Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενο πάχος υποστυλωμάτων-τοιχείων


 

Recommended Posts

Απο το FORUM αυτο βλεπω οτι εκει στην πολεοδομια Θεσσαλονικης μαλλον προσπαθουν με αυθαιρετες ενεργειες να υποκαταστησουν τον υπευθυνο μελετητη.

Οσο αφορα το παχος των στυλων για την αγκυρωση η αποψη μου ειναι οτι αφορα τους στυλους και οχι τα τοιχεια (αυτα ουτως ή αλλως παραλαμβανουν σεισμο ουσιαστικα μονο κατα την μεγαλη τους διευθυνση).

Υπαρχουν τεκμηριωσεις για το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
ναι,αλλα αν δεν μπορεις να βγαλεις φορουσι,πρεπει να εχεις κατακορυφο δομικο στοιχειο με ελαχιστη διασταση 50 εκατοστα(γαντζο θα βγαλεις ουτως ή αλλως αλλιως θα χρειαστεις τεραστια ευθυγραμμη εγκυρωση η οποια θα ειναι αδυνατη σε ακραιο στοιχειο).

 

sundance σε κάποια σημεία το ελάχιστο απαιτούμενο μήκος αγκύρωσης μπορεί να μην το έχεις. Γενικώς αν κάνουμε υποστυλώματα λίγο πιο μεγάλα από το σύνηθες έχουμε πολλά θετικα στην κατασκεύη.

Link to comment
Share on other sites

Απο το FORUM αυτο βλεπω οτι εκει στην πολεοδομια Θεσσαλονικης μαλλον προσπαθουν με αυθαιρετες ενεργειες να υποκαταστησουν τον υπευθυνο μελετητη.

Οσο αφορα το παχος των στυλων για την αγκυρωση η αποψη μου ειναι οτι αφορα τους στυλους και οχι τα τοιχεια (αυτα ουτως ή αλλως παραλαμβανουν σεισμο ουσιαστικα μονο κατα την μεγαλη τους διευθυνση).

Υπαρχουν τεκμηριωσεις για το θεμα;

 

kfill σίγουρα αυτό που λες ισχύει. Όμως από την στιγμή που στο μοντέλο μας η δοκός - τοιχειο λειτουργεί πλαισιακά και στην ασθενή διεύθυνση, έστω και με μικρότερες εντάσεις, τότε πρέπει να το εξασφαλίσουμε και στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

kfill δε νομίζω ότι το πάχος αφορά μόνο τους στύλους και όχι τα τοιχώματα. Εξάλλου, το πάχος για το οποίο γίνεται αναφορά εδώ αφορά την αγκύρωση των ράβδων οπλισμού των δοκών. Δεν ενδιαφέρει σε ποια διεύθυνση παραλαμβάνουν δυνάμεις τα τοιχεία, αλλά το ότι τα σίδερα των δοκών πρέπει και αυτά να αγκυρωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με αυτο που λες kfill δεν βλεπω να υπαρχει στον κανονισμο καποια εξαιρεση. Οποτε ειμαστε εκτος κανονισμου.Ακομα ομως κι αν υπηρχε θα ηταν υπο προυποθεσεις που θα ειχαν να κανουν με την γενικοτερη μορφωση του φορεα μας στην εξεταζομενη διευθυνση. Απεναντιας , ο κανονισμος υπο προυποθεσεις μας επιβαλλει και ικανοτικο ελεγχο στην ασθενη διευθυνση του τοιχωματος.

Και με την ευκαιρια , εχω δει σε μελετες συντρεχουσα δοκο στο μεσο του τοιχωματος (εκει που ειναι μονο η σχαρα) χωρις δοντι και χωρις διαμορφωση εστω κρυφοκολωνας στο σημειο αυτο, κατι το οποιο το θεωρω επικινδυνο . Συμφωνειτε ?

Link to comment
Share on other sites

kfill

§Β.2[2] ΕΑΚ

"Σε κόμβους πλαισίων που γειτνιάζουν με πλαστικές αρθρώσεις πρέπει να εξασφαλίζεται επαρκής αγκύρωση, στο σώμα του κόμβου, των ράβδων του οπλισμού που προορίζονται να βρεθούν σε συνθήκες διαρροής, όπως καθορίζεται από τον Κανονισμό για την Μελέτη και Κατασκευή Έργων από Σκυρόδεμα"

 

Αναφορικά με την Πολεοδομία Θεσσαλονίκης νομίζω ότι καλά κάνουν και ζητούν αυτά τα ελάχιστα πάχη στύλων για την αγκύρωση των ράβδων των δοκών δεδομένου α) της απαίτησης της §Β.2[2] του ΕΑΚ που ανέφερα παραπάνω και β) της κατασκευαστικής πρακτικής όπου οι αγκυρώσεις όχι μόνο δε γίνονται με διάμετρο τυμπάνου D=20Φ αλλά πολλές φορές είναι τελείως ευθύγραμμες!

Αν κάποιος μελετητής επιμένει σε μικρότερα πάχη στοιχείων μπορεί να περάσει τη μελέτη του.

Προσωπικά, επειδή κάνω μόνο μελέτες και όχι επιβλέψεις ή κατασκευές φροντίζω να τα τηρώ γιατί γνωρίζω τι κάνουν οι πελάτες μου όπως και όλοι σχεδόν (δεν μπορώ να πω το 100%) οι εργολάβοι της περιοχής. Αν κάποιος πράττει διαφορετικά ας έρθει να με διαψεύσει.

 

Αν ήμουν και εγώ στη θέση τους θα έλεγα τα ίδια με στόχο:

α) την προστασία του μηχανικού μελετητή και επιβλέποντα και ιδιαίτερα του νέου που δεν έχει την πείρα ούτε έχουν δει τα μάτια του πολλά από αστοχίες λόγω διαφόρων λαθών σε μελέτες και κατασκευές και

β) την προστασία του πολίτη που πάει και αγοράζει ένα σπιτάκι ξοδεύοντας όλες τις οικονομίες του και χρεώνεται στις τράπεζες για τα επόμενα 30 χρόνια.

Αυτό δεν το θεωρώ αυθαιρεσία απ' τη στιγμή που αν κάποιος μελετητής που, αφενός γνωρίζει τις σχετικές διατάξεις του ΕΚΩΣ και ΕΑΚ και αφετέρου βεβαιώνει (προφορικά) ότι θα εφαρμόσει τις σχετικές διατάξεις και ότι δεν θα ακολουθήσει τη συνήθη κατασκευαστική πρακτική, μπορεί να περάσει τη μελέτη του από τον στατικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

παντως ας μην εθελοτυφλουμε.

 

καντε μια βολτα και αμφιβαλλω αν θα δειτε τοιχωματα πολυοροφων παχους ανω των 30 εκατοστων...

 

αυτο ειναι απλα μια παρατηρηση.τιποτ'αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα , πες τα , acnt αλλα δυστυχως ποιος ακουει (ή ασχολειται) !

 

Αρχιτεκτονες.. , εδω σου λενε γιατι να φαινεται η ακμη σε μια γωνιακη κολωνα !!. Εχουμε ξεφυγει δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.