Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενώσεις οπλισμών


 

Recommended Posts

Ακριβως αυτο που λεει ο erling.

Εγω προσωπικα προσπαθω , εφ'οσον βεβαια με παιρνει ο συνδυασμος ανοιγματων και μηκους ραβδων να τα περναω και μονοκομματα δηλ. να καλυψω δυο ανοιγματα με μια ραβδο. Συνιστωμενο , και καλυτερο απο οποια αποψη και να το κοιταξεις.

Σε αυτην την περιπτωση ομως ελεγχω και τι γινεται με το Αs στην κρισιμη περιοχη της δοκου γιατι μπορει να υπολογιζονται και οι διατομες των αγκυρουμενων απο το παρακειμενο ανοιγμα ραβδων.

 

Ματιση ραβδων σε δοκο δεν εχω κανει ποτε μου ουτε προκειται ποτε να κανω. Αν πια εχω τοοοσο μεγαλο ανοιγμα ας τα φερουν με νταλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ενταξει παιδια το καταλαβα αυτο.αλλο ρωταω:

 

αν π.χ εχετε 3 υποστυλωματα στη σειρα το 1ο με το 2ο απεχουν 4 μετρα και το 2ο με το 3ο 6 μετρα,ΤΟΤΕ ζητατε απο τον σιδερα να οπλισει αυτα τα 2 ανοιγματα με ξεχωριστα σιδερα δηλαδη το ενα με μηκος 4 μ+αγκυρωσεις και το αλλο με μηκος 6 μ+αγκυρωσεις?

 

το ρωταω διοτι καλλιστα ο σιδερας μπορει να βαλει ενα σιδερο 7 μετρα οποτε αυτο αφου θα πεφτει στο 2ο ανοιγμα θα χρειαστει ματιση...

 

Δηλαδη συναδελφε sundance αν καταλαβα καλα εννοεις να ξεκινησει ενα 7μετρο σιδερο απο την ακρη να περασει τα 4 πρωτα μετρα του ανοιγματος και να σταματησει 3 μετρα μετα το δευτερο υποστηλωμα (περιπου στην μεση της δευτερης δοκου) ?? Απο και υστερα ?? Ερχεται ο σιδερας και ματιζει εκει και συνεχιζει ?? Μεχρι το τελος, αρα αλλα 3 μετρα ??

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση του sundance έχει να κάνει με τα διαφορετικά ανοίγματα της κάθε δοκού. Δηλ, θα χρησιμοποιήσω ορολογία Fespa, Δ1.1, Δ1.2, Δ1.3 σύνολο πες 10μ σε μήκος, οπλίζονται κάτω από 4Φ14 10μ ή 4Φ14 μήκους όσο η Δ1.1, 4Φ14 όσο η Δ1.2 και 4Φ14 όσο η Δ1.3 (+αγκυρώσεις);

 

Sundance, είναι ανάλογα την περίπτωση... Νομίζω πως το θέτεις λάθος. Άλλο να αγκυρώνεις ευθύγραμμα οπλισμό μιας δοκού μέσα στην άλλη και άλλο να έχεις ένα άνοιγμα και ο οπλισμός σου να είναι βραχύτερος απο το μήκος του ανοίγματος και ότι σου λείπει να το συμπληρώνεις με μάτιση ή παράθεση.

 

Δύο ανοίγματα τα αγκυρώνουμε το ένα μέσα στο άλλο. Ένα άνοιγμα δεν το ματίζουμε. Το βέλτιστο είναι μιά δοκός με συνέχεια, να έχει μονοκόμματα σίδερα (εκεί στηρίζεται και ο κανονισμός και ο ικανοτικός. Τα συμπεράσματα για το τι μπορεί να γίνει στην πράξη απο αυτά που συνιστά ο κανονισμός, δικά σας...)

 

Edit: Πάντως, επειδή αναφέρθηκε πρίν, στις αναμονές κολονοσίδερων, χρησιμοποιώ 60Φ και επειδή στις κολώνες μου έχω Φ14-Φ20 κρατώ τις αναμονές πάντα στο 1,20μ φια όλα τα Φ...

Link to comment
Share on other sites

με καλυψατε.

 

Σε αυτην την περιπτωση ομως ελεγχω και τι γινεται με το Αs στην κρισιμη περιοχη της δοκου γιατι μπορει να υπολογιζονται και οι διατομες των αγκυρουμενων απο το παρακειμενο ανοιγμα ραβδων.

 

σε αυτη την περιπτωση δεν εχεις αυξηση του Αs αφου εχεις επιπλεον και τον οπλισμο λογω ευθυγραμμης αγκυρωσης του παρακειμενου ανοιγματος?

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπεράσματα για το τι μπορεί να γίνει στην πράξη απο αυτά που συνιστά ο κανονισμός, δικά σας..

 

Αν μου δωσεις συνθηκες εργαστηριου, αφθονο χρημα , 5-6 σιδεραδες και καλουπατζηδες υπο καθεστως δουλείας , μια βδομαδα καιρο για καθε δοκο ή κολωνα , και ..δοσιμετρικη σκυροδετηση , σου εφαρμοζω τον κανονισμο κατα γραμμα σε οτι θελεις. :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να επαναλαμβανομαι αλλα :lol:

 

Σε αυτην την περιπτωση ομως ελεγχω και τι γινεται με το Αs στην κρισιμη περιοχη της δοκου γιατι μπορει να υπολογιζονται και οι διατομες των αγκυρουμενων απο το παρακειμενο ανοιγμα ραβδων.

 

σε αυτη την περιπτωση δεν εχεις αυξηση του Αs αφου εχεις επιπλεον και τον οπλισμο λογω ευθυγραμμης αγκυρωσης του παρακειμενου ανοιγματος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.