Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Όταν υπάρχει μελέτη θερμομόνωσης βάζετε το U των κουφωμάτων όπως αναγράφετε σε αυτήν ή το υπολογίζετε από τον πίνακα της ΤΟΤΕΕ με βάση το ποσοστό πλαισίου και το πάχος υάλωσης που μετράμε επι τόπου;

 

Νομίζω το 2ο είναι πιο σωστό.

 

Για τα αδιαφανή στοιχεία να δεχτώ το U της μελέτης (αφού δεν μπορώ να τρυπήσω να βρω τη μόνωση), αλλά για τα κουφώματα δεν πρέπει να μετρήσω το ποσοστο πλαισίου (εγώ υπολογίζω στο % πλαισίου το σύνολο του πλάτους κάσας+πλαισίου), να δω αν έχω διάκενο 6 ή 12χιλ και να πάω στον πίνακα της ΤΟΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

panos

 

Δεν είναι κάθε ζώνη και δικό της πιστοποιητικό. Στο πρόγραμμα έχεις την δυνατότητα σε 1 xml να ορίσεις παραπάνω από μία ζώνη.

..........................

Στο σημείο αυτό ρωτάει ένας συνάδελφος που είχε κτίριο με κύρια χρήση νηπιαγωγείο και εντός του, γραφεία που εξυπηρετούν το νηπιαγωγείο (δευτερεύουσα χρήση και αναγκαστικά άλλη ζώνη λόγω του διαφορετικού χαρακτήρα λειτουργίας) αν μπορεί να βγάλει 2 xmls. Ενα για κάθε ζώνη.

Η απάντηση ήταν: Οχι, η κύρια χρήση είναι μία άρα το xml πρέπει να είναι ένα.

 

Ο συνάδελφος πρασίνισε γιατί:

- Το θέμα αυτό ήταν σημείο διένεξης με τον υπάλληλο ελεγκτή στην Πολεοδομία, ο οποίος ήταν παρών στο σεμινάριο.

- Το υπολογιστικό εμπορικό πρόγραμμα, για κάποιον άγνωστο λόγο, εκτός από όλα τα άλλα ανισσόροπα που κάνει, δεν μπορούσε να εξετάσει 2 ζώνες σε ένα xml και έβγαζε 2 διαφορετικά xml (πιστοποιητικά), ένα για κάθε ζώνη.

Ετσι μου είπε.

Επειδή έχεις καταλάβει για ποιο πρόγραμμα μιλάμε, Πάνο σε παρακαλώ, τσεκάρισε λίγο αν αυτό ισχύει ή απλώς έκανε λάθος ο συνάδελφος. Με ενδιαφέρει.....

Εμ δεν έκανε λάθος ο συνάδελφος. Η γνωστή εταιρεία τα έκανε όντως ...θάλασσα. Δοκίμασα το παράδειγμα που αναφέρεις (με νηπιαγωγείο και τα γραφεία του) και πράγματι παράγει δύο xmls και δύο πιστοποιητικά. Αν το ίδιο αρχείο αλλά με ίδια χρήση σε κάθε ζώνη το κάνεις εξαγωγή σε xml τότε παράγει ένα xml και αν αυτό το τρέξεις από το λογισμικό του ΤΕΕ και αλλάξεις εκεί την χρήση της κάθε ζώνης τότε παράγει ένα πιστοποιητικό.

Τουλάχιστον αν έχεις πολλές ζώνες αλλά ίδια χρήση τότε η γνωστή εταιρεία παράγει ένα πιστοποιητικό.

Πάλι θα αρχίσω τα "γαλλικά" μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω άδικο ρε Πάνο που δεν έχω σε καμιά εκτίμηση τα εμπορικά;

 

Και τα άλλα προγράμματα παρόμοια χάλια έχουν.

Αφού τον ΚΕΝΑΚ, ακουστά τον έχουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Για τα αδιαφανή στοιχεία να δεχτώ το U της μελέτης (αφού δεν μπορώ να τρυπήσω να βρω τη μόνωση), αλλά για τα κουφώματα δεν πρέπει να μετρήσω το ποσοστο πλαισίου (εγώ υπολογίζω στο % πλαισίου το σύνολο του πλάτους κάσας+πλαισίου), να δω αν έχω διάκενο 6 ή 12χιλ και να πάω στον πίνακα της ΤΟΤΕΕ?

 

πως καταλαβαίνω (μετράω) ότι το διάκενο είναι 6 ή 12 χιλιοστά;

Link to comment
Share on other sites

πως καταλαβαίνω (μετράω) ότι το διάκενο είναι 6 ή 12 χιλιοστά;

Μετρα το προφιλ εξωτερικα, μετρα και τις εσοχες ως το τζαμι εκατερωθεν και θα βρεις το παχος τζαμιου και διακενο....

Υπολογισε 4-5mm το καθε τζαμι και θα καταλαβεις το διακενο επειτα...

Χονδρικα...

Link to comment
Share on other sites

Μετρα το προφιλ εξωτερικα, μετρα και τις εσοχες ως το τζαμι εκατερωθεν και θα βρεις το παχος τζαμιου και διακενο....

Υπολογισε 4-5mm το καθε τζαμι και θα καταλαβεις το διακενο επειτα...

Χονδρικα...

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, μπορείς να μετρήσεις με ένα απλό παχύμετρο και δύο αποστάτες που βάζεις εκατέρωθεν του τζαμιού. Εγώ χρησιμοποιώ δύο πλαστικούς συμπαγείς κυλίνδρους των 2εκ και έτσι αφαιρώ 4εκ από την μέτρηση.

 

Στην ερώτησή μου για το U των κουφωμάτων τι κάνετε εσείς; βάζετε το U της μελέτης ή υπολογίζετε από την ΤΟΤΕΕ με βάση το ποσοστό πλαισίου?

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτησή μου για το U των κουφωμάτων τι κάνετε εσείς; βάζετε το U της μελέτης ή υπολογίζετε από την ΤΟΤΕΕ με βάση το ποσοστό πλαισίου?

Κοιτα, επειδη εχω ασχοληθει και με εξοικονομω με αντικατασταση κουφωματων, ειναι δυσκολο και εχει μεγαλες απαιτησεις ακομα και να πετυχεις ενα U<2.80 που ειναι απαιτουμενο για Θεσσαλονικη και Χαλκιδικη...

Ποσο μαλλον να πετυχεις U=2.40 που εχω συναντησει σε μελετη 25-30ετιας...

Δεν υπαρχει περιπτωση ενα απλο συρομενο κουφωμα αλουμινιου με απλο η διπλο τζαμι ανευ διακενου να εχει τετοιο συντελεστη.

Το κουφωμα ειναι ισως το μοναδικο που μπορεις να βρεις το συντελεστη του χωρις να ακολουθησεις τη μελετη...

Οποτε, με λιγα λογια, το υπολογιζεις κανονικα αναλογως με το τι βλεπεις στην αυτοψια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν έχουμε θερμογέφυρα σε θέση που διαχωρίζει θερμαινόμενο χώρο με μη θερμαινόμενο, τότε λαμβάνουμε τιμές κανονικά από από τον πίνακα 16α, θεωρώντας το "μέσα" ως τον θερμαινόμενο χώρο και το "έξω" ως τον Μ.Θ.Χ; Γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Διευκρίνιση: Δεν ρωτώ αυτό που λέει στην τελευταία παράγραφο της σελίδας 39 της 2ης ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Στο site του ΤΕΕ προστέθηκε μία ενότητα με τίτλο:

"Συχνές Ερωτήσεις και Απαντήσεις σε Θέματα Εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ "

 

Στην ερώτηση : "Από πότε θα ισχύσει το κείμενο με τις Διευκρινίσεις - Προσθήκες της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010"

η απάντηση είναι : "Το κείμενο με τις Διευκρινίσεις-Προσθήκες της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, θα μπει σε ισχύ και θα αναρτηθεί μετά την έγκριση του ΥΠΕΚΑ και την έκδοση του σχετικού ΦΕΚ.

Στο τελικό προς έγκριση κείμενο έχουν ληφθεί υπόψη και όσες από τις παρατηρήσεις και υποδείξεις από την δημόσια διαβούλευση, υπήρχε λόγος να συμπεριληφθούν άμεσα."

 

Και κατόπιν στην ερώτηση: Βοηθητικά συστήματα εγκαταστάσεων θέρμανσης ή ψύξης. Ποια τιμή και πότε εισάγουμε ηλεκτρική ισχύ (kW) για βοηθητικά συστήματα;"

Απαντά :Εισάγουμε την συνολική ισχύ σε (kW) όλων των βοηθητικών συστημάτων ενός κεντρικού συστήματος θέρμανση ή ψύξης όπως: κυκλοφορητές, ανεμιστήρες εξαερισμού ανεμιστήρες τερματικών μονάδων στοιχείου ανεμιστήρα, ηλεκτροβάνες, απορροφούμενη ηλεκτρική ισχύ καυστήρα, κ.α.

Αν έχουμε τοπικά συστήματα απ΄ ευθείας εκτόνωσης όπως αντλίες θερμότητας που δεν χρησιμοποιούν βοηθητικά συστήματα, τότε η βοηθητική ισχύς τους είναι μηδενική.

Αν δεν υπάρχει σύστημα θέρμανσης θεωρείται ότι είναι το ίδιο με του κτήριο αναφοράς και τότε λαμβάνετε η τιμή 0,1 W/m2 για κτήρια κατοικία ή 5 W/m2 για κτήρια του τριτογενή, όπως καθορίζεται στο κείμενο διόρθωσης (παράγραφος 4.5) της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010.

 

Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά εφαρμόζουμε αυτό που μας λένε ότι δεν ισχύει ακόμη....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.