Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Γειά σας, έχω μια περίπτωση τακτοποίησης Η/Υ σε ακίνητο στον 'Αγιο Ιωάννη Ρέντη Αττικής. Ρώτησα αρχικά στην νομαρχιακή πολεοδομία Πειραιά και μου είπαν ότι τώρα δεν παίρνουν φακέλους για Ρέντη. Έστειλα το φάκελλο ταχυδρομικά στις 25.2 στην πολεοδομία Νίκαιας - Ρέντη. Μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι δεν παίρνουν αυτοί τους φακέλους για Ρέντη, αλλά η νομαρχιακή πολεοδομία του Πειραιά και να πάω να τους πάρω. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιοκτητης της μεζονετας εχει αλλη μια κατοικια σε αλλο νομο, στο ονομα της γυναικας του, που κι εκει θα δηλωσει κατι Η/Υ. μπορουν να δηλωθουν και οι 2 φακελοι σαν 1η κατοικια; σε διαφορετικα ονοματα βεβαια.

 

 

Οτι θες δηλωνεις και ειναι σιγουρο οτι δεν προκειται να σε ελεγξει κανεις απ την πολεοδομια.Να ξερεις ομως οτι θα σαι εκτεθειμενος εσαει σε ενδεχομενο ελεγχο απ τον αρμοδιο που δεν ειναι αλλος απ την εφορια.Υποτιθεται οτι η πολεοδομια θα κοινοποιησει το αρχειο που κραταει με τις τακτοποιησεις και τα προστιμα ΚΑΙ στην εφορια.

Ενημερωσε τους και ας παρουν τα ρισκα τους, αν αξιζει τον κοπο, υπολογιζοντας και την διαφορα στο προστιμο.

Συνηθως για Η/Υ περιπου 10-12 τ.μ δεν αξιζει τον κοπο να ρισκαρεις για 50-100 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

πολύ πιθανό να έχει απαντηθεί η παρακάτω περίπτωση αλλά με αναζήτηση δεν κατάφερα να βρω κάτι.

 

Η περίπτωση που αντιμετωπίζω είναι η εξης:

Έχω μία οικοδομή με δύο μεζονέτες ενωμένες οι οποίες προέκυψαν κατόπιν αναθεώρησης της άδειας. Την υψηλή κυριότητα την έχει η μητέρα από κληρονομιά και για τις δύο μεζονέτες. Ο χώρος προς τακτοποίηση είναι στην πυλωτή (24μ2) συνολικά, 15μ2 στην μία μεζονέτα και 9μ2 στην άλλη. Τα 9μ2 είναι για τον καυστήρα.

Πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω; Ένας φάκελος ή δύο. Αν είναι δύο οι φάκελοι τον πρώτο για πρώτη κατοικία και τον άλλο για άλλη κατοικία; Τι γίνεται με τον καυστήρα, τον δηλώνω σαν χώρο κύριας χρήσης;

Καθότι η εμπειρία μου δεν είναι μακροχρόνια, επικαλούμαι την βοήθειά σας...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι μια ερώτηση SOS και από πλευράς μου . Διάβαζοντας την εγκύκλιο 19 παρ. 8 όπου αναφέρεται σε δεξαμενές εντός της κάλυψης του οικοπέδου μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Σε ποιές ακριβώς αναφέρεται? Οι δεξαμενές προσμετρούν σε κάλυψη? Αν έχω μια κολυμβητική δεξαμενή εντός του ακαλύπτου χώρου του κτηρίου να υποθέσω ότι δεν υπάγεται στη ρύθμιση...:?:

-------------------------------------------------------------------------

Όσο για το παραπάνω ερώτημα θεωρώ πως εφόσον είναι δύο διαφορετικές κατοικίες πας με δύο φακέλους εκτός και αν στα σχέδια της πολεοδομίας παρουσιάζεται σαν ενιαία κατοικία. Σαν πρώτη κατοικία πρέπει να έχεις και τα αποδεικτικά αυτής

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι,

 

σε μεζονέτα που ανήκει σε συγκρότημα 4 μεζονετών έχω τα εξής ερωτήματα:

 

α)το συμβόλαιο αγοραπωλησίας της μεζονέτας, ενώ είναι μεταγενέστερο της

αναθεώρησης της αρχικής αδείας, έχει συνταχθεί βάσει των σχεδίων της

αρχικής αδείας. προτού γίνει η οποιαδήποτε τακτοποιήση μήπως θα πρέπει να

γίνει τροποποίηση της σύστασης;

 

β)για τη ρύθμιση ο ιδιοκτήτης θέλει να δηλώσει χώρο pilotis, πρέπει να πάρει

συναίνεση από τους άλλους ιδιοκτήτες ή όχι, έχει δικαίωμα αποκλειστικής

χρήσης βάσει συμβολαίου-αλλά με λίγο διαφορετικό εμβαδόν και περιγραφή

γιατί είναι με τα παλιά σχέδια της αρχικής αδείας[βλέπε α) ερώτημα]

 

γ)τη piloti που έχει κλείσει την έχει ενώσει με εσωτερική σκάλα με τμήμα του

υπογείου που έκανε κατοικία. πρέπει να κατατεθούν 2 φάκελοι: ένας για τη

piloti και ένας για το ισόγειο ή ένας και για τους δύο χώρους προς ρύθμιση

αφού στην πράξη είναι μια κατοικία με εσωτερική σκάλα;

 

δ)έχει φτιάξει και σοφίτα η οποία δεν υπερβαίνει το ύψος του κτιρίου της

αδείας μιας και έχει μικρύνει τα ύψη των κατωτέρω ορόφων. αν δηλωθεί ό,τι

δηλωθεί μήπως είναι χειρότερα από την άποψη ότι δεν έχουν φτιαχτεί στα

σωστά ύψη όλοι οι όροφοι ή είναι προτιμότερο να είναι εντάξει ως προς την

επιφάνεια-δόμηση;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mϊα ερώτηση :

έχω έναν ημιυπαίθριο και δίπλα μία αποθήκη που μαζί έχουν μετατραπεί σε δωμάτιο.Πρέπει να τακτοποιήσω και την αποθήκη η οποία υπάρχει κανονικά στην άδεια ή ο Ν.3843 αφορά μόνο σε περιπτώσεις χώρων καθ'υπέρβαση;

Link to comment
Share on other sites

@rock'n'rolla: Πρέπει να συμπεριληφθεί και η αποθήκη στην τακτοποίηση αφού πλέον η χρήση της είναι κατοικία!

Link to comment
Share on other sites

Εκδιδεται η 1η αδεια στις 6 -2-2008 για «προσθηκη κατ’ επεκταση τετραοροφου οικοδομης με τμημα υπογειου & στεγη»

(Η προσθηκη είναι στατικως, τελειως ανεξαρτητη από μια υπαρχουσα μονοκατοικια στον χωρο του ιδιου οικοπεδου….)

 

Μετα την κατεδαφιση καποιων παλαιων κτισματων, γινεται ακριβεστερο τοπογραφικο και προκυπτει λιγο μικροτερο εμβαδον οικοπεδου.

Επισης μετα από δοκιμαστικες τομες στο εδαφος , αποκλειεται η κατασκευη του τμηματος υπογειου, που προεβλεπε η 1η αδεια.

 

Υποβαλεται φακελλος αναθεωρησης «Λογω αλλαγης τοπογραφικου και καταργησης υπογειου» με ημερομηνια πρωτοκολλου 17-12-2008

Στην αναθεωρηση ο ενας Η/Υ προκυπτει 1.16 m2 μεγαλυτερος και ο άλλος με 1.41 m2 μικροτερος!, χωρις να αλλαζουν θεση εν κατοψει ουτε να αλλαζουν σχημα σε σχεση με την 1η αδεια. Απλως λογω μειωσης του εμβαδου του οικοπεδου , αλλαζουν καπως οι διαστασεις κάθε χωρου ( Σε συνολο το εμβαδον των Η/Υ μειωνεται κατά 0.25 m2 ανα οροφο).

 

Η ημερομηνια εκδοσεως της αναθεωρησης 9-9-2009 ( ητοι λιγο μετα την ψηφιση του Νομου “Σουφλια” )

 

ΕΡΩΤΗΜΑ : Υπαγονται οι ημιυπαιθριοι στην ρυθμιση ή όχι?????? :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς από την στιγμή που δεν σε καλύπτει η ημερομηνία ΚΑΙ έχεις αλλαγές και στους Η/Χ (όσο μικρές και να είναι) δεν μπορείς να τακτοποιήσεις τους χώρους αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτης έχει μεζονέτα στην οποία έχει παράνομα κλείσει τον ημιυπαίθριο και ένα εσωτερικό αίθριο (κενό μεταξύ ισογείου και α ορόφου τον οποίο μετέτρεψε σε υπνοδωμάτιο) των οποίων το συνολικό εμβαδόν είναι περίπου 30 μ2.

 

Ερώτηση: Ο ιδιοκτήτης μου ζητά να καταθέσει 2 ξεχωριστές αιτήσεις σε διαφορετικό χρόνο η μια από την άλλη, ούτως ώστε τακτοποιώντας πρώτα τον ημιυπαίθριο χώρο και αργότερα με τη νέα αίτηση το εσωτερικό αίθριο θα υπόκειται στον υπολογισμό προστίμου για χώρους μικρότερους από 25μ2 κάθε φορά. Αποδέχεται δε το διπλό παράβολο και την διπλή αμοιβή κτλ.

 

Αυτό πώς με επηρεάζει εμένα από πλευράς κυρώσεων από τη στιγμή που ο ίδιος θα κάνει τις υπεύθυνες δηλώσεις κτλ? Δεν υπάρχει διασταύρωση ηλεκτρονικά κτλ?

 

Τελικά τι προτείνετε να κάνω?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.