Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Αλλαγή χρήσης υπογείου σε χώρο στάθμευσης


MAN0

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας, έχω ένα υπόγειο που χρησιμοποιούταν ως αποθήκη αλλά εδώ και αρκετό καιρό όμως το χρησιμοποιώ ως γκαράζ για την μηχανή και δυστυχώς είναι κάποιοι συγκεκριμένοι που με κλείνουν συνέχεια επίτηδες λόγω του ότι δεν έχω άδεια. Τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω για να γίνω νόμιμος?

Αυτό που ζητάω δηλαδή είναι να βγάλω κάποια άδεια για μου αφήνουν ένα χώρο 1ος μέτρου ελεύθερο για να μπορώ να βγαίνω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ανάλογη περίπτωση αλλαγής χρήσεως του υπογείου σε χώρο στάθμευσης για μηχανές η πολεοδομία δεν μπόρεσε να μου δώσει προδιαγραφές για το πλάτος της εισόδου του γκαράζ για μηχανές. Ήθελε το πλάτος της εισόδου και της ράμπας να είναι όπως ορίζεται για τα αυτοκίνητα.

 

Επειδή οι ιδιοκτήτες άλλαξαν γνώμη για τη χρήση του υπογείου, η άδεια δεν προχώρησε ώστε να έχω περισσότερες πληροφορίες για το θέμα.

 

Στη δική σου περίπτωση, το πρόβλημα το εντοπίζω στο θέμα ράμπα.

 

Αν ο χώρος είναι υπόγειος τότε σου χρειάζεται μια ράμπα την οποία προφανώς και έχεις.

 

Αν ο χώρος είναι υπόγειος μόνο στα σχέδια ενώ στην ουσία μπαινοβγαίνεις σε ισόγειο τότε :

1) Αν το δείξεις ισόγειο στα σχέδια δεν χρειάζεσαι ράμπα αλλά το κτίριο είναι παράνομο.

2) Αν το δείξεις υπόγειο στα σχέδια χρειάζεσαι ράμπα που πιθανώς να μη βγαίνει και στα σχέδια θα πρέπει να γκρεμίσεις το τοιχίο του υπογείου για να κατέβει η ράμπα. Δηλ χρειάζεσαι και στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Myri υποθέτω ότι υπάρχει νομικό κενό και γι' αυτό η πολεοδομία δεν μπόρεσε να σου δώσει προδιαγραφές για μηχανές.

MANO ψάξε πρώτα να δεις τί σχέση έχει η σημερινή κατάσταση του σπιτιού σου με τα σχέδια της άδειας. Μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος!

Link to comment
Share on other sites

Myri υποθέτω ότι υπάρχει νομικό κενό και γι' αυτό η πολεοδομία δεν μπόρεσε να σου δώσει προδιαγραφές για μηχανές.

 

και εγώ αυτό πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

 

στην αναζήτηση δεν βρήκα απάντηση στο ερώτημά μου, οπότε είπα να βάλω το θέμα κι ελπίζω να μην έχει επαναληφθεί.

Ενδιαφέρομαι να μάθω ποια είναι η διαδικασία μετατροπής αποθήκης σε γκαράζ, σε πολυκατοικία. Χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών? Για την άδεια, θέλει αρχιτεκτονικά, μηχανολογικά, τι άλλο?

Δεδομένου ότι η πολυκατοικία είναι παλιά, με βάση την εμπειρια σας, πόσο εύκολο είναι να γίνει αυτή η αλλαγή χρήσης?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα eliza,

 

καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτική με το θέμα

 

κατ' αρχάς πρέπει να δεις στα σχέδια της άδειας τη χρήση (αν είναι αποθήκη) και τον όροφο

δηλαδή αν παρουσιάζεται στο ισόγειο ή στο υπόγειο!!!!!!

αν παρουσιάζεται στο υπόγειο 95% θα ζητηθεί ράμπα με ότι αυτό συνεπάγεται (ακόμη και αν στην πράξη πρόκειται για ισόγειο χώρο)

 

για την άδεια θα χρειαστούν φωτογραφίες της υπάρχουσας κατάστασης

 

τώρα ακόμη και αν όλα είναι καλά

υπάρχει περιπτωση να ζητηθεί και η συναίνεση της πολυκατοικίας συνήθως ως υπέυθυνη δήλωση του διαχειριστή

 

σε περίπτωση που αρνηθεί η πολυκατοικία δεν γνωρίζω ποιο είναι το επόμενο βήμα αλλά σίγουρα είναι επίπονο + χρονοβόρο

και γενικά η εξελιξη αμβίβολη

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα στην οποία εδράζεται το γκαράζ θα πρέπει να έχει επιλυθεί με 500κg/m2 όσον αφορά τα στατικά.Θα χρειαστούν δηλαδή ένας ξυλότυπος της παλιάς άδειας ή τέυχος υπολογισμών που να το δείχνει.Επίσης το γεγονός οτι θα γκρεμίσεις κάποιον τοίχο (αν είναι στο ισόγειο) και θα δημιουργηθεί εμμέσως τοπικά pilotis ίσως προκαλέσει πρόβλημα.

 

Μηχανολογικά ίσως χρειαστεί εξαερισμός για τα καυσαέρια.Όμως επειδή πριν από κάποια χρονολογία δεν απαιτούνταν μηχανολογικές μελέτες ίσως την βγάλεις με "δεν απαιτείται".

 

Αρχιτεκτονικά όπως είπε και η myri δες που είναι αυτή η αποθήκη και αν είναι νόμιμη..!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω μια αποθηκη σε ισογειο που βγαινει στο δρομο και θελω να το μετατρεψω σε χωρο parking. το καταστατικο της πολυκατοικιας την αναφερει ως αποθηκη και θελω να βγαλω αδεια για αλλαγη σε parking. τι χρειαζεται για κατι τετοιο, περιπου ποσο παει? επειδη οτι χρειαστει απο ηλεκτρομηχανολογικα θα κανω εγω την μελετη ποσο περιπου θα μου κοστισει ωστε να μην εχω φασαριες με τους γειτονες. ευχαριστω

 

Παρατηρήσεις: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Κάνουμε και μια αναζήτηση πριν ανοίξουμε καινούργιο θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα θα ήθλενα να ρωτήσω αν γίνεται σε μια οικοδομή .το υπόγειο το οποίο έχει χαρακτηριστεί αρχικά ως οικία να χαρακτηριστεί ως χώρος στάθμευσης ή υπόγειο. Να γίνει δηλαδή αλλαγή χρήσης ,ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.