Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσοι θα κάνουμε περαίωση;


Θα κάνετε περαίωση;  

169 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα κάνετε περαίωση;

    • Ναι, θα κάνω περαίωση
    • Όχι, δεν πρόκειται να κάνω!
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δωρητής οργάνων και συ ε?

 

 

 

στα λογια ειμαστε πρωτοι.....δυστυχως εχουμε μια απο τις χειροτερες θεσεις δωρεας οργανων...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνάδελφοι ΔΕΝ θα κατέβω στην περαίωση (too young to die)

 

Προσωπικά μου ήρθε το χαρτί της περαίωσης παρόλο που ούτε δύο διαχειριστικές χρήσεις δεν έχω κλείσει.

Και ρωτάω, ακόμη και να έκανα "οικονομικές ατασθαλίες" όπως αυτές που υποτίθεται ότι συγχωρεί η περαίωση, ΠΟΣΕΣ θα μπορούσα να είχα κάνει σε μιάμιση διαχειριστική χρήση??????? Έλεος δηλαδή...

 

(μήπως με βρήκαν μικρό και με εκμεταλλεύονται??)

 

Προσωπική γνώμη:

 

α) Αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις ΔΕΝ κάνεις περαίωση

β) Αν δεν έχεις λεφτά, ΔΕΝ κάνεις περαίωση

β) Κάνεις περαίωση μόνο αν πιστεύεις ειλικρινά ότι θα βοηθήσεις το κράτος να πάει μπροστά (άσχετα αν είσαι ή όχι μέρος του προβλήματος)

 

Και ειλικρινά ψάχνοντας τον τρόπο φορολόγησης των μηχανικών και κάποιων πελατών μου, έκανα και γω την θλιβερή διαπίστωση ότι ΚΑΘΕ χρόνο σχεδόν αλλάζει το φορολογικό σύστημα της Ελλάδας... οπότε ότι κάνουμε σήμερα θα ακυρωθεί του χρόνου (καλά να 'μαστε)

Link to comment
Share on other sites

Εμμέσως πλην σαφώς (από παπαγαλάκια και μη) το καμπανάκι χτυπά για "υψηλά" εισοδήματα - ας μην τρελαίνονται όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Για υψηλα ΔΗΛΩΜΕΝΑ εισοδηματα...

ή περιπτωσεις κραυγαλαιες φοροδιαφυγης.. (πχ αφορολογητα για 5 χρονια και 4 αυτοκινητα)....

 

Το προβλημα δεν ειναι τα μεγαλα εισοδηματα αλλα τα μεγαλα εισοδηματα που δεν δηλωνονται....

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω στην κατηγορία εκείνων που είχαν σύμβαση για συγκεκριμένο έργο με δύο φορείς. Είχα προβλέψει να αναγράφεται στις συμβάσεις ότι θα προσφέρω τις υπηρεσίες μου ως "εξωτερικός συνεργάτης" και θα εργάζομαι στο χώρο μου και όχι στο δικό τους, και, για το λόγο αυτό, δήλωσα στις ελεγχόμενες 3 περιόδους, τα έσοδά μου με βάση τον συνελεστή της ειδικότητάς μου. Εφοριακοί και λογιστές με συμβούλεψαν ότι, σε περίπτωση ελέγχου, δεν θα δεχτεί ο ελεγκτής τη λογική αυτή και θα με χρεώσει με τον ανώτατο συντελεστή συν την προσαύξηση =72%.

 

Γιαυτόν το λόγο, και μόνο, θα αποδεχτώ (δεν το έκανα ακόμη) την περαίωση και συμβούλεψα, στο άλλο thread, όσους περιλαμβάνονται στην ίδια κατηγορία μηχανικών, να το σκεφτούν περισσότερο πριν πάρουν την τελική τους απόφαση.

 

Εύχομαι και ελπίζω να δοθεί και άλλη παράταση γιατί, ως φύσει αισόδοξο άτομο, πιστεύω ότι αύριο ξημερώνει μια καλλίτερη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εφοριακοί και λογιστές με συμβούλεψαν ότι, σε περίπτωση ελέγχου, δεν θα δεχτεί ο ελεγκτής τη λογική αυτή και θα με χρεώσει με τον ανώτατο συντελεστή συν την προσαύξηση =72%.

 

αγαπητέ ΜΑΚΑΡ ο Ν.2238/1994 άρθρο 49 παραγ. 5 αναφέρει:

"ε) Εξήντα τοις εκατό (60%) για ακαθάριστες αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών για τη προσφορά ανεξάρτητων υπηρεσιών σε οργανωμένα γραφεία με τη χρησιμοποίηση της υποδομής και της οργάνωσης των γραφείων του εργοδότη και για την ενέργεια πραγματογνωμοσυνών και διαιτησιών σχετικών με αυτά τα έργα."

 

Όταν από τη σύμβαση αλλά και από την φύση των εργασιών δεν είναι δυνατόν να ισχύει η χρησιμοποίηση της υποδομής και της οργάνωσης των γραφείων του εργοδότη αλλά χρησιμοποιείς το γραφείο σου, τον Η/Υ σου, το όργανό σου, τα προγράμματα σου, ορίζεις εσύ τους χρόνους κτλ. πως είναι δυνατόν να εφαρμόσει κάποιος το σημείο ε)

Τότε θα το εφαρμόσει ακόμα και αν έχεις αναλάβει την εκπόνηση μελέτης από το δημόσιο. Δηλαδή θα εφαρμόζεται το σημείο ε) για όλες τις περιπτώσεις.

Τα παραπάνω πέρα από την απόφαση για περαίωση για την οποία ο καθένας πρέπει να εκτιμήσει τις δικές του ιδιαιτερότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.