Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστος ρυθμός βροχόπτωσης


AlexisPap

Recommended Posts

Η περίοδος επαναφοράς σχετίζεται με την ένταση βροχής, για 108mm/hr με 4 λεπτά χρόνο συρροής και για 5 έτη περίοδο επαναφοράς αν ανατρέξεις σε όμβριες καμπύλες στη περιοχή Θεσσαλονίκης θα πάρεις περιπου 108 mm/hr.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι λογικό μία φορά στην πενταετία τα κτιριακά δίκτυα ομβρίων να αποτυγχάνουν; Η εμπειρία δεν επαληθεύει κάτι τέτοιο...

 

Οι όμβριες καμπύλες είναι αξιόπιστες για τόσο μικρούς χρόνους συρροής και τόσο μικρές επιφάνειες απορροής;

Link to comment
Share on other sites

Τα κτιριακά δίκτυα ομβρίων είναι υδρορροές και λούκια, μία υδρορροή Φ60 κάθετη μπορεί να παροχετεύει 20 l/sec δηλαδή παροχή πολύ μεγαλύτερη από αυτή που προκύπτει από την ΤΟΤΕΕ για μια στέγη πχ 150 τ.μ. Άρα τα λούκια που τοποθετούνται είναι αρκετά για να καλύπτουν την ελάχιστη απαίτηση 300 l/sec/ha, γιαυτό δεν αστοχούν τόσο συχνά, εκτός και αν είναι βουλωμένα ή έχουν άλλα προβλήματα.

Η ορθολογική μέθοδος είναι εμπειρική και έχει περιθώριο σφάλματος αλλά είναι κατάλληλη για μικρές λεκάνες απορροής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

@giannis aug

 

Με δεδομενο οτι τα λουκια ομβριων ειναι κατακορυφα, θα αλλαζε κατι αν ηθελα να διαστασιολογησω αυλακα απορροης οριζοντιο με συγκεκριμενη κλιση??

 

Πχ εχω επιφανεια 500τμ με κλιση 0.8%

θελω ολα τα ομβια να καταληγουν σε αυλακα στο περας της επιφανειας..

 

Η ερωτηση μου εχει να κανει με το αν με καλυπτει η τιμη 300 της ΤΟΤΕΕ και αν ειναι σωστο να παω με το συντελεστη 0.8 για κλιση <15%

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΜΥ έχει (και διαθέτει) για όλους του μετεορολογικούς σταθμούς, καταστάσεις με ύψος mm ανά ημέρα, οπότε δεν είναι δυνατή η εξαγωγή συμπεράσματος για τον ρυθμό βροχόπτωσης...

 

Εξ' όσον γνωρίζω δεν καταγράφει ένταση βροχόπτωσης, μόνο συνολικό ύψος. Ακόμη, η καταγραφή αναφέρεται σε υετό, που είναι λογικό -αλλά όχι αναγκαίο- να υποθέσουμε ότι είναι βροχή (αν και σε συνδυασμό με την θερμοκρασία μπορεί κανείς να καταλάβει τί είναι).

Link to comment
Share on other sites

εντάσεις βροχής από όμβριες καμπύλες για κάποια περίοδο επαναφοράς ψάξτε στον Κουτσογιάννη - δίκτυα αποχέτευσης για διάφορες πόλεις

 

από σταθμούς της ΔΕΗ (πολλοί ανά την Ελλάδα) κυρίως μπορούν να αγοραστούν στοιχεία μέγιστων εντάσεων -διάρκειας βροχόπτωσης -αν το επιθυμεί και η ΓΕΝΟΠ φυσικά- με υπερβολικά υψηλό αντίτιμο

 

η ΕΜΥ έχει στοιχεία λίγων ετών από τους ψηφιακούς βροχογράφους της (τα παλιά δεν τα έχουν καταγράψει σε ηλ. μορφή, τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει σε τηλ. συνομιλία μου)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Terry είχα κάποτε γράψει ένα πόστ σε άλλο φόρουμ που έχει κάποια σχέση με το θέμα μας εδώ....

Το ποστάρω και αν θεωρείτε ότι δεν κολλάει το αφαιρούμε.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Φρεάτια ομβρίων από παλαιότερο πόστ

 

Δεν επιτρέπετε η σύνδεση ομβρίων υδάτων με αποχέτευση λημμάτων.

Για να γίνει αυτό πρέπει οι αποχετευτικοί αγωγοί του δήμου να είναι παντορροιικοί και να τοποθετηθεί οσμοπαγίδα και ανεπίστροφη βαλβίδα....Πιάσε το αυγό και κούρευτο δηλαδή....

[blue] Λειτουργία Δικτύου

Η αποχέτευση του Λεκανοπεδίου Αττικής πραγματοποιείται με αγωγούς ομβρίων και ακαθάρτων. Οι μεν αγωγοί ομβρίων καταλήγουν με φυσική ροή στη θάλασσα, οι δε αγωγοί ακαθάρτων καταλήγουν στη θαλάσσια περιοχή της Ψυττάλειας αφού προηγηθεί ο βιολογικός καθαρισμός των λυμάτων στο Κέντρο Επεξεργασίας Λυμάτων της Ψυττάλειας. Το αποχετευτικό δίκτυο του Λεκανοπεδίου είναι χωριστικό εκτός από το κέντρο της Αθήνας όπου το δίκτυο είναι παντορροϊκό.[/blue]

 

 

Αν δεν υπάρχει τέτοιος αγωγός τα όμβρια θα πρέπει να οδηγούνται στην ρείθρα του πεζοδρομίου

Αν θέλεις άκουσε με.....όσο και να σου το προτείνουν είτε ιδιοκτήτες είτε μηχανικοί είτε κατασκευαστές να τους το αποκλείεις...

Αν πλημμυρίσουν σκατό νερα τα υπόγεια και καταστραφούν περιουσίες τον μάστορα θα κυνηγάνε που έριξε τα όμβρια στα λήμματα.

 

Εχω κάνει μία μικρή μελέτη για τις δυνατότητες μου για να στηρίζω αυτό πού συνήθως λέω για μεγάλα φρεάτια ομβρίων...Τώρα άμα έχω κάνει κάπου λάθος ας με διορθώσουν οι μηχανικοί....

 

Παίρνω κάποια στοιχεία από το ιντερνετ όπως θα δείτε και υποθέτω ότι έχω μία ακάλυπτη ράμπα 30τμ.

broxi.jpg

 

Δείτε παρακάτω....

 

1ο δεκαπενθήμερο Σεπτεμβρίου 2002 - 13 μέρες βροχής, συνολικό ύψος βροχόπτωσης 218mm, το μεγαλύτερο μηνιαίο αθροιστικό ποσό βροχής που έχει καταγράψει ο σταθμός του Θησείου από το 1927 για το Σεπτέμβριο.

Δεκέμβριος 2002 - αθροιστική βροχόπτωση 235,8 mm, 16 ημέρες βροχής.

 

Αλλα «βροχερά» περιστατικά

8 Ιουλίου 2002 - τρίωρη ισχυρή καταιγίδα στο κέντρο της Αθήνας που ξεπέρασε τα 90mm προκάλεσε πλημμύρες στον Κηφισό – ένας νεκρός.

Δεκέμβριος 2003 - έντονη ηλεκτρική δραστηριότητα, συνολική βροχόπτωση 155mm.

26-27 Οκτωβρίου 2004 - ισχυρές καταιγίδες και έντονα ηλεκτρικά φαινόμενα - 22mm βροχής στο Θησείο σε διάστημα 2 ωρών - υγρασία 75%.

8 Μαρτίου 2005 - νεροστρόβιλος στα ανοικτά της Aνατολικής Αττικής.

23-25 Νοεμβρίου 2005 - βροχόπτωση επί 60 ώρες – πλημμύρες στη Bόρεια και Aνατολική Αττική. 245mm βροχής στο Διόνυσο, 130mm στην Πεντέλη, 190mm στο ΕΜΠ-Ζωγράφου και 170mm στην Ηλιούπολη.

2 Ιουλίου 2006 - αυξημένος αριθμός κεραυνών - 70.000 ηλεκτρικές εκκενώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.