Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονοσωλήνιο με 4Μ


goozlo

Recommended Posts

καλησπερα,

 

εχω μια οικοδομη με φυσικο αεριο που καθε οροφοδιαμερισμα εχει δικο του αυτονομο λεβητα για χρηση και θερμανση.

 

προσπαθω να φτιαξω την θερμανση με το 4Μ , αλλα με μονοσωληνιο δεν κανει αναγνωριση δικτυου γιατι δεν εχω στηλη!!!!

 

Απο την 4Μ μου ειπαν να το κανω δισωληνιο για αυτο το setup , ομως στην πολεοδομια το δισωληνιο μου το γυρισε πισω , ουτε καν το κοιταξε και μου λεει καντο μονοσωληνιο.

 

ειμαι λιγο σε αδιεξοδο , καθε βοηθεια δεκτη.

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απο την 4Μ μου ειπαν να το κανω δισωληνιο...

 

 

Καλά είναι απίστευτο!...

 

Στην ουσία του θέματος δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δημιουργήσεις στήλη, να κάνεις αναγνώριση δικτύου, να περαστούν τα δεδομένα των υπολογισμών και μετά τα τροποποιείς, δηλαδή σβήνεις τη στήλη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου είναι πρόβλημα κάνε τη μελέτη μονοσωλήνιου με το adapt δηλαδή το υπολογιστικό για κάθε ανεξάρτητη ιδιοκτησία και το σχέδιο ανεξάρτητα χωρίς αναγνώριση από το fine .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιεις μόνο το υπολογιστικό που στο κάτω κάτω μπορείς να διορθώσεις πιο εύκολα οτι περίεργο βγάλει??

Επίσης τι εννοείς οτι σου γύρισε πίσω το δισωλήνιο?????

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μελέτη με adapt, με διαφορετικό αρχείο μονοσωληνίου για κάθε μια ιδιοκτησία.

Αφού έχεις υπολογίσει τις συνολικές απώλειες, φτιάχνεις ένα νέο αρχείο απωλειών για κάθε ιδιοκτησία όπου σβήνεις κάθε φορά τα επίπεδα που δε σε ενδιαφέρουν να υπολογίσεις και κάνεις extract σε μονοσωλήνιο το κάθε ένα από αυτά τα αρχεία.

 

Στο μονοσωλήνιο έχεις ένα επίπεδο σε κάθε αρχείο , όπου ορίζεις μια στήλη με μικρό μήκος (π.χ. 1 μ ) όπου ουσιαστικά είναι το κομμάτι της σύνδεσης μεταξύ συλλέκτη και επίτοιχου.

 

Προσοχή λίγο στις διαδικασίες "αποθήκευση ως " και τίποτα μετονομασίες αρχείων γιατί το πρόγραμμα απαιτεί στοργή και φροντίδα με κάτι τέτοια, καμιά φορά εκνευρίζεται....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις Χ στήλες για τις Χ ιδιοκτησίες, είτε σε ένα είτε σε περισσότερους ορόφους. Τα κυκλώματα θα είναι 1.1 1.2 1.3, 2.1 2.2 2.3 κλπ

Κάθε ομάδα κυκλωμάτων θα την τελειώνεις με 1 , 2 , 3 κλπ για να πάρεις το άθροισμα των παροχων των κυκλωμάτων.

 

Τις στήλες δε θα τις ενώσεις, αν πρέπει να τις ενώσεις καντο καθαρά για τυπικούς λογους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.