Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδετήρες σε πρέκια;


 

Recommended Posts

Ισως να ειναι χαζη ερωτηση, αλλα για διατομη 0.1 υψος και 0.3 πλατος χωρις καποιο παραπανω φορτιο απο τον υπερκειμενο τοιχο, χρειζονται συνδετηρες?

Μηπως ειμαι υπερβολικος?

Εχω βαλει 4Φ8 στις τεσσερις γωνιες του?

Αν αύξανα το βαρος, πχ αν ηθελα να χρησιμοποιησω πετρα και οχι διατρητα τουβλα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρτάτε από το άνοιγμα που έχεις.... αν πρόκειται να έχεις μεγάλο άνοιγμα και αρκετό βάρος τότε αυξησε την δυσκαμψία δηλαδή το ύψος του πρεκιού ... οι συνδετήρες αυξάνουν έμεσα την αντοχή σε κάμψη λόγω περίσφυξής ...

 

Στην τελική αν νομίζεις πως πρέπει να μπει βάλε .... σιγά το κόστος (σε σχέση με το σύνολο του κτιρίου)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Πως στηρίχθηκαν τα 4Φ8 χωρίς συνδετήρες;

 

Μάλλον πέσαν κάτω. Καλό είναι να βάζεις συνδετήρες έτσι ώστε να στηρίζονται και τα σίδερα στις τέσσερις γωνίες (σε τομή).

 

Ένα σημαντικό ζήτημα είναι αν θα συνδέονται τα σίδερα με το φέροντα οργανισμό ή όχι...

Αν συνδέονται (π.χ. ανοίγουμε τρύπες στην κολόνα και βάζουμε τα σίδερα μέσα) τότε ουσιαστικά συμμετέχει ουσιαστικά η τοιχοποιία (με τα σενάζ) στην παραλαβή φορτίων και στην πλαισιακή λειτουργία γενικότερα.

 

Αν δεν συνδέονται η τοιχοποιία συμμετέχει μόνο με τους διαγώνιους θλιπτήρες (σε περίπτωση σεισμού). Το θέμα είναι τι θέλουμε εμείς και πως είναι το μοντέλο που περιγράφουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι σε τετοιες περιπτώσεις να θεωρείς τον μικρό αυτό φορέα ώς αμφιέρειστη δοκο και να υπολογίζεις τέμνουσα

Έπειτα θα ελέγξεις αν με τα κατασκευαστικά ελάχιστα που θέτει ο κανονισμός (στην προκειμένη για αντοχή σε διάτμηση ,&18.3.3 και &18.3.4) η αντοχή που προκύπτει είναι μεγαλύτερη από την τέμνουσα που σου προέκυψε και αναλόγως θα αυξήσεις ή όχι τον οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

[highlight=red:1bf2f36c0b]Γιαννης : Αν συνδέονται (π.χ. ανοίγουμε τρύπες στην κολόνα και βάζουμε τα σίδερα μέσα) τότε ουσιαστικά συμμετέχει ουσιαστικά η τοιχοποιία (με τα σενάζ) στην παραλαβή φορτίων και στην πλαισιακή λειτουργία γενικότερα.

[/highlight:1bf2f36c0b]

 

Ούτε κατά διάνοια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείται ούτε κατά διάνοια;

 

ότι να μην το κάνουμε ότι δεν ισχύει ότι συμμετέχει στην πλαισιακή λειτουργία; Γιατί εγώ νομίζω συμμετέχει (σε μικρό ποσοστό - ναι συμφωνώ - αλλά συμμετέχει) μπορείτε να μου αποδείξετε το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι τα πρέκια ΔΕΝ πρέπει να συνδέονται με το πλαίσιο. Αν τα πρέκια συνδεθούν με το πλαίσιο τότε θα πρέπει να ληφθεί υπόψην στο μοντέλο ανάλυσης, δηλαδή να προσομοιωθεί κανονικα όπως τα δοκάρια. Παρ όλα αυτά αν συμβεί κάτι τέτοιο (που κατά την γνώμη μου είναι απαγορευτικό) τότε αλλάζει ο λόγος διάτμησης του υποστυλώματος (μειώνεται το μήκος Ls) και επίσης αλλάζουν τα εντατικά μεγέθη για ικανοτικό σχεδιασμό .

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι τα πρέκια ΔΕΝ πρέπει να συνδέονται με το πλαίσιο. Αν τα πρέκια συνδεθούν με το πλαίσιο τότε θα πρέπει να ληφθεί υπόψην στο μοντέλο ανάλυσης, δηλαδή να προσομοιωθεί κανονικα όπως τα δοκάρια. Παρ όλα αυτά αν συμβεί κάτι τέτοιο (που κατά την γνώμη μου είναι απαγορευτικό) τότε αλλάζει ο λόγος διάτμησης του υποστυλώματος (μειώνεται το μήκος Ls) και επίσης αλλάζουν τα εντατικά μεγέθη για ικανοτικό σχεδιασμό .

 

ΟΚ Συμφωνούμε!

Link to comment
Share on other sites

Ο ρόλος του σενάζ γενικά είτε λέγεται πρέκι είτε ποδιά είναι η εξασφάλιση συνεργασίας σε περίπτωση οριζόντιας ώθησης . Έχει ύψος από 10-12cm . υπάρχει δε σύνδεση με το σκυρόδεμα σε βάθος όμως το πολύ 2-3cm και χρησιμοποιείται ως οπλισμός 2Φ8 ή 2Φ10 max . Προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ χρήση συνδετήρων σε σενάζ παρά μόνο για περιπτώσεις φέρουσας τοιχοποιίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.