Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

Καλησπερα,

Ψαχνωντας στο google επειδη με ενδιαφερει το θεμα βρηκα αυτο...

 

http://www.tourportal.gr/blog/2011/03/%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF/

 

ξερεις καποιος κατι σιγουρο οσον αφορα αυτους που δεν εχουν πληρωσει τις δοσεις για την υπαγωγη τους στον 3766/09 αν μπουν στην ρυθμιση του 3843/10 τα γλυτωνουν ή τα πληρωνουν ολα και φουνταρουν???

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

Ψαχνωντας στο google ....

ξερεις καποιος κατι σιγουρο οσον αφορα αυτους που δεν εχουν πληρωσει τις δοσεις για την υπαγωγη τους στον 3766/09 αν μπουν στην ρυθμιση του 3843/10 τα γλυτωνουν ή τα πληρωνουν ολα και φουνταρουν???

 

Το 'χα δει και εγώ πριν κανα 2 μήνες. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρόκειται για εσωτερικό έγγραφο στο οποίο η υπηρεσία που απαντά, λέει τη γνώμη της επί του θέματος (κάπου αναφέρεται κιόλας, "Ιιι ) Ως προς το πρώτο ερώτημα , η γνώμη του γραφείου μας ταυτίζεται με τη γνώμη της Υπηρεσίας, ότι δηλαδή από τις παραπάνω διατάξεις , προκύπτει ότι αυτές ρυθμίζουν εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους θέματα και συνεχώς η υπαγωγή ενός τουριστικού καταλύματος στις διατάξεις του ν. 3766/2009 ... ").

 

Με λίγα λόγια, κανείς δεν λέει κάτι βέβαιο.

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα...ολο τη γνωμη τους λενε...το θεμα ειναι οτι ο νομος 3843 λεει οτι παυεις να διωκεσαι για τις συγκεκριμενες παραβασεις !!!

 

εγω ομως δεν ξερω πως να αντιμετοπισω τον εοτ που μου λεει αυτα που λεει και η ποιο πανω επιστολη.

Μαλλον θα το παω μεσω νομικου δρομου!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Αφού διάβασα προσεκτικά τα παραπάνω, γνώμη μου, είναι ότι εξακολουθούν να είναι ορθά αυτά που έγραψα εδώ (ότι δηλαδή αν κάποιος κάνει ρύθμιση με τον 3843/10, και έτσι καλύπτει όλες τις υπερβάσεις του, τότε ο ΕΟΤ οφείλει να του χορηγήσει σημα εφόσον προσκομισθεί βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης) διότι:

Τα δικά μου αναφερόμενα στηρίζονταν στην 19/26-11-2010 εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ. Οι οδηγίες του Νομικού συμβούλου του ΕΟΤ με αριθμό 91878/7-9-10 είναι προγενέστερες και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αναθεωρηθούν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Καλές Γιορτές,

Έχω μια ερώτηση σχετικώς με την πληρωμή των δόσεων για τους ημιυπαίθριους.

Είχα κάνει την αίτηση το 2010 και στο έντυπο Υπολογισμός Ειδικού Προστίμου, στο σχετικό πλαίσιο αναφέρονται 6 δόσεις.

Βάσει του νόμου 3897/2010 (Kεφάλαιο Δ΄, Άρθρο 22), μπορούμε να πληρώσουμε 10 δόσεις.

Γνωρίζει κανείς να μου πει αν θα πάω στην Τράπεζα με το ίδιο χαρτί και απλά θα τους πληρώσω το 1/10 αντί για 1/6 ή θα πρέπει να πάω στην Πολεοδομία να μου εκδόσουν νέο έντυπο;

Ο μηχανικός που μου έκανε την αίτηση δε γνωρίζει και η Πολεοδομία δεν απαντά στο τηλέφωνο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

.

Γνωρίζει κανείς να μου πει αν θα πάω στην Τράπεζα με το ίδιο χαρτί και απλά θα τους πληρώσω το 1/10 αντί για 1/6 ή θα πρέπει να πάω στην Πολεοδομία να μου εκδόσουν νέο έντυπο;

 

Αυτό θα κάνεις. Οι Πολεοδομίες δεν βγάζουν νέα έντυπα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η Αγία Παρασκευή μου είπε να πάω από εκεί τα πρωτότυπα για να μου αλλάξει τις δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξαίρεση είναι τότε. Καμία από τις υπόλοιπες που έχω ρωτήσει, δεν το κρίνουν αναγκαίο (και δεν το κάνουν). Και δεν είναι αναγκαίο. Αρκεί να γίνει σωστά η διαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και μίλησα στο τηλέφωνο με την πολεοδομία στο Μαρκόπουλο,

πρέπει να πάω από εκεί να μου αλλάξουν εκείνοι τις δόσεις από 6 σε 10.

Θα πάω αύριο πρωί - πρωί και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.