Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

@ Jamal

Εγώ στη θέση σου θα έκανα 4 φακέλους με τους ιδιοκτήτες ανάλογα. Οι ιδιοκτησίες που εκμεταλλέυονται από τα 2 άτομα στην Υ.Δ. θα υπογράψουν απλά και οι 2 και τα στοιχεία του ενός μόνο στα υπόλοιπα έγγραφα. Και όπως σου είπε και ο Ιάμβλιχος βάλε κάθε ιδιοκτήτη να υπογράψει ξεχωριστή Υ.Δ. ότι αποδέχονται τα τ.μ. των άλλων για να είσαι καλυμμένος.Μία παραπάνω Υ.Δ. για υπογραφή για τον καθένα δεν είναι τίποτα, απλά για σένα λίγο παραπάνω δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

...Το 325τ.μ. από που προκύπτει?

 

 

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Τα 325 τ.μ. προκύπτουν από το σύνολο του υπογείου. Εδώ στο δήμο Βόχας Κορινθίας όπου ανήκουμε πληρώνουμε για το σύνολο της οικοδομής δημοτικά τέλη έτσι 148 κύρια κατοικία + 177 το σύνολο του υπογείου = 325 τ.μ. Από τα 177 του υπογείου τα 75 είναι τα επίμαχα που αναφέρω στο μήνυμα.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση.

 

Παρακαλώ, μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος εφόσον δεν υπάρχει κάποιος λόγος. Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

"Σοφίτα" ως αυτόνομη κατοικία, σε 2όροφη μεθ'υπογείου επί pilotis και με δώμα (αρχικά) πολυκατοικία. Στις τομές της αρχικής άδειας, φαίνεται κανονικά η απόληξη του κλιμακοστασίου το οποίο οδηγούσε στο δώμα. Έγινε αναθεώρηση της άδειας για κατασκευή στέγης (κεραμοσκεπή). Η στέγη δεν κατασκευάστηκε σε όλο το εμβαδό του δώματος (του 2ου ορόφου), αλλά σε τμήμα μόνο αυτού (το υπόλοιπο παρέμεινε ακάλυπτη ταράτσα. Κάτω από αυτή την στέγη, δημιουργήθηκε η σοφίτα με είσοδο από την απόληξη του κλιμακοστασίου (όπως είπα είναι αυτόνομος χώρος-χρησιμοποιείται ως ξεχωριστή κατοικία). Η απόληξη του κλιμακοστασίου, στην τομή της αναθεώρησης, καταργήθηκε (στην πραγματικότητα παρέμεινε γιατί αλλιώς πως θα ήταν προσβάσιμη η σοφίτα; ). Ο χώρος κάτω από τη στέγη, αναφέρεται στην άδεια ως "άβατος-μη φωτιζόμενος".

Ερώτημα 1ο: τον χώρο του κλιμακοστασίου-εισόδου στη σοφίτα τον προσμετράω στο εμβαδό του προς "τακτοποίηση χώρου";

Η γνώμη μου είναι πως αναγκαστικά ναι. Πρόκειται για ιδιοκτησία μου. Σκοπεύω να κάνω την αίτηση εγώ και ο αδερφός μου εφόσον επί 10+ χρόνια δηλώνουμε στην εφορία εισόδημα από εκμίσθωση του χώρου οι 2 μας από 50% έκαστος.

Ερώτημα 2ο: Είναι σωστό θεωρείτε να δηλωθεί έτσι, με απλή συναίνεση πατρός και μητρός οι οποίοι είναι μαζί με εμάς οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες στο όλο κτίριο;

Ερώτημα 3ο: (όχι τόσο σχετικό με τον 3843). Τον εναπομείναντα χώρο της ταράτσας η οποία είναι προσβάσιμη από την απόληξη του κλιμακοστασίου μόνο, που δημιουργήθηκε λόγω της μη υλοποίησης τελικά της στέγης σε όλο το εμβαδόν, ποιός έχει δικαίωμα να τον χρησιμοποιεί πλέον; Είναι κοινόχρηστος; Είναι απροσδιόριστο το ποιοί έχουν δικαίωμα χρήσης; Υπενθυμίζω ότι στην αναθεωρημένη άδεια, δεν υπάρχει (θα έπρεπε να είναι άβατος-μη φωτιζόμενος χώρος κάτω από τη στέγη και αυτός).

Ερώτημα τελευταίο πλην όμως ουσιαστικό: Πως "μαζεύεται" όλος αυτός ο χαμός από εδώ και πέρα και αφού τελειώσει η "τακτοποίηση"; Θέλει νέα οικοδομική άδεια; Γίνεται με αυτή τη διαδικασία που αναφέρεται ως "τακτοποιήση φακέλου";

 

Υ.Γ. Το θέμα του αν είναι η όλη κατασκευή εντός εγκεκριμένου όγκου ας μην το συζητήσουμε. Δεν είναι απολύτως, αλλά η υπέρβαση είναι μικρή (2,20m εγκεκριμένο ύψος, 2,55m στην πράξη στον κορφιά) και έχω αποφασίσει ότι θα το ρισκάρω. Με ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει απαντηθεί…

Οικοδομική Άδεια του 98

Επιτρεπόμενη Δόμηση: 252μ2

Ισόγειο-pilotis: 20μ2κλιμακοστασιο + 52μ2 κλειστό γκαραζ που μετατράπηκε σε κατοικία (και θέλω να το τακτοποιήσω)

Όροφος: 132μ2

Έχω υπόλοιπο δόμησης για αλλού ορόφους

Αν τακτοποιήσω το κλειστό γκαραζ ως κατοικία θα μετρήσουν τα τετραγωνικά κανονικά ή θα έχω ότι και πριν, ως υπόλοιπα τετραγωνικά δόμησης;

Ο νόμος (εγκύκλιος 5) λέει ότι δεν θα μετρηθούν στον ΣΔ αλλά….στην πολεοδομία έχουν άλλη άποψη λόγω του υπολοίπου της δόμησης.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους από Ζαχάρω Ηλείας,

είμαι νέο μέλος της παρέας και επειδή τίποτα δεν είναι αυτονόητο στον νέο νόμο περί τακτοποίησης θέτω το παρακάτω ερώτημα : υπόγειος χώρος που έχει δηλωθεί κατά την έκδοση της αδείας ως βοηθητικός χώρος και σήμερα έχει μετατραπεί σε κατοικία με ελεύθερες (όχι ¨μπαζωμένες¨) και τις 4 πλευρές (δεν πληρεί την προυπόθεση του ύψους 0.80 μ. ) μπορεί να υπαχθεί στην ρύθμιση? Ευχαριστώ ......

 

 

Καλώς ήλθες συνάδελφε!

Δώσε λίγη προσοχή στους κανόνες συμμετοχής, δεν δημοσιεύουμε σε άσχετες κατηγορίες και αποφεύγουμε τα κεφαλαία σε τίτλο και σώμα κειμένου.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

gio, έχει συζητηθεί εκτενώς. Φυσικά τώρα μπορείς να το δηλώσεις αφού δεν προβλέπεται έλεγχος, το θέμα είναι τι θα συμβεί με το σχέδιο κάλυψης όταν υποβληθεί η μελέτη προσθήκης... Έχω την γνώμη ότι όπως είναι ο νόμος θα ζητηθεί να μετρήσουν οι "τακτοποιημένοι" χώροι στην δόμηση. Κοινώς, νομιμοποίηση + προσθήκη.

 

ΠΕΡΙΚΛΗΣ Π.Π., εφόσον ο χώρος υπήρχε στην άδεια, μπορεί να τακτοποιηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορεί ήδη να έχει απαντηθεί παρόμοιο θέμα αλλά πλέον το topic έχει 164 σελ. και είναι δύσκολο να ψαξω...

Έχω κάποια διαμερίσματα απούλητα ακόμη (ως κατασκευαστής) και θέλω να τα δηλώσω για τακτοποίηση. Ως τι τα δηλώνω? Α' κατοικία ή άλλη κατοικία??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.