Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΕΝΑΚ σε αλλαγή χρήσης


mariaplt

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση ριζικής ανακαίνισης και εφόσον απαιτείται ΜΕΑ θα πρέπει να γίνουν και οι αντίστοιχες Η/Μ; σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρή επιφύλαξη, νομίζω πως βάσει του ΦΕΚ 498 ΑΑΠ 2010, εάν θες ΜΕΑ πρέπει να γίνουν και οι αντίστοιχες Η/Μ μελέτες, δες το post no.10 της myri στην 1η σελίδα αυτού του νήματος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγάζουμε άδεια για οικοδομή με)

  1. ισόγειο κατάστημα (ζαχαροπλαστέιο) 130 τ.μ
  2. όροφος: κατοικία 110 τ.μ.
  3. σοφίτα, τμήμα της κατοικίας 55 τ.μ.
  4. υπόγειο 70 τ.μ.

Για να μην μπλέξουμε με χρονοβόρες διαδικασίες, λέμε να το περάσουμε ως απλό κατάστημα το ισόγειο και μετά να δείξουμε ότι είναι ζαχαροπλαστείο.

Πιστεύετε ότι

  1. χρειάζεται να δείξουμε στην άδεια ότι θα γίνει αλλαγή χρήσης
  2. ότι για την αλλάγή χρήσης θα χρειαστεί ΜΕΑ (ΚΕΝΑΚ)? θεωρείται η αλλαγή χρήσης ριζική ανακαίνιση?

Link to comment
Share on other sites

[*]ότι για την αλλάγή χρήσης θα χρειαστεί ΜΕΑ (ΚΕΝΑΚ)? θεωρείται η αλλαγή χρήσης ριζική ανακαίνιση?

Ριζική ανακαίνιση σχετίζεται με ποσοστο αναλυτικου προϋπολογισμού για τις εργασίες ως προς τον αρχικό,ψάξε πιο συγκεκριμένα σε προηγούμενη δημοσίευση μου αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημά μου δεν είναι οι εργασίες 25%,αλλά το "όταν η ανακαίνιση αφορά το 25% του εξωτερικού περιβλήματος".

Εγώ θα αλλάξω χρήση,αλλά δεν θα πειράξω το εξωτερικό περίβλημα του ισογείου. Υπερβαίνω το 25% ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τις τελευταιες διευκρινήσεις, αν αλλαζεις χρήση βλεπεις αν εμπιπτεις στη περιπτωση της ριζικης ανακαινισης για τις αλλαγες που προβλεπεται να κανεις (πχ νεα παραθυρα, κλιματιστικα κτλ) και τοτε μονο θελει κενακ

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση που έκανα παραπάνω ήταν για να δω αν εμπίπτω στην περίπτωση της ριζικής ανακαίνισης.

Πιστεύω οτι ΜΕΑ δεν χρειάζεσαι, αφού δεν αλλάζεις τίποτε. ΠΕΑ όμως θα χρειαστείς οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ατό που αλλάζει είναι ότι προστίθενται ενεργοβόρα μηχανήματα στο ζαχαροπλαστείο.Αν στο ΠΕΑ αλλάξει η ενεργειακή κλάση υπάρχει πρόβλημα?

Ευχαριστώ GPER

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.