Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Έλαβα το τιμολόγιο του προγράμματος την περασμένη εβδομάδα αλλά πουθενα δεν αναφέρονται κωδικοί.

 

Δεν ήταν μέσα στον ίδιο φάκελο ένα δεύτερο χαρτί, όπου μπροστά έλεγε διάφορα και πίσω υπήρχαν οι 2 κωδικοί; Μήπως παράπεσε με το άνοιγμα του φακέλου; Εμένα πάντως έτσι ήρθαν.

Link to comment
Share on other sites

ένα χαρτι είχε μέσα μονο.Έχω στειλει email ,μου απαντησαν πολυ γενικα,οτι το τιμολόγιο κόπηκε και μου είπε να περιμένω.Σε εναν γνωστο μου έμαθα σήμερα οτι τα στείλαν ξεχωριστά.Δεν μπορω να κάνω τίποτα παραπάνω απο το να περιμένω.. και ας ελπίσουμε κάποια στιγμή να τους λάβω!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι και χρονια πολλα σε ολους,

γνωριζει καποιος αν θα απαιτειθει ΚΕΝΑΚ για ενα ήδη κατασκευασμένο κτίριο (1979) με βιοτεχνικη χρήση σε περιπτωση που θελήσω να κάνω προσθήκη κατ επέκταση ενος λεβητοστασίου καθως και αλλαγές στην εσωτερική διαρύθμιση των χώρων οπως και των εξωτερικών κουφωμάτων? στο κτήριο δεν θα γίνουν επεμβάσεις για τις προτεινόμενες αλλαγές απλά εχει κατασκευαστει διαφορετικά απο το σχεδια της αρχικής αδείας. Το λεβητοστάσιο προκειται να κατασκευαστει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Με την προσθήκη θα γίνει και αλλαγή χρήσης του κτήριου?

Αν όχι τότε δεν απαιτείται ΜΕΑ, αν όμως γίνει αλλαγή χρήσης σε κτήριο γραφείων ή κατοικίας ή όποιαδήποτε άλλη κατηγορία που απαιτεί ΜΕΑ τότε θα πρέπει να κάνεις.

Αν τώρα η χρήση του κτηρίου μείνει ως έχει και το κτήριο σου έχει γραφεία πάνω από 50 τ.μ. θα πρέπει να κάνεις ΜΕΑ για τα γραφεία.

Γενικά βιοτεχνικά κτήρια δεν απαιτούν Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατι το πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν παίρνει στοιχεία για ZNX π΄ταν εχεις boiler διπλής ενέργειας λεβητα και αντίσταση;

Link to comment
Share on other sites

Με την προσθήκη θα γίνει και αλλαγή χρήσης του κτήριου?

Αν όχι τότε δεν απαιτείται ΜΕΑ, αν όμως γίνει αλλαγή χρήσης σε κτήριο γραφείων ή κατοικίας ή όποιαδήποτε άλλη κατηγορία που απαιτεί ΜΕΑ τότε θα πρέπει να κάνεις.

Αν τώρα η χρήση του κτηρίου μείνει ως έχει και το κτήριο σου έχει γραφεία πάνω από 50 τ.μ. θα πρέπει να κάνεις ΜΕΑ για τα γραφεία.

Γενικά βιοτεχνικά κτήρια δεν απαιτούν Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης

 

Αν γίνει αλλαγή χρήσης τμήματος κτιρίου πολυκατοικίας από κατοικία σε γραφείο, το οποίο είναι μεγαλύτερο από 50τ.μ αλλά μικρότερο του 25% του συνόλου, τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αλλαγή χρήσης τμήματος κτιρίου πολυκατοικίας από κατοικία σε γραφείο, το οποίο είναι μεγαλύτερο από 50τ.μ αλλά μικρότερο του 25% του συνόλου, τι γίνεται?

 

Επειδή όπως λέει ο ΚΕΝΑΚ κατά την αλλαγή χρήσης ενός κτηρίου ή τμήματος κτηρίου πάνω από 50 τ.μ. μεταβάλεται δραματικά η ενεργειακή κατανάλωση του κτηρίου απαιτείται ΜΕΑ. Αρκεί το τμήμα ή το κτήριο να είναι μεγαλύτερο από 50 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστήσει το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ πρώτα σαν έκδοση beta και κατόπιν σαν κανονική στον σταθερό Η/Υ του γραφείου μου.

Εχω κάνει την ενεργοποίηση κανονικά και σύμφωνα με τα "προβλεπόμενα"...

Είχα διαπιστώσει ότι στην Ε.Επιθεώρηση δεν μου εμφάνιζε πχ στο menu του ηλιακού το κουτάκι επιλογής (tsek) αν είναι για ΖΝΧ ή για θέρμανση όπως επίσης και στο "κτίριο" στις κατηγορίες εύρεσης στοιχείων (Η/Μ σχέδια, αρχιτεκτονικά κτλ) ενώ μου εμφάνιζε κανονικά όλοτον πίνακα δεν είχε πάλι εντός των κελιών το κουτάκι επιλογής....

Στην αρχή θεώρησα ότι έτσι είναι και θα διορθωθεί στην αναβάθμιση...

Μετά όμως από το σεμινάριο που είδα το πρόγραμμα να τρέχει και στην απορία που εξέφρασα στους παρουσιαστές, μου είπαν ότι κάτι δεν έχει εγκατασταθεί καλά....

Ξανακατέβασα το αρχείο (setup_08_11_10 σε μορφή rar) από το site του ΤΕΕ και έκανα πάνω από 10 φορές την διαδικασία χωρίς αποτέλεσμα... Το ίδο αρχείo το εκτέλεσα στο laptop και τα εμφανίζει όλα κανονικότατα....

Εχει κανείς κάποια ιδέα....

 

Υ.Γ.

Σε σύγκριση των δύο Η/Υ στο "τρέξιμο" του ίδιου αρχείου επιθεώρησης βγάζουν τα ίδια αποτελέσματα...

 

Υ.Γ.

Μετά από απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση δεν θα έπρεπε κανονικά να ζητάει τους κωδικούς???....

Στο laptop τους ζήτησε στον σταθερό δεν μου τους ζητάει...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.