Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράλληλη ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΒΕ


maningold

Recommended Posts

Λοιπόν γιά να ξεκαθαρίσουμε το προσωρινό καθεστώς μέχρι την πλήρη ενσωμάτωση του ΕΤΑΑ στον ΟΑΕΕ .

Αυτή την στιγμή ανάλογα από πού έχεις το κύριο εισόδημα σου ασφαλίζεσαι .

Δηλαδή αν είσαι αρχιτέκτονας , αλλά το μεράκι σου είναι το μαγείρεμα και έχεις εστιατόριο από το οποίο κονομάς αλλά βγάζεις και καμμιά άδεια το χρόνο , τότε ασφαλίζεσαι στον ΟΑΕΕ .

 

Στο μέλλον (μάλλον σε λιγότερο από 5ετία) , το ταμείο θα το καθορίζει η εργασιακή σου σχέση και όχι το πτυχίο σου . Δηλαδή υπάλληλος ? ΙΚΑ , ΕΕ ? ΟΑΕΕ , Αγρότης ? ΟΓΑ και τέλος .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο συζηγος μου ειχε παραλληλη ασφαλιση ΤΣΜΕΔΕ απο 14/06/1979 εως 22/06/2008 (ημερα θανατου) και στο ΤΕΒΕ απο 31/05/1983 εως 6/12/1995 .Παιρνω συνταξη λογω θανατου ΤΣΜΕΔΕ. Για το χρονικο διαστημα που ηταν ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ & στο ΤΣΜΕΔΕ πληρωνε ολες τις εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ & ΤΕΒΕ. Απο τον συνταξιμο χρονο εχουν αφαιρεσει για τον ειδικο λογαριασμο και το εφαπαξ ( τα 12,5 χρονια του ΤΕΒΕ) με αποτελεσμα να μειωθει κατα πολυ η συνταξη. Εχω προσκομισει βεβαιωση οτι δεν θα παρω συνταξη απο το ΤΕΒΕ.

Τι να κανω ? εχω δυο ανηλικα παιδια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΒΛΑΚΩΔΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΣΜΕΔΕ ΟΑΕΕ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΕΦΑΛΙΚΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

είμαι ασφαλισμένος πρώτη φορά μετά το 1993, είμαι μέλος οε πού κάνει κατασκευές(κατοικίες π.χ) και αν κάνω και έναρξη ώς μηχανικός ε.ε θα πρέπει να πληρώσω και άλλη ασφάλιση εκτός τσμεδε που πλήρωνα μέχρι σημερα;

Link to comment
Share on other sites

είμαι ασφαλισμένος πρώτη φορά μετά το 1993, είμαι μέλος οε πού κάνει κατασκευές(κατοικίες π.χ) και αν κάνω και έναρξη ώς μηχανικός ε.ε θα πρέπει να πληρώσω και άλλη ασφάλιση εκτός τσμεδε που πλήρωνα μέχρι σημερα;

 

 

Οχι, η ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε την τελευταια διευκρινηση για το θεμα αυτο και βγαλτε τα συμπερασματα σας:

 

post-15526-131887270019_thumb.jpg

 

Για μας που ειμαστε πριν το 1993 χτυπαει η καμπανα!!

post-15526-131887269896_thumb.jpg

post-15526-131887269927_thumb.jpg

post-15526-131887269958_thumb.jpg

post-15526-131887269989_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κατι πρεπει να κανουμε εμεις οι μηχανικοι να καταργηθει αυτη η εγκυκλιος που μας τσακιζει σε εποχη οικονομικης κρισης.γιατι να διπλοασφαληστουμε?τοση μεγαλη αξια εχει η ζωη μας για το κρατος?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι, ειμαι Μηχανικος εγεγγραμενος στο ΤΣΜΕΔΕ απο 1989 και έχω επιχειρηση ΕΠΕ από το 2001, μαζι με την συζυγό μου. Τα εισοδηματα μου ειναι αποκλειστικά απο μερισματα που διανεμει στο τελος της χρησης η εταιρεια μου (όσες φορες είναι κερδοφορα). Η δραστηριοτητα της επιχείρησης μου είναι μικτη δηλαδη αφορα και εμπορική δραστηριοτητα αλλά και παροχη υπηρεσιας σε θεματα που απαιτουν διασφαλιση ποιοτητας ή ασφάλειας αναλογα με το κατα περιπτωση προιόν που εμπορευόμαστε. Εχω διαβασει προσεκτικα τις αντιρρησεις των συναδελφων αναφορικα με την απαιτηση της διπλης ασφαλισης και συμφωνω απολυτα είμαι δε εξισου αγανακτισμενος, έχω δε την εξής ερώτηση να απευθυνω. Αν προσεξετε την διευκρίνηση με την εγκύκλιο υπ' αιρθμ. 17/16.3.2011 ο Οργανισμός αναφέρει ότι :

 

"Όταν καθίσταται δύσκολος ο προσδιορισμός της συνάφειας του επαγγέλματος με την ιδιότητα του μηχανικού, υγειονομικού ή νομικού, ο ενδιαφερόμενος μπορεί να προσκομίζει βεβαίωση περί συνάφειας από τον αντίστοιχο Τομέα του ΕΤΑΑ στον οποίο υπάγεται ( κυρίως για υγειονομικούς και νομικούς) και από το Τεχνικό Επιμελητήριο (για τους μηχανικούς). Σε κάθε περίπτωση όμως η τελική διαπίστωση θα γίνεται από τις Περιφερειακές Υπηρεσίες του ΟΑΕΕ, οι οποίες θα συνεκτιμούν τα δικαιολογητικά που θα προσκομίζονται

 

ΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ EAN ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ (ΥΠΕΡΑΝΩ ΤΗς ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΣΥΝΑΦΕΙΑς ΤΟΥ ΕΤΑΑ) ΤΟ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ? Απαντώ , αλλά πολύ θα ήθελα και τις δικές σας σκέψεις.

Ο γνωστός αγραμματος λαμογοκλεφτης που θα πρεπει να τον παρακαλέσεις ή να τον ταίίσης για να σ'αφήσει να ασκήσεις το επάγγελμά σου και να λετουργήσεις την επιχείρησή σου με τους δυσβασταχτους φόρους της οποίας εξακολουθούν να επιβιώνουν αυτά τα γλοιώδη υποκείμενα. Κατα τ'αλλα κύριοι δεν θα επέρθει επίσημη χρεωκοπία, να είστε σίγουροι!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε το τεε πρεπει να επεμβει να καταργηθει η περαλληλη ασφαληση.εχω στειλει ενα γραμμα στο τεε και περιμενω απαντηση.η ανεργια των μηχανικων ειναι πολυ μεγαλη και πολλοι συναδελφοι κανουν παραλληλα αλλες δραστηριοτητες ασχετα με το επαγγελμα του μηχανικου για να επιζησουν.γιατι να κανουν παραλληλη ασφαλιση απο την οποια δεν προκειται να παρουν συνταξη?

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε το τεε πρεπει να επεμβει να καταργηθει η περαλληλη ασφαληση.εχω στειλει ενα γραμμα στο τεε και περιμενω απαντηση.η ανεργια των μηχανικων ειναι πολυ μεγαλη και πολλοι συναδελφοι κανουν παραλληλα αλλες δραστηριοτητες ασχετα με το επαγγελμα του μηχανικου για να επιζησουν.γιατι να κανουν παραλληλη ασφαλιση απο την οποια δεν προκειται να παρουν συνταξη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.