Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

εχεις δει κουριερ στην πολεοδομια? σε ποιον το παραδιδει?

 

Υποθέτω όπου παραδίδει και ο ταχυδρόμος των ΕΛΤΑ τα συστημένα.

Link to comment
Share on other sites

το παραδιδει στον αρμοδιο που του λεει η προισταμενη-προισταμενος δλδ σε καποιον που κανει ελεγχο....

 

το καλυτερο ειναι το πορτα-πορτα των ελτα......τα πανε ωρα που τους λες και τηλ στο καταστημα της περιοχης που πηγε και σου λενε ποιος το πηρε....

Link to comment
Share on other sites

...Γράφει ονόματα υπάλληλος συγκεκριμένη ώρα κάθε πρωί, όσοι προλάβουν εξυπηρετούνται την ίδια μέρα, όσοι δεν προλάβουν πάνε στις επόμενες.

tpanag δε θα διαφωνήσω μεν, αλλά εμείς πώς ακριβώς θα πρέπει να το γνωρίζουμε αυτό, όταν δεν πάμε συνέχεια στην ίδια πολεοδομία, και ξυπνάμε σαν τους ηλίθιους από τα χαράματα, πάμε εκεί και βρίσκουμε μία λίστα 28 ατόμων, τα οποία όχι μόνο δεν είναι εκεί, αλλά έρχονται χαλαρά με τον καφέ στο χέρι κατά τις 11, και αν και έχει περάσει η σειρά τους στη "λίστα" έχουν την απαίτηση να μπουν. Και ειλικρινά δε θα σχολιάσω την εγκυρότητα της λίστας... Εγώ πάντως την Παρασκευή που ήμουν εκεί έλεγε στους συναδέλφους να έρθουν Παρασκευή25/2 (γιατί η Δευτέρα ήταν πλήρης και την Τετάρτη έχουν απεργία). Τελειώνει η προθεσμία!!! Και όλα αυτά, γιατί επειδή είχαν πολλά προστιμά να υπολογίσουν και αποφάσισαν να αλλάξουν σύστημα και να τα κάνουν όλα επιτόπου (έτσι μου απάντησε η υπάλληλος στη σχετική ερώτηση....).

Link to comment
Share on other sites

έχω δει πολλούς φακέλους απο κούριερ στη πολεοδομία. Δεν ξέρω αλλά ούτε θέλει σοφία να καταλάβουν που πρέπει να παραδωθεί ο φάκελος όταν γράφει απέξω τακτοπόιηση με Ν.3843 κτλ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω μια απορια..αν ισχυει τελικα η ανακοινωση οτι απεργουν μεχρι τελος του μηνα οι υπαλληλοι που ασχολουνται με την τακτοποιηση και εμεις στειλουμε αυτην την εβδομαδα ταχυδρομικα φάκελο,ποιος θα τον παραλαβει??? και πως θα παρουμε αριθμο πρωτοκολου??

Link to comment
Share on other sites

αλλά έρχονται χαλαρά με τον καφέ στο χέρι κατά τις 11, και αν και έχει περάσει η σειρά τους στη "λίστα" έχουν την απαίτηση να μπουν. Και ειλικρινά δε θα σχολιάσω την εγκυρότητα της λίστας...

 

Εννοείται ότι θα μπουν. Αλίμονο αν επειδή πέρασε η σειρά κάποιου δεν εξυπηρετείται παρά το ότι γράφτηκε στη λίστα. Πάει στον επόμενο (-ους) ο υπάλληλος και μόλις εμφανιστεί όποιος έλειπε, περνάει. Εσύ θα ήθελες να αναγκάζεσαι να κάτσεις "απίκο" 8-9 ώρες δηλαδή σε μια καρέκλα μην τυχόν και περάσει η σειρά; Για το θέμα της εγκυρότητας της λίστας θα συμφωνήσω απόλυτα. Για αυτό όμως θα πρέπει τις λίστες να τις καταρτίζει υπάλληλος της Πολεοδομίας.

 

καλησπερα,

εχω μια απορια..αν ισχυει τελικα η ανακοινωση οτι απεργουν μεχρι τελος του μηνα οι υπαλληλοι που ασχολουνται με την τακτοποιηση και εμεις στειλουμε αυτην την εβδομαδα ταχυδρομικα φάκελο,ποιος θα τον παραλαβει??? και πως θα παρουμε αριθμο πρωτοκολου??

 

Θα τον παραλάβει όποιος είναι εξουσιοδοτημένος να παραλαμβάνει τα συστημένα. Οι υπηρεσίες δηλώνουν-εξουσιοδοτούν κάποιον υπάλληλο για αυτό το θέμα από όσο ξέρω. Αν δεν υπάρχει κανείς να παραλάβει (μάλλον απίθανο) θα επιστρέψει ο φάκελος στα ΕΛΤΑ και θα γίνει νέα απόπειρα παράδοσης μέχρι να γίνει η παραλαβή τελικά. Το θέμα είναι ότι αυτό δεν μας ενδιαφέρει εμάς. Σημασία έχει η σφραγίδα του ταχυδρομείου στο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβατε το νοημα του ερωτηματος.

 

εγω ειδα με τα ματια μου κουριερ ετοιμο για εγκεφαλικο 2 φορες σε πολεοδομια, να μην ξερει τι να κανει. τελικα περιμενε στην ιδια ουρα με τους υπολοιπους για κανα 2ωρο. αν η ουρα δεν ηταν στη γλυφαδα και ηταν στην αθηνα, τι θα εκανε?

 

και καλα με κουριερ, πες οτι βγαζεις ακρη να παρεις τον αριθμο πρωτοκολλου στα χερια συο. με το ταχυδρομειο πώς το παραλαμβανεις το χαρτακι?

 

ρωτω γιατι ουτε εμεις προλαβαινουμε να παμε σε 4 μερες σε 5 πολεοδομιες εκ των οποιων οι 3 ουσιαστικα δεν παραλαμβανουν.

Link to comment
Share on other sites

..Εγώ πάντως την Παρασκευή που ήμουν εκεί έλεγε στους συναδέλφους να έρθουν Παρασκευή25/2 (γιατί η Δευτέρα ήταν πλήρης και την Τετάρτη έχουν απεργία)

 

Συνάδελφε επειδή και εγώ ήμουν εκεί την Παρασκευή, και δεν το πρόλαβα λόγω σχετικά μεγάλου νούμερου στην λίστα (δεν έκατσα μέχρι τις 13:30), τί εννοείς με το "Δευτέρα ήταν πλήρης" ;

Αποφάσισαν να κρατήσουν το υπόλοιπο (όσους δεν προλάβαν) της λίστας της Παρασκευής για την Δευτέρα; Και μέχρι τί νούμερο (στο περίπου αν δεν θυμάσαι);

Link to comment
Share on other sites

cv01302:

καταρχήν εγώ επειδή εξυπηρετήθηκα και στις 12:15 είχα φύγει, δεν ξέρω μέχρι ποιο νούμερο πήραν. Επειδή έγινε ένας σχετικός χαμός και τσακωμός για να συνεχιστεί αυτό το σύστημα υποτίθεται ότι θα κρατηθεί η λίστα της Παρασκευής για τη Δευτέρα, και όσοι δεν προλάβουν τη Δευτέρα (μαζί με αυτούς που θα έρθουν τη Δευτέρα) πάνε για Παρασκευή και πάει λέγοντας. Έτσι είπαν ότι θα συνεχιστεί η λίστα, αλλά κανένας δε μπορεί να το εγγυηθεί αυτό, και κανενας δε μπορεί να εγγυηθεί ότι θα κρατηθεί η σειρά που με την οποία γραφτήκαμε την Παρασκευή... Εγώ πάντως, εάν γράφτηκες την Παρασκευή στο Μαρουσι, θα σου έλεγα το αργότερο κατά τις 8:30 να είσαι εκεί τη Δευτέρα, για να δεις τι παίζει με τη λίστα, και να "κατοχυρώσεις" τη σειρά σου... Εγώ με το 29 στις 12:15 τελείωσα (και δεν είχαν έρθει γύρω στους 10 πριν απο μένα που είχαν γραφετί στη λίστα από την Τετάρτη).

 

tpanag: Δεν ξέρω να πω ποιο είναι το σωστό, και ποιο το λάθος, και εάν το σύστημα με τη λίστα που παραμένει και τις επόμενες ημέρες είναι καλύτερο, δεν θα το κρίνω αυτό. Μιλώ απλά εκ πείρας (και μάλιστα κακής) και λέω ότι είναι πραγματικά ψυχοφθόρο για όσους πηγαίνουν από νωρίς, χωρίς να ξέρουν ότι άλλαξε το σύστημα της συγκεκριμένης πολεοδομίας, και ενώ μετά από 5-6 ώρες αναμονής (και ενώ έχεις πάει πρώτος) την ώρα που φτάνει η σειρά σου "σκάνε" χαλαροί οι συνάδελφοι με τον καφέ ανα χείρας, και μπαίνουν κανονικά για έλεγχο και πρωτόκολλο, γιατι υπάρχει κείνη η καταραμένη λίστα... Πραγματικά κατηγορείς τη μοιρα σου, και σου 'ρχεται την άλλη μία ωρα που περιμένεις στην πηγή και δεν πίνεις νερό να πας να κλειδώσεις την πόρτα τις πολεοδομίας μην μπει κανένας άλλος μηχανικός... Εκεί μας έχουν φτάσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.