Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

@xfoteinopoulou

φοβάμαι ότι καμιά από τις "προτάσεις" σου δεν θα γίνει δεκτή...

1. πρέπει να χρησιμοποιήσεις γνήσια αντίγραφα σχεδίων του φακέλου της άδειας -πού θα σημειώσεις ότι έκλεισε ο ημιυπαίθριος;

2. αυτά τα περί "διαφοράς πραγματοποιούμενου και επιτρεπόμενου Η.Χ." είναι δική σου σκέψη και δεν περιγράφεται σε καμιά εγκύκλιο -ούτε σ' αυτόν καθ' αυτόν τον νόμο (ομοίως και για πληρωμή προστίμου για "ανοικτό" και για "κλειστό" Η/Χ)

3. υπάρχει διαδικασία που λέγεται αναθεώρηση άδειας (πριν την ολοκλήρωση του έργου) και νομιμοποίηση (μετά την ολοκλήρωση). το κόστος είναι συγκεκριμένο και αναγκαίο. δεν υπάρχει άλλος δρόμος...

 

αλλά ακόμα κι αν έβρισκες κάποιον να παραλάβει φάκελο με όλα αυτά τα ...περίεργα κόλπα που σκέφτεσαι,

α. η ρύθμιση του χώρου δεν θα είχε καμιά ισχύ -τσάμπα θα πέταγε τα χρήματά του ο άνθρωπος σε παράβολα και πρόστιμα γιατί πάλι αυθαίρετος θα ήταν...

β. είναι άδικο να είναι απλά "ρυθμισμένος" ένας χώρος που μπορεί να είναι απόλυτα νόμιμος (με την προϋπόθεση ότι υπάρχει το απαιτούμενο υπόλοιπο στον ΣΔ, αν έχει γίνει υπέρβαση)

 

αυτάααα....

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ για τις εκτιμησεις σου,

ουσιαστικα εξεφρασα γραπτως τις σκεψεις μου για τη συγκεκριμενη περιπτωση, μπας και μπορουσα να καλυψω τους ιδιοκτητες μεσω της τακτοποιησης αυτης

Link to comment
Share on other sites

. Λογικά με τα 18μ2 θα έχει εξάντληθεί ο Σ.Δ.. Οπότε τα επιπλέον 40 -18 = 22 τ.μ. εκτός όγκου και δεν τακτοποιούνται? Θεωρούμε, αυτά που έφαγε ήταν από τον εξώστη?

 

αν έχει εξαντλήσει ΣΔ και περισσεύουν και 22μ, τότε αυτά τα 22 είναι αυθαίρετη προσθήκη και δεν ρυθμίζονται με τον 3843 (ούτε νομιμοποιούνται, αφού δεν μπορούν να μπουν στον ΣΔ)

 

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Μια ερώτηση και από μένα. Έχω περίπτωση κλειστού γκαράζ ισογείου, το οποίο έχει μετατραπεί σε γκαρσονιέρα. Το θέμα είναι ότι τμήμα των τετραγωνικών του γκαράζ, έχει γίνει εξώστης της γκαρσονιέρας. Οπότε τον εξώστη μπορώ να τον δείξω κανονικά και να συμπεριληφθεί στην τακτοποίηση; Δεδομένου ότι είναι βοηθητικός χώρος; Νομίζω πως όχι. Πως να τα δείξω όμως αυτά τα τετραγωνικά;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

μπέρδεμα...

στην θέση σου θα το συζητούσα με υπάλληλο πολεοδομίας.

αν βάλεις όλο το γκαράζ στην ρύθμιση δεν θα είσαι απόλυτα σωστή γιατί ένα μέρος δεν είναι χώρος κύριας χρήσης και ίσως κάποια στιγμή κάποιος πει ότι έγινε εκ νέου αλλαγή χρήσης (κάτι που δεν επιτρέπει ο νόμος σε ρυθμισμένους χώρους)

αν βάλεις στην ρύθμιση το τμήμα του γκαράζ που έχει αλλάξει χρήση "σφυρίζοντας αδιάφορα" για το κομμάτι του που σήμερα είναι ημιυπαίθριος (εξώστης λες, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς...) ίσως είσαι πιο κοντά στην αλήθεια αλλά πιστεύω ότι χρειάζεσαι την επιβεβαίωση από αρμόδιο ότι θα το δεχτούν έτσι -μην πληρώσεις παράβολα και μετά...

 

πάντως, αν το καλοσκεφτούμε, πρέπει να το δεχτούν έτσι! το κομμάτι που παραμένει ανοικτό είναι τμήμα ενός κλειστού γκαράζ που δεν μέτρησε στην δόμηση και σήμερα είναι ανοικτό. το υπόλοιπο ρυθμίζεται κανονικά. η θέση στάθμευσης πήγε υπέρ πίστεως και πατρίδος, αλλά αυτό συμβαίνει με όλες τις περιπτώσεις αλλαγής χρήσης...

τι να πω...

 

έχει ενδιαφέρον.

πες μας ό,τι σου πουν...

Link to comment
Share on other sites

αν έχει εξαντλήσει ΣΔ και περισσεύουν και 22μ, τότε αυτά τα 22 είναι αυθαίρετη προσθήκη και δεν ρυθμίζονται με τον 3843 (ούτε νομιμοποιούνται, αφού δεν μπορούν να μπουν στον ΣΔ)

 

 

Και ο ημιυπαίθριος αυθαίρετη προσθήκη δεν είναι? αλλά ρυθμίζεται με το 3843. Η περίπτωση που αναφέρω θεωρείται εκτός κτιριακού όγκου?

Link to comment
Share on other sites

ναι, ναι, και ο η/χ αυθαίρετη προσθήκη είναι αλλά ρυθμίζεται. αυτό θα παραμείνει αυθαίρετο γιατί, όπως λες, είναι εκτός εγκεκριμένου όγκου

 

δυστυχώς δεν μπαίνει στην ρύθμιση :roll:

Link to comment
Share on other sites

εγκεκριμένος όγκος είναι το και κέλυφος του κτιρίου από το δάπεδο του υπογείου μέχρι το δώμα, άρα δεν μπορούμε να πούμε ότι από τη στιγμή που σε ύψος είναι εντάξει, άρα είναι εντός εγκεκριμένου όγκου? Τι είναι αυτό που δεν είναι εντάξει? ότι ξεφεύγει από το περίγραμμα του ιδεατού στερεού?

Link to comment
Share on other sites

όχι του ιδεατού στερεού με την πολεοδομική του ερμηνεία, αλλά του "όγκου" που σχηματίζεται από το κτίσμα, αν χτιστεί σύμφωνα με την άδεια...

με λίγα λόγια, οι υπερβάσεις που ρυθμίζονται είναι μέσα στο νόμιμα δομημένο περίγραμμα (σοφίτες, πατάρια, ημιυπαίθριοι, φωταγωγοί, πυλωτές) -όχι δώματα, όχι εξώστες, όχι πέργκολες, όχι υπόγεια εκτός περιγράμματος κλπ

το παράδειγμά σου είναι αντίστοιχο με τα... ξεχειλωμένα υπόγεια: αν στην άδεια το υπόγειο είναι σύμφωνα με το περίγραμμα των υπερκείμενων ορόφων αλλά ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να το επεκτείνει μέσα στον ακάλυπτο, αυτό ΔΕΝ τακτοποιείται. Επίσης, αν στην άδεια το υπόγειο καλύπτει το μισό των υπερκείμενων ορόφων αλλά ο ιδιοκτήτης το επέκτεινε σε όλη την κάλυψη ΠΑΛΙ δεν ρυθμίζεται, παρ΄ότι θεωρητικά δεν ξεφεύγει από το περίγραμμα του ιδεατού στερεού (δεν είναι όμως σύμφωνο με την άδεια-->δεν ρυθμίζεται)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω να ρωτήσω τα εξής (συγχωρέστε με αν έχουν απαντηθεί αλλά ήταν αδύνατο να διαβάσω όλα τα μην):

1) είμαι νέα πολ.μηχανικός (το 2008 αποφοίτησα).Μπορώ να τακτοποιήσω τον ημιυπαίθριο ενός συγγενή μου ή χρειάζεται να έχω 3 χρόνια από την κτήση του πτυχίου?(έχω κάνει έναρξη επαγγ/τος από τότε,διατηρώ βιβλία κλπ απλώς δούλευα σε εταιρία τόσον καιρό κ δεν έχω αναλάβει κατι μόνη μου ακόμη)

2)Ο συγγενής μου έχει α)η.χ 11,12τ.μ και τμήμα πυλωτής 52τ.μ που θέλει να τακτοποιήσει.Για να βρω τον συντελεστη που μπαινει στον υπολογισμό του προστιμου θα αθροισω τα 2 εμβαδα και θα πάρω τον συντελεστή από τον πίνακα->http://nomimopoihsh.gr/nomos-hmiypaithrioi-afthaireta-3843?

3)το πρωτο θα εχει 250 παράβολο κ το 2ο 350?ή κανω λάθος?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

@GPetr

1) Δε χρειάζεται να έχεις συγκεκριμένο χρόνο κτήσης πτυχίου για τις τακτοποιήσεις...προχωράς κανονικά.

2) Ναι αθροίζεις τα εμβαδά και κοιτάς σε ποιό συντελεστή ανήκει η περίπτωση σου και γενικά διάβασε προσεκτικά το νομο...

3) Σωστά και τα παράβολα. Απλά δες το θέμα των πόσων φακέλων πρέπει να γίνουν...αν είναι μία η ιδιοκτησία ή δύο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.