Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Διαύγεια"


Engineer

Recommended Posts

ΥΓ. Φιλοι ΠΜ & ΑΜ....ΠΩΣ υπογραφει ΑΜ 6οροφο με pilotis & υπογειο??????????????????????????

 

Αν η θεμελιωση είναι μεμονωμένα πέδιλα (ναι πολλοί συνεχίζουν και σχεδιάζουν έτσι) τότε δεν εμπίπτει σε ειδικές κατασκευές (!!!!) και άρα μπορεί να το υπογράψει και Αρχιτέκτονας....

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δυστυχως εχω μαθω τους περιορισμους στην υπογραφη στατικων μελετων απο ΑΜ......

 

Ρητοτικο ηταν το ερωτημα....

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι στατικές μελέτες είναι κατηγορίας IV δεν μπορεί μόνος του αλλά με συνυπογραφή πολιτικού μηχανικού, ακόμα και πέδιλα να είναι (πάντως 6όροφο με πέδιλα δεν νομίζω να κάνει κανένας σήμερα).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Μπερδεύτηκα με τον αντισεισμικό των τοπογράφων (άλλα αντί άλλων δηλαδή). Αλλά έχουμε φύγει εκτός θέματος. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καταχωρημένο από terry

ΥΓ. Φιλοι ΠΜ & ΑΜ....ΠΩΣ υπογραφει ΑΜ 6οροφο με pilotis & υπογειο??????????????????????????

 

Ακριβώς με την ίδια λογική που υπογράφει ένας ΠΜ τα αρχιτεκτονικά του εν λόγω κτιρίου. Γιατί να απορείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι με βάση την υφιστάμενη νομοθεσία είναι ακριβώς το ίδιο όπως και να το κάνουμε.

Κι εγώ δεν έχω την πρόθεση να μειώσω τους ΠΜ.

Αν είναι σωστά πράγματα αυτά, είναι άλλη συζήτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4ΑΘΙΩΗ5-9

 

Οριστε ενα παραδειγμα που τις μελετες και επιβλεψεις υπογραφει μελετητικη εταιρεια και οχι μηχανικος....

 

Το ειχα αναφερει παλιοτερα, οριστε και η αποδειξη...

 

Οποιος θελει καμια ενισχυσουλα ξερω καλο ΑΜ...

 

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4ΑΘΞΩΗ5-ΒΔ

 

Ωπα..

Εδω ειμαστε...

Να και μια υπογραφη στατικων, ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ παρανομη..

 

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4ΑΘΩΩΗ5-ΘΕ

 

Γ. ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ

Βάσει του Ν-4663/30 και της υπ' αρ. πρωτ. 61167/2309/18-12-61 Διαταγής Γ.Π.Α. δι' ης κοινοποιείταιη υπ' αρ. πρωτ. Ε. 32484/7-12-61 Διαταγής Ε3/β Υπηρεσίας Οικισμού έχουν τα κάτωθι δικαιώματα.

α) Υπογραφής μελέτης και επιβλέψεως στατικών εργασιών δι' όλας τας κατασκευάς πλην των ειδικών κατασκευών: ειδικαί θεμελιώσεις (πεδιλοδοκοίκλπ.) κελυφωταί κατασκευαί, κατασκευαί προεντεταμένου σκυροδέματος, σιδηραί κατασκευαί, ξύλιναι κατασκευαί κλπ. δια τας οποίας απαιτείται και προσυπογραφή Πολιτικού Μηχανικού (ανάθεσις, ανάληψις και υπογραφή εις μελέτην και σχέδια).

γ) Έχουν δικαίωμα υπογραφής δηλώσεως αντοχής εφ' όσον ως συνυπογράφων ταύτην έτερος Μηχανικός είναι Διπλωματούχος Ανωτάτης Σχολής Πολιτικός Μηχανικός.

δ) Δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής ειδικής δηλώσεως αντοχής εις το Αρθ-2 παρ. 3 του από 13/22-4-29 ΠΔ. "περί επικινδύνων οικοδομών" επί αυθαιρέτων κατασκευών.

 

ΥΓ Ναι δεν εχω δουλεια τωρα και ψαχνω..για οσους ρωτησουν..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατή περίπτωση... Ειδικά αυτό το "Η άδεια ισχύει για έξι (4 !!!) χρόνια" έρχεται κ δένει με την όλη κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.