Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσοι θα κάνουμε περαίωση;


Θα κάνετε περαίωση;  

169 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα κάνετε περαίωση;

    • Ναι, θα κάνω περαίωση
    • Όχι, δεν πρόκειται να κάνω!
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα


Recommended Posts

Τα @@ θα τους δώσω, φιλικα πάντα!

 

Ούτε αυτά, λόγω ανατομίας κυρίως...

Αλλά και να είχα, δεν τους τα χαράμιζα!

 

Αν νομίζουν ότι μπορούν να ελέγξουν (πολεοδομίες και εφορίες) από μια καρέκλα, είναι γελασμένοι! Να βγούνε να βγάλουν νερό τα ποδαράκια τους, όπως βγάζουν τα δικά μου από υπηρεσία σε υπηρεσία και από οικοδομή σε οικοδομή και θα τους δώσω και φιλοδώρημα (που λέει ο λόγος...) άμα κάνουν καλά τη δουλειά τους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις μου ήρθε..πριν μισή ώρα για την ακρίβεια.. παίρνω το ποδηλατάκι μου και τρεχω να πληρώσω με τα ψιλά που έχω στην τσέπη.. 2000;; με μηδενικά σχεδόν έσοδα;; για τρια χρονια; πανε καλα;;;;

φυσικά και δεν πληρώνω..

 

To 20% δώσε βρε συνάδελφε... Τι; όλο το ποσό εφάπαξ; Από που να βγούνε;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν πρόκειται να δώσω τίποτα γιατί δεν αποδέχομαι την περαίωση. Δουλεύω με ΑΠΥ και έχω κάνει μόνο κάποιες μελέτες τα τελευταια 3 χρόνια, έξοδα δηλώνω σπάνια κάτι πολύ ψιλά. Εισοδήματα επίσης ψιλά.. ε όχι και 2000..για 200 ευρώ θα το συζητούσα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα φόβο για το αναξιόπιστο κράτος που είναι βάσιμος! Έ; Δεν είναι;

 

Πέταξες τα λεφτά σου. Όχι δεν είναι βάσιμος ο φόβος σου. Το κράτος δεν είναι αναξιόπιστο, γιατί απλά είναι ζήτημα μηνών (ή και εβδομάδων πλέον) η οριστική κατάρρευσή του όπως εξελίσσονται τα πράγματα τα τελευταία 24ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι τόσο αναξιόπιστο που αναρρωτιέμαι,

Πώς κατοχυρώνεται κάποιος ότι τελικά δεν θα κάνει ελέγχους όταν δεν του βγαίνουν τα κουκιά;

Link to comment
Share on other sites

προσθεστε και εμενα σε αυτους που τελικα πηγαν σημερα και εσκασαν την προκαταβολη (και μαλιστα με δανεικα), ουτε ειχα τιποτα να κρυψω, ουτε παρανομη ειμαι πουθενα αλλα επειδη δεν τους εχω καμια απολυτως εμπιστοσυνη και επειδη παλιοτερα πληρωσα με την υγεια μου το αγχος μου δεν γουσταρω να ζω συνεχεια με τετοιους φοβους και προτιμω να μην εχω face to face παρε δωσε με ελεγχους και με πεινασμενους για χρημα. μαλιστα χθες ειχα και μια συζητηση με οικογενεια και αδελφικους φιλους για να παρω την γνωμη τους, ολοι ειχαν την ιδια αποψη "να μην περαιωσω" (ξεροντας με και ξεροντας ποσο τυπικη ειμαι) και οτι με θεωρουν κοροιδο, επειδη καταληξαμε οτι το ολο κλιμα αγχους και τρομοκρατιας το περναω μονο εγω ουσιαστικα και οχι οι ιδιοι πηγα σαν προβατο και εγω και πληρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς κατοχυρώνεται κάποιος ότι τελικά δεν θα κάνει ελέγχους όταν δεν του βγαίνουν τα κουκιά;

 

Θα κάνουν έλεγχο ποιοί; Όσοι εφοριακοί απομείνουν μετά την απόλυση ...500 χιλιάδων Δ.Υ. που ζητάνε μερικοί αστείοι, αφελείς ή και επικίνδυνων προθέσεων; Δε μπορούν να ελέγξουν τώρα που έχουν "απαρτία". Ή μήπως πιστεύετε ότι θα λυθούν όλα αν ανατεθούν σε ιδιώτες οι φοροεισπρκατικοί μηχανισμοί; Εδώ οι ιδιώτες αδυνατούν να εισπράξουν ...τα διόδια γιατί υπάρχει νομοθετικό κενό! Θα επιβάλλουν πρόστιμα και θα εισπράξουν φόρους; Θέλει μια 10ετία μόνο η νομοθετική ρύθμιση για να γίνει κάτι τέτοιο.

Παιδιά τελείωσαν όλα. Ή αποκτούμε επιτέλους @@ που προαναφέρθηκαν και πράττουμε αυτό που έπρεπε να είχαμε πράξει από τον περασμένο Φλεβάρη ή ετοιμαζόμαστε να γίνουμε Ζάμπια, Ουγκάντα, Ζαϊρ ή κάτι παραπλήσιο...

Link to comment
Share on other sites

άρα σαν να λέμε tpanag είτε περαίωση κάνεις έιτε δεν κάνεις δεν πρόκειται να σε ελέγξουν για του λόγους που προανέφερες :smile:

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω ειναι αν εχεις σωστο λογιστη...

 

1 χρονια οικονομικη δουλεψα τριμηνο....9000 εσοδα ....0 εξοδα...

2 χρονια ολη 15000 εσοδα ...500 εξοδα

 

και ο παλιος λογιστης εκτος οτι δνε μουχε κανει φορολογικη δηλωση και περιμενα εγω επιστροφη δεν ειχε βαλλει ουτε αυτοπεραιωση σε αυτες τις χρονιες που θα ηταν καθαρες και θα πληρωνα ουτε 100 ευρω....μουρθε τωρα για περαιωση αυτες οι 2 χρονιες 700 ευρω η καθε μια !!!!

 

 

το θεμα ειναι ναχεις σωστο λογιστη...αλλιως θα πληρωνεις.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.