Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

@teokir

Δεν μας νοιάζει αν υπάρχει υπόλοιπο σ.δ. Σκέψου πως η αμοιβή είναι μόλις 230 και δν είμαστε υποχρεωμένοι να το ελέγξουμε. Αρα μια χαρά μπορείς να το κάνεις!

 

@bkinti

Αφού τα διαμερίσματα είναι ακόμα στο όνομα του κατασκευαστή, νομίζω πως θεωρείται μια ιδιοκτησία άρα ένα παράβολο και μια αμοιβή για όλους τους χώρους

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και ξεχωριστά για κάθε διαμέρισμα! Εκτός του ότι κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει ήδη και συμβολαιογραφική αυτοτέλεια (σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας), είναι ίσως η μόνη περίπτωση στην οποία η (ασαφής) αναφορά του νόμου 3843 περί "ανεξαρτήτων ιδιοκτησιών", επιβάλλεται να ληφθεί υπόψη ως προς τη λειτουργική ανεξαρτησία. Το σε ποιανού το όνομα είναι (ενός ή πολλών) δεν παίζει κανένα ρόλο.

Εκτός του τυπικού που προανέφερα, το πρακτικό μέρος είναι ότι το πρόστιμο σε περίπτωση που (λανθασμένα) κατατεθεί ένας φάκελος για όλο το κτίριο, αυξάνεται συνήθως με ποσό που υπερβαίνει έως και κατά πολύ τις επιπλέον αμοιβές που απαιτούνται στην περίπτωση ξεχωριστών φακέλων.

Link to comment
Share on other sites

Megapad

Το θέμα είναι οτι μου τη γύρισαν πίσω απο την πολεοδομία.....!!!!!!

και μου είπαν οτι δεν γίνεται γιατι υπάρχει υπόλοιπο συντελεστού....

Link to comment
Share on other sites

@tpanag Οσο αναφορά το πρόστιμο έχεις δίκιο. Οι συντελεστες αυξάνονται πάρα πολύ όσο αυξάνονται τα τμ! Όμως ο 3843 λέει ένα φάκελο ανα ιδιοκτησία!!! Αφου ανήκουν στο ίδιο άτομο, δεν θα πρέπει να κατατεθεί και ένας φάκελος!!!???

 

@teokir

 

Να σου πουν σε ποια εγκυκλιο το λέει αυτό!

EDIT: Δες μια εδω http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=17547&page=8 Κάτι μου έχει διαφύγει και μένα!Έλεγξε το λίγο, αν μάθω κατι παραπάνω θα σου απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

@Megapad

Στηρίζονται σε μία απόφαση του ΔΟΚΚ ΑΠ 5918/8-2-2011,

το διάβασα και σε άλλο σχετικό θέμα του michanikos.gr ...

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=17547&page=7

αλλα μίλησα με έναν συνάδελφο και μου είπε οτι αν υπάρχει σύσταση κάθετης ή οριζόντιας συνιδιοκτησίας μπορεί να γίνει....

αν επρόκειτο όμως για μονοκατοικία δεν γίνεται....

τι να πω.......!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δν καταλαβαίνω είναι : Ποιος δημίσιος υπάλληλος έκατσε και το ψήρισε τόσο πολύ! Αυτός ο νόμος όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει! Πρώτη φορά το άκουσα αυτό το κόλλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν ανήκουν σε ένα ατομο...είναι διαφορετικές ιδιοκτησίες αν υπάρχει σύσταση, οπότε τόσοι φάκελοι/αμοιβές/παράβολα όσα τα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί προ της 02/07/09, αλλά και να έχει γίνει η μετατροπή ήδη...αλλιώς μιλάμε για ψευδή δήλωση και ιδιοκτήτη και μηχανικού. Από εκεί και πέρα ποιός θα το ελεγξει αυτό, είναι άλλο θέμα, πιθανότατα να το κάνεις και να μην το καταλάβει κανείς ποτέ...ο ιδιοκτήτης ας πάρει την απόφαση (στο μεγαλύτερο ποσοστό) και μετά εσύ για την τεχνική έκθεση που υπογράφεις (έστω και αν δεν απαιτείται αυτοψία)....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.