Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώληση παγίου στοιχείου σε τρίτο λόγω παλαιότητας


Recommended Posts

Σήμερα που ρώτησα σε 2 εφορίες μου είπαν τα εξής :

Μπορούμε να σου θεωρήσουμε μία σελίδα από μπλοκάκι Δελτίο Αποστολής - Πώληση αγαθού για να πουλήσεις το πάγιο στοιχείο που θέλεις αρκεί να έχει αποσβεστεί.

 

Ολόκληρο μπλοκ δε θεωρούν και το βρίσκω λογικό . Δεν είμαστε και έμποροι .

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά έκανα εκείνο το pda που το πέρασα απλή δαπάνη και όχι πάγιο. Φαντάσου κάθε μέρα πριν βγω για δουλειά να έπρεπε να πάω πρώτα στη ΔΟΥ, να μου θεωρήσει ένα φύλλο δελτίο αποστολής, να γυρίσω σπίτι, να συμπληρώσω το δελτίο και να πάρω το pda για να φύγω! :shock:

Ας έρθουν σε έλεγχο να μου πουν ότι το ίδιο πρέπει να κάνω και με το laptop (το οποίο το πέρασε πάγιο)! Κουτρουβαλώντας από τη σκάλα θα φύγουν... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που ρώτησα το πρωί το ίδιο με είπαν. Μια σελίδα από μπλοκ.

Αλλά μου είπαν πως μπορώ να θεωρήσω δελτίο αποστολής (μουτζώθηκα εκείνη την ώρα) και μετά τιμολόγιο πώλησης αθεώρητο, αν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά έκανα εκείνο το pda που το πέρασα απλή δαπάνη και όχι πάγιο. Φαντάσου κάθε μέρα πριν βγω για δουλειά να έπρεπε να πάω πρώτα στη ΔΟΥ, να μου θεωρήσει ένα φύλλο δελτίο αποστολής, να γυρίσω σπίτι, να συμπληρώσω το δελτίο και να πάρω το pda για να φύγω! :shock:

Ας έρθουν σε έλεγχο να μου πουν ότι το ίδιο πρέπει να κάνω και με το laptop (το οποίο το πέρασε πάγιο)! Κουτρουβαλώντας από τη σκάλα θα φύγουν... :lol:

 

 

Η περίπτωση που περιγράφεις είναι διαφορετική από αυτή που συζητάμε. (θε επανέλθω σε αυτό)

Σήμερα που ρώτησα σε 2 εφορίες μου είπαν τα εξής :

Μπορούμε να σου θεωρήσουμε μία σελίδα από μπλοκάκι Δελτίο Αποστολής - Πώληση αγαθού για να πουλήσεις το πάγιο στοιχείο που θέλεις αρκεί να έχει αποσβεστεί.

 

Ολόκληρο μπλοκ δε θεωρούν και το βρίσκω λογικό . Δεν είμαστε και έμποροι .

 

 

Γιατί αν δεν έχει αποσβεσθεί δεν μπορείς να το πουλήσεις ?

Άρα καλά έκανα εκείνο το pda που το πέρασα απλή δαπάνη και όχι πάγιο. Φαντάσου κάθε μέρα πριν βγω για δουλειά να έπρεπε να πάω πρώτα στη ΔΟΥ, να μου θεωρήσει ένα φύλλο δελτίο αποστολής, να γυρίσω σπίτι, να συμπληρώσω το δελτίο και να πάρω το pda για να φύγω! :shock:

Ας έρθουν σε έλεγχο να μου πουν ότι το ίδιο πρέπει να κάνω και με το laptop (το οποίο το πέρασε πάγιο)! Κουτρουβαλώντας από τη σκάλα θα φύγουν... :lol:

 

 

Eίχα γράψει ότι θα επενέλθω.

Σε αδρές γραμμές δεν χρειάζεται η έκδοση δελτίου αποστολής για διακίνηση εργαλείων και μηχανημάτων από τεχνίτες , επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγλματίες, εφόσον αυτά είναι αποδεδειγμένα αναγκαία για την ολοκλήρωση των συγκεκριμένων εργασιών.

Για τους τοπογράφους υπάρχει ένα έγγραφο του υπ. οικονομικών (1043417/345/08-05-2006) σχετικό με την διακίνηση επαγγελματικού πάγιου εξοπλισμού (τρίποδας, όργανα κλπ).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με το συμπάθιο, αυτά δεν γίνονται!

 

Δηλαδή προχθές που πήγαινα για πασσάλωση αγροτεμαχίου, έπρεπε κανονικά να έχω δικαιολογητικά για τον φορητό, το όργανο, τον τρίποδα, την σταδία, το μέτρο και την μετροταινία, το κομπρεσέρ, την γεννήτρια, την μπαλαντέζα, το μυστρί, τον κλαδοκόπο, τα μικροεργαλεία...

 

Κι ακόμη κι αν τα είχα όλα αυτά θα ήμουν παράνομος διότι διακινούσα πασσαλάκια Φ12 για λογαριασμό του πελάτη (ήγουν λαθρεμπόριο), σπρέυ κόκκινο, ταινία σήμανσης, οικοδομικό σύρμα...

 

 

Υ.Γ: Και να σκεφτείς ότι το laptop δεν ήταν δικό μου, το είχα δανικό από φίλο! Αν με σταματούσε εφοριακός, μάλλον θα με συνέφερε να δηλώσω ότι τα έκλεψα... παρά να φανεί ότι δεν έχω τα δικαιολογητικά!

 

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να έχω στον νου μου κάθε φορά τι εξοπλισμό ή μικροϋλικά πρόκειται να κουβαλήσω, πως τα απέκτησα, πως τα δήλωσα, αν κάναν απόσβεση, αν πρέπει να έχω μαζί δελτίο αποστολής ή κάποιο έγγραφο που να δικαιολογεί την μεταφορά εκτός έδρας...

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και δε γίνονται (και μεταφορικά και στην πραγματικότητα). Πρέπει επιτέλους να ασχοληθούμε και με τη δουλειά μας λιγάκι, εκτός από τα λογιστικά και τα κολλήματα των εφοριακών. Έλεος πια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να έχω στον νου μου κάθε φορά τι εξοπλισμό ή μικροϋλικά πρόκειται να κουβαλήσω, πως τα απέκτησα, πως τα δήλωσα, αν κάναν απόσβεση, αν πρέπει να έχω μαζί δελτίο αποστολής ή κάποιο έγγραφο που να δικαιολογεί την μεταφορά εκτός έδρας...

 

 

 

Φίλε μου καλά τα γράφεις και τα λές, όμως μια " συμβουλή " . Μην "παίζεις" με τον ΚΒΣ...

Link to comment
Share on other sites

'Αν έχω αγοράσει ένα πάγιο το οποίο έχει αποσβεστεί μέσα στην ίδια χρήση λόγω χαμηλής τιμής... Ας πούμε αυτό το πάγιο χαλάει και το πετάω, πχ υπολογιστής. Μέχρι πόσο καιρό μετά την αγορά του το πάγιο μπορεί να αναζητηθεί σε έλεγχο εφόσον έχει ήδη αποσβεσθεί ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.