Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Διάβρωση οπλισμού και επισκευές


giorgoskats

Recommended Posts

Αυτο που με ευχαριστεί τελικά είναι οτι πλέον έχουμε αποκτήσει γνώση στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού μας δώσατε τα φώτα σας στην ημερίδα (όπως και άλλοι συνάδελφοι)

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω το φορουμ καταρχας !

 

Στο θεμα....

 

θελω να ρωτησω αν γινεται να μου πειτε πως θα αναμειξω και τι υλικα θα χρειαστω για να φτιαξω ενα αρτιφισιε και να επισκευασω μια κολωνα στο σπιτι, μιας και δεν εχω δυνατοτητα να πληρωσω τεχνιτες κολωνα. Ειναι μονοκατικια.

 

Απο τα δικα σας υλικα τι προιοντα υπαρχουν για τα παρακατω και τι κοστος παρακαλω η συσκευασια ?

 

στελνω φωτογραφιες απο τη ζημια κολωνας και ρωγμη αρτιφισιε.

 

Για το αρτιφισιε (που ειναι 30 χρονων περιπου)

μεχρι στιγμης που ειπαν πως θα χρειαστω μαρμαροσκονη

και ασπρο τσιμεντο

 

Καποιοι λενε πως θελω αναμειξη 1-1 τα υλικα. Αλλοι 1/3 τσιμεντο γκρι και 2/3 μαρμαροσκονη.

 

----

Για τη χαλασμενη κολωνα. Νερο ερχεται απο εξωτερικα και εκανε μια ρωγμη. Την εσπασα και εχει τα σιδερα.

Βλεπω 3 στρωσεις υλικων, 1 τσιμεντο με χαλικι χοντρο, 2 σοφα καπως χοντρο, 3 σοβα λεπτοτερο ?

 

Πηρα 1 μικρο SIKA anti corrosion σκονη για να βαψω πανω απο τα σιδερα οταν τα τριψω καλα να φυγει ο φλοιος σκουριας.

Μου ειπαν να βαλω 1-1 υλικα τσιμεντο γκρι με χοντρη καπως γκρι αμμο χοντροκοκη. Σα να εχει βοτσαλακια μικρα μεσα.

Πηρα 5 κιλα. Μετα να αναμειξω με νερο να γινει καπως πηχτο τσιμεντο και να κανω τη στρωση και να περιμενω 1 μερα.

Μετα μου ειπαν να βαλω τσιμεντο με αμμο λατομειου 1-1 με τιταν τσιμεντο (πηρα 1 σακουλι καφε αμμο 5 κιλων - ειναι σαν αμμος θαλασης μεσα αλλα καφε)

σα σοβα με την αμμο λατομειου. και μετα λεπτο στοκο stucofix durofix.

-----

Εσεις τι λετε ως ειδικοι ?

post-46182-131887248995_thumb.jpg

post-46182-131887249005_thumb.jpg

post-46182-131887249018_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδή θεωρώ το θέμα σοβαρό

και δεν είναι θέμα τεχνίτη αλλά θέμα στατικού

 

θα σου πρότεινα να μην κάνεις καμμία επισκευή ούτε μόνος σου ούτε με τεχνίτη πριν αποφαθεί ειδικός για το πρόβλημα και τη λύση του

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα οπως φαινεται δεν ειναι η ρωγμη στο υποστηλωμα αλλα κυριως ο διαβρωμενος οπλισμος αυτης αλλα και οι ενδειξεις της υπαρξης υγρασιας. Απο τις αποστασεις στους συνδετηρες φαινεται για παλαια κατοικια οποτε η διαβρωση πιθανων εως σιγουρα ειναι προχωρημενη. Η οποιαδηποτε κινηση για τριψιμο για να φυγει ο φλοιος σκουριας θα ειναι ανεπιτυχης, αφου σιγουρα στο μελλον θα εχεις αλλα "ισως" πολυ σοβαροτερα προβληματα.

 

Προτεινεται συμβουλη απο μηχανικο πριν την οποιαδηποτε κινηση.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω οτι το πρόβλημα είναι οτι θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα εαν πάς πιο βαθιά και βρείς την σκουριά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολες τις αποψεις στο προβλημα μου.

 

Αποφασισα να κανω το ξυσω το σιδερο με συρματοβουτρτσα εντος της επομενης εβδομαδας και αφου το φωτογραφισω και αυτο, μια στρωση με SIKAREP σημερα, μετα το αντισκωριακο. και στη συννεχεια ενα σοφαδισμα και οσο αντεξει αρχικα μεχρι να καταφερω να πληρωσω τεχνικο κλπ.

 

Δυστυχως οικονομικα ειναι απαγορευτικο για να αναλαβει καποιος επαγγελματιας το θεμα.

 

Οντως φοβαμαι το θεμα με το ξυσιμο γιατι μυριζομαι χειροτερα, αλλωστε και με αντισκωριακο τωρα να περασω, η αλλη πλευρα της σιδεροβεργας ειναι σκουριασμενη....

 

Η οικοδομη ειναι αρκετα παλια καμια 35 ετια θα ελεγα. Τα τελευταια 2 χρονια αρχισαν να εμφανιζονται κατι τετοια προβληματα. Σε αλλη κολωνα δεν εχω προβλημα τετοιο, αλλα αρχιζω και παρατηρω γενικα στην ταρατσα ρωγμες καπως μεγαλες, και πιστευω πως μελλοντικα θα πεσει πολυ κομπρεσερ για να διορθωθει η κατασταση.

 

Απο οσο ξερω παλαιοτερα εγιναν 2 στρωσεις μπετο στην ταρατσα, η δευτερη λιγο λεπτοτερη απο την πρωτη γιατι λιμναζαν τα νερα. Πιστευω πως οι βλαβες ερχονται οντως απο εξωτερικη υγρασια ή μεσοτοιχιες.

 

Θα προσπαθησω εξωτερικα στους καθετους τοιχους να βαλω ενα ελαστομερες χρωμα μηπως και μονωσω καπως το θεμα της εισροης νερου.

 

Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ότι έχεις αναφέρει παραπάνω είναι οτι χειρότερο μπορείς να κάνεις. Το ξύσιμο θα κάνει την βέργα να διαβρωθεί γρηγορότερα εαν δεν γίνει σωστή επισκευή και μελέτη. Οι ρωγμές δεν είναι οτι καλύτερο και μπορεί να έχουμε πολύ σοβαρά προβλήματα. Εαν ο οπλισμός δεν αντέχει τότε μπορεί και να πέσει. Η λογική δεν έχω χρήματα δεν κάνω τίποτε δεν ισχύει. Εαν χρειάζεσαι θεραπεία δεν λες στον γιατρό δεν έχω δεν κάνω. Οι μηχανικοί προσπαθούν να σου λύσουν το πρόβλημα όπως και ο γιατρός. Δεν καταλαβαίνω γιατί στον μεν ακούμε ενω στους δε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.