Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δίκιο έχεις, δεν υπάρχει ολίγον έγκυος

σκέτο αυθαίρετη

 

γενικά θα σε συμβούλευα να κάνεις ότι σου λεει ο μηχανικός σου διότι θεωρώ πως έχεις πιο σοβαρά προβλήματα από τη ρυθμιση χώρων

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατή η τακτοποίηση παταριού περίπου 33 τμ με ανεξάρτητη είσοδο που δεν επικοινωνεί εσωτερικά με το ισόγειο κατάστημα όπου και ανήκει?

Το πατάρι δεν είναι δηλωμένο στην πολεοδομία,είναι από την κατασκευή της πολυκατοικίας (1964 έτος), έχει είσοδο από το κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας, έχει ύψος 2,20 και ένα δοκάρι περίπου στο μέσο(1,70 ύψος).

1. Μπορεί να τακτοποιηθεί με αυτόν τον νόμο ή ίσως και κάποιον άλλο?

2. Θα τακτοποιήθεί σαν βοηθητικός χώρος?Σαν χώρος κύριας χρήσης ή κατι άλλο?

3. Περίπου πόσο θα κοστίσει?

Τιμή Ζώνης 1550,ΣΕ:1,3.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και πάλι αφού λύθηκε το ζήτημα με το νερό όπως ίσως να διαβάσατε στην προηγούμενη καταχώρηση μου έχω τώρα το δίλημμα της τακτοποίησης ή όχι του χώρου!

Πρόκειται για μία ημιυπόγεια αποθήκη με WC. Μετά από μία κουβέντα που είχα με την συμβολαιογράφο μου είπε «γιατί να την τακτοποίησης??? Είναι νόμιμη!» Ισχυρίστηκε πως λόγου κλήσης εδάφους η πρόσοψη της δεν είναι μπαζωμένη (το συγκρότημα όπου βρίσκεται η αποθήκη με δύο ορόφους από πάνω της βρίσκεται σε οικόπεδο με αρκετά μεγάλη κλήση) άρα δεν μπορεί η πολεοδομία να σου επιβάλει να μπαζωθεί.

Το ερώτημα μου είναι, ποιο το όφελος από μία τακτοποίηση και ποια η χασούρα π’ερα από το κόστος τακτοποίησης? Τι έχω να κερδίσω τελικά???

Ίσως αργότερα αν θελήσω να προβώ σε κάποια αγορά άλλου ακινήτου ζητώντας δάνειο να προσμετρηθεί ενώ έτσι όχι???

Να σημειώσω εδώ πως το ημιυπαίθριο της κατοικίας μου τον έχω τακτοποιήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ισχυρίστηκε πως λόγου κλήσης εδάφους η πρόσοψη της δεν είναι μπαζωμένη (το συγκρότημα όπου βρίσκεται η αποθήκη με δύο ορόφους από πάνω της βρίσκεται σε οικόπεδο με αρκετά μεγάλη κλήση) άρα δεν μπορεί η πολεοδομία να σου επιβάλει να μπαζωθεί.
  1. αυτό το ειπε η συμβολαιογράφος μελετώντας τα σχέδια των κατόψεων, των όψεων και των τομών ή το φαντάστηκε απλά;
  2. η πολεοδομία δεν υποχρεώνει σε μπάζωμα, κοβει απλά πρόστιμα και όποιος αντέχει οικονομικά δεν μπαζώνει
  3. εσυ την αποθήκη την χρησιμοποιείς ως διαμερισμα ή όχι, βασει αυτού θα αποφασίσεις τι θα κάνεις

---------

 

cpap2004

1. Αν είναι όπως τα λες ναι.

 

 

2. ως κατοικία τακτοποιείται (κυριας χρησης), αυτό δε θες; (όχι γραφείο ή καταστημα)

 

3. ως 1η κατοικία 1550*33*,07 =3580,50

ως μη 1η κατοικία 1550*33*,085 =4347,75

 

στη θέση σου θα ερευνούσα το ιδιοκτησιακό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.