Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώληση παγίου στοιχείου σε τρίτο λόγω παλαιότητας


Recommended Posts

Καλέ μου Σωτήρη, καλώς πράττεις και μας συμβουλεύεις, και σ' ευχαριστώ προσωπικά...

 

Αλλά για σκέψου... Χτίζω οικοδομή, έχω εκατοντάδες τιμολόγια και δελτία αποστολής, αποδείξεις, κλπ, προμηθευτών. Έχω δεκάδες δελτία αποστολής δικά μου για εσωτερική διακίνηση υλικών. Βιβλίο εσόδων - εξόδων και βιβλίο κοστολογίου. Πάγια γραφείου και πάγια κατασκευαστή... Ένας άνθρωπος ασχολείται καθημερινά να περνάει χαρτούρα στα βιβλία και στα κλασέρ.

 

Μέσα σ' όλα αυτά, έχω εργαλεία δικά μου που βρίσκονται στο έργο, στο πορτμπαγκάζ των μαστόρων, που μου τα έχουνε κλέψει (με κλέβουν με ρυθμό ~2 ηλεκτρικά εργαλεία τον χρόνο)...

Λοιπόν, θα έρθει η εφορία στο γραφείο να ψάξει 15 φτυάρια 5 καρότσια, 2 μπετονιέρες, 2 κομπρεσερ, 8 τροχάκια, κοφτάκια, αλφάδια μαστάρια, ατέλειωτα μέτρα λινάτσα, κλπ κλπ κλπ;

Μήπως θα ψάξουν του τρεις φορητούς και τους 4 σταθερούς υπολογιστές που αγόρασα τα τελευταία; Και οι αναβαθμίσεις; Κάρτες γραφικών, σκληροί δίσκοι, επεξεργαστές, μητρικές, παλιές εκδόσεις λογισμικού κλπ κλπ;

 

Τι θα έπρεπε να κάνω για όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πήρα προσωπικά.

Τα ίδια αντιμετωπίζω και εγώ. Από τεχνικές επιχειρήσεις ξέρω καλά.

Αλλά ο ΚΒΣ παραμένει ΚΒΣ . Το χειρότερο πάντως δεν είναι ο ΚΒΣ αλλά το μυαλό αυτών που των εφαρμόζουν πχ. Το 2005 στα διόδια στο Σχηματάρι έγραψαν ένα αυτοκίνητο γιατί λένε δεν είχε "συνοδευτικά" φορολογικά στοιχεία για αγαθά την αξία των οποίων την προσδιόρισαν στα 80 ευρώ (μιλάμε για τεχνική εταιρία και για υλικά ηλεκτολογικής φύσεως. Σε άλλη περίπτωση τους γράψανε για μια σωλήνα μήκους 50 cm περίπου. Το τελευταίο το κέρδισα γιατί υποστήριξα ότι αποτελούσε εργαλείο και το χρησιμοποιούσαν για να "στραβώνουν" τα σίδερα που προεξείχαν από το μπετό.:grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σωτήρη καλησπέρα, τη βοήθεια σου στο παρακάτω:

 

** Αγορά tablet 15/1/2012 150€ περάστηκε στα πάγια (πινακας παγίων).

** Αποσβέστηκε όλο το ποσό (149,99€) στην χρήση του '12.

** Εκπτωση του ΦΠΑ 150*0,23=34,5€ με την περιοδική του α' τριμ. '12.

 

**κατηγ. βιβλίων β', χειρόγραφα

 

Την περασμένη εβδομάδα 20/2/2014 έπεσε και έσπασε και πλέον είναι άχρηστο.

 

Πως το χειρίζομαι αναφορικά με τα περιοδική ΦΠΑ, καταχώρηση στο βιβλίο εσόδων-εξόδων, πίνακας παγίων και όπου αλλού φορολογικά?

 

Ευχαριστώ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το φερε η κουβέντα για τα πάγια, να ρωτήσω και γω κάτι διαδικαστικό, να δω αν τα έχω καταλάβει σωστά.
Πάγιο καθαρής αξίας 150 eur που θα αποσβεστεί όλο σε μία χρονιά, αναγράφεται στο μητρώο παγίων ως Απόσβ. Χρήσης: 149,99 eur και Αναπόσβεστη Αξία: 0,01 eur.

 

31/12 περνάω στα βιβλία απόσβεση παγίου το ποσό 149,99 (όπως και στην εκκαθαριστική, και στα ανάλογα πεδία του Ε3) και τα επόμενα 5 χρόνια στις 31/12 στο βιβλίο προστίθεται το 0,01 eur στις αποσβέσεις παγίων;

Ή μήπως δεν έχουν σημασία αυτές οι λεπτομέριες και θα χρησιμοποιήσω το ποσό 150 eur για τις αποσβέσεις;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προς Σωτηρη!

 

Εχω δυο a/c στο γραφειο.

Αγορασμενα το 2012, δεν εχουν αποσβεστει.

 

Τωρα θελω να τα αντικαταστησω και αυτα που εχω ηδη να τα παω στο σπιτι μου.

 

Πως μπορει να γινει αυτο?

Πωληση σε ιδιωτη?

Καταστροφη παγιου?

 

Φυσικα ο ΦΠΑ του αναποσβεστου θα "πληρωθει".

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα. Αν κατάλαβα καλά δηλαδή για πάγιο που αγοράστηκε μέσα στο 2013, συγκεκριμένα ταμπλετ αξιας περιπου 400 ευρω (που αποσβέστηκε με συντελεστή 100%),

και θέλουμε να το πουλήσουμε, πράττουμε ώς εξής:

1. κόβουμε θεωρημένο ΤΠ-ΔΑ προς ιδιώτη

2. στα έσοδα, σε μία στήλη με όνομα "πώληση παγίων", καταχωρούμε το καθαρό ποσό και σε μία άλλη στήλη με όνομα "φπα απο πώληση παγίων", τον φπα

Σε τι τιμή όμως πρέπει να το πουλήσουμε?όσο το αγοράσαμε ή λιγότερο ή όσο εμείς θέλουμε?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω θα ηθελα τη γνωμη του Σωτηρη για το παραπανω μου ερωτημα και κατι επιπλεον.

 

Πως γινεται πωληση παγιου, το οποιο ΔΕΝ εχει αποσβεστει?

Η πωληση θα γινει παλι σε Μηχανικο, φυσικο προσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα τη γνωμη του Σωτηρη για το παραπανω μου ερωτημα και κατι επιπλεον.

 

Πως γινεται πωληση παγιου, το οποιο ΔΕΝ εχει αποσβεστει?

Η πωληση θα γινει παλι σε Μηχανικο, φυσικο προσωπο.

 

 

1. Θα εκδοθεί το σχετικό φορολογικό στοιχείο (ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ).

2. Θα καταχωρηθεί η πώληση στο βιβλίο και στις δηλώσεις ΦΠΑ και εισοδήματος (Ε3)

3. Πουλάμε σε όποια τιμή θέλουμε . Σε κάθε περίπτωση φέρουμε το βάρος για την απόδειξη της συναλλαγής. ΑΝ πουλήσουμε σε μεγαλύτερη αξία από την αναπόσβεστη φορολογικά στο εισόδημα θα έχουμε κέρδος , αν πουλήσουμε χαμηλότερα θα έχουμε ζημία , αν πουλήσουμε στην αναπόσβεστη αξία φορολογικά στη φορολογία εισοδήματος θα είμαστε ουδέτεροι.

4. Απο την άποψη του ΦΠΑ υπάρχει η ιδιαιτερότητα του πεντετούς διακανονιμού στο φόρο εισροών του παγίου ήτοι κάθε ημερολογιακό έτος έχουμε δικάιωμα να εκπέσουμε-διακανονήσουμε το 1/5 του φόρου απο το σχετικό τιμολόγιο αγοράς ΠΧ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΠΑΓΙ ΑΞΙΑ Σ1000,00 ΕΥΡΩ ΜΕ ΦΠΑ 230,00 ΤΟ 2010. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΠΕΣΟΥΜΕ-ΔΙΑΚΑΝΟΝΗΣΟΥΜΕ 230/5 = 46,00 ΕΥΡΩ ΤΟ 2010 , 46 ΕΥΡΩ ΤΟ 2011 ,46 ΕΥΡΩ ΤΟ 2012, 46 ΕΥΡΩ ΤΟ 2013. ΑΝ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΓΙΟ ΤΟ 2014 ΜΕ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΦΠΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 46 ΕΥΡΩ ΤΟΤΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΠΑ ΘΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.