Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Σε μια μονοκατοικία με ημιυπόγειο και ισόγειο, όπου το ημιυπόγειο έχει αυτόνομη είσοδο και χρησιμοποιείται μόνο ως αποθήκη και λεβητοστάσιο, τι θεωρείτε ως κέλυφος;

 

Το ημιυπόγειο θα το λαμβάνατε υπ'όψιν ή όχι στην ΜΕΑ;

 

Θα μονώνατε το ημιυπόγειο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ως κέλυφος θα θεωρούσα όλο το εξωτερικό περίβλημα του κτιρίου, μια και το ημιυπόγειο (παρόλο που έχει ανεξάρτητη είσοδο) ανήκει στο ίδιο κτίριο. Τυχαίνει στην περίπτωση αυτή να είναι και ίδια χρήση, αλλά και κοινόχρηστο με συνυπάρχουσες άλλες χρήσεις να ήταν, πάλι με τον ίδιο τρόπο θα το αντιμετώπιζα.

Θα μόνωνα το δάπεδο του ισογείου ως δάπεδο προς μ.θ.χ. και θα εξέταζα το ημιυπόγειο ως μη θερμαινόμενο και μη θερμομονωμένο χώρο (με τα αντίστοιχα αμόνωτα δομικά στοιχεία). Τώρα βέβαια αν θα θερμομονώσεις το ημιυπόγειο ή όχι είναι δική σου επιλογή. Αλλά πάντως θα είναι μη θερμαινόμενος χώρος.

Αυτή θα ήταν η δική μου αντιμετώπιση στο θέμα.

Ίσως κάνω λάθος.

 

edit: Αφού πρόκειται για μονοκατοικία, προσωπικά θα πρότεινα στον ιδιοκτήτη τη θερμομόνωση και του ημιυπόγειου, κανονικά σαν να ήταν χώρος διαβίωσης. Μπορεί, για παράδειγμα, στο μέλλον να θέλω να κάνω μια αποθήκη ταυτόχρονα και εργαστήρι για ό,τι μου κάνει κέφι. Δεν θα' θελα να ψοφοκρυώνω ή να θέλω να γδάρω το πετσί μου απ' τη ζέστη. Θα έβαζα και ένα αερόθερμο ή έναν ανεμιστήρα και λόγω μόνωσης θα είχα μειωμένες ενεργειακές απαιτήσεις.

Άσε που παίζει και το να "στα πρήξουν" και να πας να τη βγάλεις εκεί (για λίγο ή πολύ):wink:.

 

@SeNNinhA

Τι λες για το post 231; Είναι σωστό το σκεπτικό;

Link to comment
Share on other sites

SeNNinhA αυτό το παράδειγμα με ΠΕΑ για διαμέρισμα σε πολυκατοικία σε σχέση με τους κοινόχρηστους χώρους, αποθήκες κ.λπ. είναι νομίζω διαφωτιστικό. Δηλαδή για να το ξεκαθαρίσουμε. Ας πούμε ότι έχεις ένα μη θερμαινόμενο (θερμομονωμένο ή όχι κλιμακοστάσιο). Θεωρείς, στην καταχώρηση στοιχείων για έκδοση ΠΕΑ ενός διαμερίσματος, μόνο τα διαχωριστικά δομικά στοιχεία προς αυτό και τίποτα άλλο. Σωστά; Δεν ασχολείσαι με το κλιμακοστάσιο. Θα εμφανίζεται απλώς στην αποτύπωση (ή στα σχέδια από την ΜΕΑ) και θα αναφέρεται η γειτνίασή του με τον υπό εξέταση χώρο, στο τεύχος της ενεργειακής επιθεώρησης. Σωστά τα κατάλαβα ή τα έκανα κουβάρι;

 

ΣΩΣΤΑ. Όταν εξετάζεις ενα μεμονωμένο διαμέρισμα δεν εξετάζεις τους κοινοχρηστους χώρους. Επηρεάζουν μεν την ενεργειακή κατανάλωση, δεν τους συμπεριλαμβάνεις όμως στους υπο εξέταση χώρους για το ΠΕΑ.

 

Φυσικά το ΠΕΑ που έβγαλες για ενα διαμέρισμα ισχύει όσο ισχύουν και οι συνθήκες με τις οποίες αυτό εξετάστηκε και δεν έχουν διαφοροποιηθεί. Είτε για τους χώρους που ανήκουν στο διαμέρισμα είτε για τους κοινόχρηστους χώρους που το περιβάλλουν κι ας μην ανοικουν σε αυτό.

 

Το ΠΕΑ για την μονοκατοικία ή αυτόνομη κατοικία φυσικά αφορά το σύνολό της και οποιαδήποτε μεταβολή επίσης είναι πιθανόν να επηρεάσει το ΠΕΑ.

 

Γενικά το ΠΕΑ αφορά ενεργειακή κατανάλωση. Χώροι αυτόνομοι λειτουργικά χωρίς θέμανση-ψύξη απλά επηρεάζουν έμμεσα την κατανάλωση λόγω γειτνίασης αλλά δεν έχουν οι ίδιοι κατανάλωση οπότε στην ουσια δεν έχουν και ενεργειακό πιστοποιητικό.

 

Σε μια μονοκατοικία με ημιυπόγειο και ισόγειο, όπου το ημιυπόγειο έχει αυτόνομη είσοδο και χρησιμοποιείται μόνο ως αποθήκη και λεβητοστάσιο, τι θεωρείτε ως κέλυφος;

 

Το ημιυπόγειο θα το λαμβάνατε υπ'όψιν ή όχι στην ΜΕΑ;

 

Θα μονώνατε το ημιυπόγειο ή όχι;

 

Ωραία ερώτηση. Ας το ξεκαθαρίσουμε και αυτό.

 

Στην ΜΕΑ εσείς ορίζετε τους θερμομονωμένους χώρους. Δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτό εκτός από το ότι όλοι οι χώροι κύριας χρήσης οφείλουν να είναι και θερμαινόμενοι και θερμομονωμένοι. Μπορείτε να ορίσετε ως θερμομονωμένο χώρο και την αποθήκη σας ή το υπόγειο εαν το επιθυμείτε. Το κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας, την απόληξή του, ενα μέρος μόνο του υπογείου, την είσοδο ή ότι άλλο θέλετε. Θερμομονωμένος χώρος μπορεί να είναι γενικά και ενας οποιοσδήποτε μή θερμαινόμενος χώρος.

 

Το κέλυφος του κτιρίου που θα εξετάσετε ως προς την θερμομονωτική επάρκεια εμπερικλύει τους χώρους που έχετε δηλώσει ως θερμομονωμένους. Στην ΜΕΑ πρέπει να δείξετε ξεκάθαρα το περίγραμμα των θερμομονωμένων χώρων και αυτό το περίγραμμα αποτελεί το κέλυφός σας και σε αυτό θα πρέπει Um<=Umax.

 

 

Στην προκειμένη περίπτωση:

 

- Τα πάντα λαμβάνονται υπόψην στην ΜΕΑ

- Μπορείς να μονώσεις και όλο το ημιυπόγειο. Σε αυτή την περίπτωση, το ημιυπόγειο θα συμπεριληφθεί στον έλεγχο της θερμομονωτικής επάρκειας του κτιρίου ως μέρος της θερμομονωμένης ζώνης.

- Μπορείς να μην μονώσεις το ημιυπόγειο αλλά να μονώσεις την πλάκα ανάμεσα σε ισόγειο & ημιυπόγειο. Σε αυτή την περίπτωση το ημιυπόγειο δεν θα συμμετέχει στους υπολογισμούς της θερμομονωτικής επάρκειας του κτιρίου.

 

 

Εσύ αποφασίζεις τι θέλεις να κάνεις και απλά μετά το ελέγχεις για να δεις εαν σου βγαίνει μέσα στα όρια αυτό που θέλεις να κάνεις και εαν όχι, και τι μπορείς να αλλάξεις για να σου βγει.

 

*** Φυσικά μπορείς να μονώσεις και την πλάκα μεταξύ ισογείου και ημιυπογείου αλλά και το ημιυπόγειο ταυτόχρονα. Εγώ αυτό θα πρότεινα σε κάποιον για πολλούς λόγους και με ελάχιστο πρακτικά επιπλέον κόστος. Σε αυτή την περίπτωση το εξετάζεις όπως θέλεις. Δεν το έχω τσεκάρει αλλά δεν νομίζω να σου βγάζει πολύ διαφορετικά αποτελέσματα.

 

Γενικά ούτως ή άλλως επιφάνειες σε επαφή με το χώμα είναι σαφώς προτιμότερες από επιφάνειες σε επαφή με αέρα. Στις επιφάνεις σε επαφή με το χώμα υπολογίζεις τον ισοδύναμο συντελεστή θερμοπερατότητας που έχει σχέση με το βάθος και είναι πιο ευεργετικός.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία: Πόση ώρα σας παίρνει να περάσετε όλες τις θερμογέρυφες στο πρόγραμμα;

 

Πέρασα όλες τις θερμογέφυρες για μια μονοκατοικία (γωνίες οριζόντιες και κατακόρυφες, αλλαγή υλικού από τοίχο σε κολώνα, από τοίχο σε δοκάρι, αλλαγή διεύθυνσης τοίχου, κτλ) και μου πήρε πολύ χρόνο η διαδικασία. Είναι η διαδικασία χρονοβόρα ή εγώ είμαι αργός;

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ώρα σου παίρνει και θα σου παίρνει λογικά μέχρι να συνηθίσεις να τις αναγνωρίζεις. Το να τις καταγράψεις δεν είναι τόσο θέμα. Είναι πιστεύω θέμα εξοικείωσης. Σε λίγο θα βρει ο καθένας τον δικό του τρόπο να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου είναι σχετικά με τους κωδικούς του προγραμματος τεε-κενακ.Συγνωμη αν την παραθέτω απο λάθος εδώ.Έλαβα το τιμολόγιο του προγράμματος την περασμένη εβδομάδα αλλά πουθενα δεν αναφέρονται κωδικοί.Παίρνω-ξαναπαίρνω στο τεε αλλά ή δεν θα μπορω να πιάσω γραμμή ή δεν θα το σηκώνουν.Κάποιος που να έχει λάβει κωδικούς και να μπορέι να μου απαντήσει?Τελικά έρχονται ή όχι μαζί με το τιμολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου είναι σχετικά με τους κωδικούς του προγραμματος τεε-κενακ.Συγνωμη αν την παραθέτω απο λάθος εδώ.Έλαβα το τιμολόγιο του προγράμματος την περασμένη εβδομάδα αλλά πουθενα δεν αναφέρονται κωδικοί.Παίρνω-ξαναπαίρνω στο τεε αλλά ή δεν θα μπορω να πιάσω γραμμή ή δεν θα το σηκώνουν.Κάποιος που να έχει λάβει κωδικούς και να μπορέι να μου απαντήσει?Τελικά έρχονται ή όχι μαζί με το τιμολόγιο?

 

Στην ιστοσελίδα που παρήγγειλες το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ υπάρχουν e-mail. Στείλε και θα σου απαντήσουν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Tους στέλνουν σε νέο φάκελο, με μια μικρή καθυστέρηση όμως. Και όντως, τηλέφωνα δεν σηκώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.