Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιματολογικά δεδομένα στο PVsyst


zio7

Recommended Posts

Ανάλογα την έκδοση που έχεις.

 

Στις τελευταίες έχει στο αρχικό menu -> tools -> import meteo data

 

εκεί έχει αναλυτικές πληροφορίες για κάθε πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί πήγα και εγώ, κατέβασα από το Satellight δεδομένα για μια περιοχή, πηγαίνω στα εργαλεία, πατάω import meteo data, επιλέγω το αρχείο που κατέβασα και τέλος πατάω το κουμπί “change file name” το αποθηκεύω με ένα όνομα και μετά δεν το βρίσκω στις επιλογές του προγράμματος. Τι δεν κάνω σωστά? Η μήπως δεν κατεβάζω σωστά από το Satellight?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δουλέψω πάνω στο πρόγραμμα PVsyst...έχω τοποθετήσει 48 πάνελ...ξέρει κανένας πώς χωρίζουμε τα πάνελ για να βάλουμε τους inverter???δηλ αν θέλω να βάλω 3 inverter πως το κάνω στο πρόγραμμα...έχω στο ίδιο κτίριο 2 στέγες. Η μία έχει νοτιοδυτική όψη(77 μοίρες απο τον νότο προς τη δύση) και η άλλη έχει βορειοανατολική όψη((γωνία 103 μοίρες απο νότο προς ανατολή).

 

C:\Users\ilias\Desktop

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ευχαριστώ. Τελικά τα κατάφερα. Ισως δεν κατέβαζα σωστά απο το Satellight. Πολύ καλό πρόγραμμα το PVSyst πάντως

 

 

εγω γιατι δεν μπορεσα να βρω καν το αρχειο απο το satteligth ...ayto to tsv

καμια βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

To tsv είναι στο zip folder που σου στέλνει στο email σου η εταιρεία.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ,είναι αν μπορούμε να έχουμε πιο πρόσφατα δεδομένα και όχι πριν απο 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

επί του προγράμματος αυτού θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι. Το "total area" που υπολογίζει το πρόγραμμα είναι η επιφάνει που θα καταλάβει το σύστημα (έχοντας λάβει υπόψη -με βάση την κλίση που έχουμε ορίσει- τις σκιάσεις μεταξύ των strings κλπ κλπ), δηλκαδή είναι η πραγματική έκταση που απαιτείται ή μόνο η επιφάνεια των φωτοβολταϊκών αθροιστικά ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.