυτός απλά συμφωνήσει η χρήση σ' αυτήν την περίπτωση είναι Α' κατοικία ή άλλη κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κατοικείς σε ένα χώρο ιδιοκτησίας σου δε σημαίνει ότι είναι πρώτη κατοικία. Ρώτησέ τον τι δηλώνει στην εφορία.

 

Η αίτηση γίνεται και από τους 2 συνιδιοκτήτες όταν έχουν 50-50.

Πλήρωσε το παράβολο στο όνομα αυτού που το δηλώνει πρώτη κατοικία για να βγει το πρόστιμο σε αυτόν υπολογισμένο ως πρώτη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και ακούγεται λογικό αλλά τι μπορεί να είναι Α' κατοικία αν όχι η μόνιμη κατοικία κάποιου;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει στην ιδιοκτησία του πολλά ακίνητα κάποιο από αυτά το δηλώνει στην εφορία ως πρώτη κατοικία.

Δεν είναι όμως υποχρεωμένος να κατοικεί στο συγκεκριμένο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μια σύντομη ερώτηση: Έχω την περίπτωση μεζονέτας σε οικοδομή (όροφος με υπερκείμενο πατάρι και χώρο στέγης), που ο εργολάβος ενσωμάτωσε την κοινόχρηστη σκάλα (και την απόληξη του κλιμακοστασίου) στο διαμέρισμα.

Μπορεί να ενταχθεί στη ρύθμιση η σκάλα αυτή; (στα εγκεκριμένα σχέδια φυσικά υπάρχει εσωτερική σκάλα στο διαμέρισμα).

Να σημειωθεί ότι στο συμβόλαιο παραχωρείται στον ιδιοκτήτη της μεζονέτας η αποκλειστική χρήση της σκάλας αυτής!

Link to comment
Share on other sites

cuckas,

πρώτη φορά ακούω για οικισμό αποκλειστικά Α' κατοικίας. Ωστόσο πρέπει να ρωτήσεις τον αδερφό που δεν κατοικεί στο διαμέρισμα πώς το δηλώνει στην εφορία (Α' κατοικία ή άλλη).

Αν δεν είναι και γι αυτόν Α' κατοικία, πράξε όπως σου λέει ο kefalosgr.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και ακούγεται λογικό αλλά τι μπορεί να είναι Α' κατοικία αν όχι η μόνιμη κατοικία κάποιου;

Η κατοικία για την οποία κάποιος έχει πάρει απαλλαγή φόρου από την εφορία κι ας μην είναι αυτή που μένει. Αυτό μπορεί και να αλλάξει. Αν αγοράσεις ένα άλλο ακίνητο και να έχεις αυτό ως Α' κατοικία, πληρώνεις το φόρο για αυτήν που είχες ως Α' κατοικία, και απαλλάσεσαι του φόρου από τη 'νέα' Α' κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.