Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

νομίζω ότι ο ορισμός του περιγράμματος του κτιρίου είναι σαφής. Δεν παίζει ρόλο το ιδεατό στερεό ούτε εάν είναι εντός κάλυψης.

 

Μετράει εάν στην άδεια φαίνεται μέσα στους στεγασμένους χώρους του κτιρίου. Δηλαδή είτε είναι δόμηση και δεν μας νοιάζει είτε είναι ημιυπαίθριος.

 

Αυτό που περιγράφεις και δεν το καταλαβαίνω πολύ καλά έτσι όπως το γράφεις στεγάζεται από πάνω ? Αλλιώς είναι σαν μία πέργκολα. Και εγώ σε μία άδεια μπορώ να βάλω την πέργκολα στον όγκο και να είναι και εντός ιδεατού. Αυτό σημαίνει ότι θα τακτοποιούνταν με τον 3843 ? Μάλλον όχι...

 

Αλλά δεν καταλαβαίνω και καλά έτσι όπως το γράφεις. Εάν θες εξήγησε το λίγο καλύτερα και πες μας εάν είναι στεγασμένος χώρος. Εάν είναι στεγασμένος μάλλον τακτοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι στεγασμενος...

 

ο φωταγωγος πως τακτοποιειται?

 

αν μου απαντησεις σε αυτο συμφωνουμε...

 

η μια περιπτωση οπως σουπα αν και δεν στεγαζεται επειδη εχει γυρω γυρω τοιχοποιιες που εχουν σ.δ ειναι σαν εσωτερικο αιθριο σαν φωταγωγος και τακτοποιειται

 

για το μπροστινο οντως υπαρχει θεμα

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε nik οταν για ενα απλο νομο ''θεωρητικα'' οπως ο 3843 εχουν βγει τοσες εγκυκλιοι και ακομα εχουμε θεματα ερμηνειας καταλαβαινει ο καθενας τι τραβαμε με τις αδειες....

 

υγ απλα η κουβεντα που καναμε με ποστ ειναι πανω κατω η κουβεντα που κανω σε πολεοδομιες για το ''δικιο'' και ''δικαιο'' αιτημα των ιδιωτων....

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι στεγασμενος...

η μια περιπτωση οπως σουπα αν και δεν στεγαζεται επειδη εχει γυρω γυρω τοιχοποιιες που εχουν σ.δ ειναι σαν εσωτερικο αιθριο σαν φωταγωγος και τακτοποιειται

 

ΟΛΟΙ οι χώροι (ακόμα και οι ανοικτοί) που μετράνε στην κάλυψη (άρα στον όγκο) τακτοποιούνται εκτός αν είναι στην κατηγορία χώρων ΠΟΥ ονομαστικά δεν μπαίνουν π.χ. πέργκολα.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο νομοθέτης εδώ ΑΝ ΚΑΙ μας περιγράφει στην αρχή για το ιδεατό πραγματικό όγκο που έχει ένα κτίριο, από την στιγμή που ακόμα και πέργκολα να είναι (προσοχή: να έχει φέροντα δομικά στοιχεία π.χ. κολόνες+δοκάρια) έπρεπε ΚΑΙ αυτοί οι χώροι να μπαίνουν στην ρύθμιση, γιατί πολύ απλά ορίζουν αύτο το περιβόητο κέλυφος του κτιρίου. Ετσι όλα θα ήταν πιο απλά.

 

Δεν ξέρω akius. Μπερδεμένο πολύ. Νομίζω ότι κάνανε μία εξαίρεση με τους φωταγωγούς αλλά με τα αίθρια τώρα δεν έχω άποψη.

 

βλέπε παραπάνω και εδώ:

http://www.youblisher.com/p/96515-3843

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΟΙ οι χώροι (ακόμα και οι ανοικτοί) που μετράνε στην κάλυψη (άρα στον όγκο) τακτοποιούνται εκτός αν είναι στην κατηγορία χώρων ΠΟΥ ονομαστικά δεν μπαίνουν π.χ. πέργκολα.

 

η περγκολα μουπαν οτι ειναι μονο για το δωμα οτι δεν μπορει...

 

 

εετσι και αλλιως θα ηταν παραλογο εντελως να τακοποιειται ακαλυπτος χωρος πχ στον δ οροφο και να ΜΗΝ τακτοποιειται οταν εχει περγκολες δλδ δομικα στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πέργκολα σε εσοχή του 4ου ορόφου μπορεί να τακτοποιηθεί?

 

με τις μισες πολεοδομιες ναι....

εδω με τις μισες πολεοδομιες τακτοποιειται και απλη εσοχη !!

 

το σιγουρο ειναι οτι περγκολα με στοιχεια περιμετρικα πουχουν μετρησει στην δομηση και ας ΜΗΝ εχουν μετρησει στον νομιμο ογκο τακτοποιειται....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! μπορείτε να τα στείλετε ταχυδρομικά είναι ασφαλή και τα δέχονται στον περισσό το έχω κάνει πολλάκις!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το μπλέξατε....

 

Αφενώς ότι είναι στην κάλυψη δεν τακτοποιείται υποχρεωτικά!

 

Αφετέρου οι πέργκολες σε καμία περίπτωση δεν τακτοποιούνται. Και εσύ akius λες ότι ο χώρος σου περιβάλλεται από τοιχοποιίες όχι μόνο από δομικά στοιχεία (κολώνες και δοκάρια). Τώρα πως περιγράφεται ένας τέτοιος χώρος στην άδεια δεν μπορώ να καταλάβω. Σην άδεια το γράφει αίθριο ?

 

ppetros νομίζω δεν είναι λογικό αυτό που λες. Νομίζω ότι ο όγκος του κτιρίου είναι σαφής. Δεν γίνεται πιο αναλυτική περιγραφή του στυλ "ότι μετράει στην κάλυψη ή στο ιδεατό" κ.τ.λ. γιατί έτσι μπορώ εγώ σε μία πολυκατοικία με εσοχές να βάλω στο διάγραμμα κάλυψης, στην κάλυψη όλων των ορόφων και αυτών με εσοχή, ολόκληρο το περίγραμμα του ισογείου κι μετά να τακτοποιήσω τυχόν υπερβάσεις στις εσοχές. Όμως ετσι ξεφεύγουμε πια. Για μένα ότι δεν είναι στεγασμένο δεν πρέπει να τακτοποιείται με εξαίρεση τον φωταγωγό και ίσως το αίθριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.