Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

salpigoal, ότι προσκομίζεται απλό φωτοαντίγραφο του εγκεκριμένου σχεδίου της οικοδομικής άδειας.

 

akkonst, ξαναρωτάω. Σε ένα διαμέρισμα έχεις 3 Η/Χ. Έναν στον βορά, έναν στον νότο και έναν στην δύση.

Πόσους φακέλους θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να εισαι νομιμος κανεις και μια ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ (οχι φακελου ) αλλα οριζοντιας ιδιοκτησιας με ανακατανομη των χιλιοστων και εισαι ΟΚ!

 

Δεν υφίσταται ο όρος "ανασύσταση" οριζόντιας ιδιοκτησίας. Υπάρχει μόνο "τροποποίηση", "συμπλήρωση" και "κατάργηση". Η συμπλήρωση και η κατάργηση δεν μας αφορούν για το παρόν θέμα. Η "τροποποίηση" αφορά αναδιανομή χιλιοστών μεταξύ νομίμως υφιστάμενων χώρων. Οι περιπτώσεις του 3843, δεν έχουν νόμιμους αλλά διατηρούμενους (και μάλιστα για συγκεκριμένο-πεπερασμένο χρονικό διάστημα) χώρους, για αυτό ακριβώς και υπάρχει πρόβλημα και δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα τι γίνεται με αυτούς.Άρχισε να μαλλιάζει η γλώσσα μου, αλλά θα συνεχίσω να το λέω.

Link to comment
Share on other sites

To ξερω οτι ειναι λαθος η εκφραση, χαριτολογωντας το ανεφερα σαν λογοπαιγνιο για την ανασυσταση φακελου που ανεφερε ο συναδελφος.

 

Θεμα χρονου ειναι να βγει μια επισημη αποφαση απο τον συμβολαιογραφικο συλλογο για να τελειωνει κι αυτη η ιστορια.

Γνωμη μου ειναι οτι θα ΜΠΟΡΕΙΣ να κανεις τροποποιηση δινοντας χιλιοστα σε τακτοποιημενες ιδιοκτησιες.

Ηδη στα σεμιναρια συμβολαιογραφων , τετοιες οδηγιες δινονται, ασχετα με το αν δεν βρισκεις (ακομα) συμβολαιογραφο να συντασσει τετοια συμβολαια...

Link to comment
Share on other sites

akkonst, ξαναρωτάω. Σε ένα διαμέρισμα έχεις 3 Η/Χ. Έναν στον βορά, έναν στον νότο και έναν στην δύση.

Πόσους φακέλους θα κάνεις?

μα erling είναι ένα το διαμέρισμα άρα ένα φακελος, δεν τίθεται θέμα :)

 

ας δοκιμάσει με έναν φακελο και βλέπουμε

ειδοποιεί όμως τον ιδιοκτήτη για την πιθανότητα να ζητήσουν 3, άρα 3 αμοιβές και 3 παράβολα 350

Link to comment
Share on other sites

O νομος ειναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ....αφαιρουνται ΜΟΝΟ οι τοιχοποιιες και αυτες ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ φαινονται στην Ο.Α.

Δεν κανει λογο για φεροντα στοιχεια συνεπως τα βαζεις μεσα υποχρεωτικα...

Ασε που αν δεν υπηρχε το Υ/Σ αυτος δεν θα ηταν και Η/Υ χωρος...

Link to comment
Share on other sites

Εχω χώρο στο υπόγειο, που για να πάς κατεβαίνεις από τη σκάλα, προσπερνάς μέσω ενός διαδρόμου το λεβητοστάσιο και την αποθήκη, και μπαίνεις στο χώρο που τακτοποιείς.

Εκτός του χώρου που τακτοποιείς θα τακτοποιήσεις και τον διάδρομο και το κλιμακοστάσιο;

 

Εγώ νομίζω όχι, γιατί αυτό θα ίσχυε αν μιλάγαμε για Σ.Δ. ενώ τώρα τακτοποιούμε μόνο χρήση και ο διάδρομος και το κλιμακοστάσιο παραμένει ως βοηθητικός χώρος που φαίνεται στην άδεια, και δεν γινεται αλλιώς, αφού σκάλα και διάδρομος είναι, πως γίνεται να έχει κύρια χρήση... Αλλωστε όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές για να τακτοποιηθεί ένας χώρος πρέπει από βοηθητική να γίνεται κύρια η χρήση...

 

Ποιά η γνώμη σας;;;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είμαι στην σωστή ενότητα για να ρωτήσω για τακτοποίηση σοφίτας.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει χαμηλώσει ( αυθαίρετα ) η οροφή ενός τμήματος του υφιστάμενου ορόφου με συνέπεια να δημιουργείται κατοικήσιμη ( προσβάσιμη ) σοφίτα μόνο ένα τμήμα της. Με αλλα λογια ενώ η πλακα του δαπεδου της σοφιτας ηταν σε ένα επιπεδο στην πραξη είναι σε 2.

Υποθέτω ότι μπορεί να ταχτοποιηθεί ο χώρος αλλά το δάπεδο της σοφίτας θα παραμένει αυθαίρετο λογω της αλλαγής της στάθμης του ύψους του.

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε άλλον και πως το αντιμετώπισε? Στον φάκελο τακτοποίησης σοφίτας ζητούν και εγκεκριμένη τομή? Η σκαλα παλι για την προσβαση στην σοφιτα δημιουργεί καποιο προβλημα η απλως την σημειώνουμε κι αυτήν με διακεκομμένη στην εγκεκρ. Κάτοψη του υφιστάμενου οροφου?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω χώρο στο υπόγειο, που για να πάς κατεβαίνεις από τη σκάλα, προσπερνάς μέσω ενός διαδρόμου το λεβητοστάσιο και την αποθήκη, και μπαίνεις στο χώρο που τακτοποιείς.

Εκτός του χώρου που τακτοποιείς θα τακτοποιήσεις και τον διάδρομο και το κλιμακοστάσιο;

 

Εγώ νομίζω όχι, γιατί αυτό θα ίσχυε αν μιλάγαμε για Σ.Δ. ενώ τώρα τακτοποιούμε μόνο χρήση και ο διάδρομος και το κλιμακοστάσιο παραμένει ως βοηθητικός χώρος που φαίνεται στην άδεια, και δεν γινεται αλλιώς, αφού σκάλα και διάδρομος είναι, πως γίνεται να έχει κύρια χρήση... Αλλωστε όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές για να τακτοποιηθεί ένας χώρος πρέπει από βοηθητική να γίνεται κύρια η χρήση...

 

Ποιά η γνώμη σας;;;

 

Oταν τακτοποιεις ενα υπογειο χωρο που φαινεται ως αποθηκη και εχει γινει αυτονομη και ανεξαρτητη κατοικια , το λουτρο που εχει η κατοικια το βαζεις μεσα?

Αν ναι κακως...διοτι με το γραμμα του νομου ο βοηθητικος χωρος ( αποθηκη ), παραμενει βοηθητικος ( λουτρο).

Μη την ψαχνεις....ο νομος ειναι για γελια....

Αν εχεις γενικα χρονο και διαθεση για αντιπαραθεσεις και γραπτες αναφορες σε ΥΠΕΚΑ και στα συναφη, μην τα βαλεις...

Αν θες να ξεμπερδευεις και να τρεξεις την υποθεση ΒΑΛΤΑ.Οπως και το κλιμακοστασιο επισης που με υποχρεωσαν στον Πειραια να το βαλω και οταν τους ρωτησα γιατι ρε παιδια....αφου κλιμακοστασιο δειχνεται, κλιμακοστασιο παραμενει μου απαντησαν αφοπλιστικα : Πλεον δεν ειναι κλιμακοστασιο αποθηκης, αλλα κατοικιας...και πρεπει να μπει....

Δες την διαφορα που προκυπτει στο προστιμο και πραξε αναλογα...

 

Ελπίζω να είμαι στην σωστή ενότητα για να ρωτήσω για τακτοποίηση σοφίτας.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει χαμηλώσει ( αυθαίρετα ) η οροφή ενός τμήματος του υφιστάμενου ορόφου με συνέπεια να δημιουργείται κατοικήσιμη ( προσβάσιμη ) σοφίτα μόνο ένα τμήμα της. Με αλλα λογια ενώ η πλακα του δαπεδου της σοφιτας ηταν σε ένα επιπεδο στην πραξη είναι σε 2.

Υποθέτω ότι μπορεί να ταχτοποιηθεί ο χώρος αλλά το δάπεδο της σοφίτας θα παραμένει αυθαίρετο λογω της αλλαγής της στάθμης του ύψους του.

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε άλλον και πως το αντιμετώπισε? Στον φάκελο τακτοποίησης σοφίτας ζητούν και εγκεκριμένη τομή? Η σκαλα παλι για την προσβαση στην σοφιτα δημιουργεί καποιο προβλημα η απλως την σημειώνουμε κι αυτήν με διακεκομμένη στην εγκεκρ. Κάτοψη του υφιστάμενου οροφου?

Ευχαριστώ.

 

 

Τομη δεν εισαι υποχρεωμενος να προσκομισεις.Αν στο ζητησουν , τριφτους την εγκυκλιο στα μουτρα.

Υπαρχει κομματι σοφιτας που ΔΕΝ κατοικειται? Αυτο με το δαπεδο στο υψος που φαινεται στο σχεδιο αν καταλαβα καλα? Η μηπως το χρησιμοποιουν κι αυτο ως Υ/Δ π.χ?

Αν υπαρχει δεν το δειχνεις...

Την σκαλα ΠΡΕΠΕΙ να την δειξεις και να την συμπεριλαβεις στα τ.μ....

Το πατωμα της σοφιτας που εχει κατεβει , μην σε απασχολει....ΔΕΝ θα ειναι αυθαιρετο, αλλα τακτοποιημενο.

Στην ουσια αυτο δηλωνεις....

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι μπορεί να ταχτοποιηθεί ο χώρος αλλά το δάπεδο της σοφίτας θα παραμένει αυθαίρετο λογω της αλλαγής της στάθμης του ύψους του.

μπαίνει κανονικά στην ρύθμιση. Δεν χρειάζεται να βάλεις στάθμες, αλλά κι αν έβαζες, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα! τα πατάρια δηλαδή πώς τα περνάμε στην ρύθμιση που δεν υπήρχαν ποτέ στο εγκεκριμένο;; ντοντ γουόρι... (και, όχι, δεν θα΄ναι αυθαίρετο, θα'ναι κανονικότατα ρυθμισμένο)

 

Στον φάκελο τακτοποίησης σοφίτας ζητούν και εγκεκριμένη τομή? Η σκαλα παλι για την προσβαση στην σοφιτα δημιουργεί καποιο προβλημα η απλως την σημειώνουμε κι αυτήν με διακεκομμένη στην εγκεκρ. Κάτοψη του υφιστάμενου οροφου

κανονικά τομή δεν χρειάζεται, αλλά εδώ που φτάσαμε, ό,τι θέλει ζητάει ο καθένας. Την σκάλα να την βάλεις, είναι η πρόσβαση στον νέο χώρο κ.χρήσης, ξέρω ότι έχουν περάσει φάκελοι χωρίς αλλά στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε δεν είναι να κάνουμε ...βόλτες πέρα-δώθε (εξάλλου το σωστό είναι να μπει)

 

 

edit: πάααλι συμπέσαμε συνάδελφε...

άντε, δεν ξαναμιλάω, είσαστε πολύ γρήγοροι για μένα μερικοί... :)

Link to comment
Share on other sites

Την σκάλα να την βάλεις, είναι η πρόσβαση στον νέο χώρο κ.χρήσης, ξέρω ότι έχουν περάσει φάκελοι χωρίς αλλά στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε δεν είναι να κάνουμε ...βόλτες πέρα-δώθε (εξάλλου το σωστό είναι να μπει)

 

Το σωστό δεν είναι πάντα αυτό που νομίζουμε... Δεν διευκρινίζεται στο νόμο και δεν κάνουμε εφαρμογή ΓΟΚ ώστε να μας ενδιαφέρει τί μετράει στον ΣΔ... Τακτοποιούμε τη ΧΡΗΣΗ! Κύρια χρήση γίνεται στο χώρο, όχι στον διάδρομο... Σκέψεις σαν αυτό που λές είναι διαδικασία νομιμοποίησης, δηλαδή ένταξη στον ΣΔ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.