Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Τί εννοείς όλη η επιφάνεια του ορόφου???...

Αν έχω 5 διαμερίσματα στον όροφο και θέλω ΠΕΑ για το 1 από αυτά θα βάλω στην συνολική επιφάνεια όλο τον όροφο????.... Δεν έχει λογική αυτό....

 

Για διαμερίσματα δεν υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία και υπαρχει θέμα. Ειναι πιο λογικό όμως να υπολογίζεις στον μθχ ολο τον χώρο του κλιμακοστασιου μιας και εκει μπορείς να ορισεις τις υπάρχουσες επιφάνειες σωστα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερ.1: ΣΥΝΟΛΟ τετραγωνικών όλων των χώρων

Το ΣΥΝΟΛΟ των τετραγωνικών εννοείς όλης της πολυκατοικίας συμπεριλαμβανομένου κλ/σίων, υπογείου και απόληξης; μήπως τελικά και αυτή η τιμή του ΣΥΝΟΛΟΥ των τετραγωνικών είναι στατιστική και δεν επηρεάζει τους υπολογισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Για διαμερίσματα δεν υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία και υπαρχει θέμα. Ειναι πιο λογικό όμως να υπολογίζεις στον μθχ ολο τον χώρο του κλιμακοστασιου μιας και εκει μπορείς να ορισεις τις υπάρχουσες επιφάνειες σωστα.

Ναι αλλά ο ΜΘΧ (κλιμακοστάσιο ή το υπόγειο) δεν ανήκει αποκλειστικά στο εξεταζόμενο διαμέρισμα, πως το βάζουμε αυτούσιο???

Στο ΠΕΑ στην 1η σελίδα αναφέρεται η συνολική επιφάνεια και η θερμαινόμενη επιφάνεια, στα διαμ/τα η ποσοστιαία διαφορά θα είναι τεράστια....

Εχουμε αναφερθεί στην πιθανή σύγχυση που θα επιφέρει η χρησιμοποίηση των εξωτερικών διαστάσεων μέχρι και στο σύνορο με άλλο διαμέρισμα , σκεφτείτε τί έχει να γίνει στην περίπτωση που ανέφερα πριν....

Δεν είναι υποθετική, την επεξεργάζομαι αυτή την στιγμή....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε ένα ισόγειο διαμέρισμα 70m² (από τα 2 του ορόφου) που συνορεύει με το κλιμακοστάσιο 20m² και το μή θερμαινόμενο υπόγειο 200m² , τί συνολική επιφάνεια θα βάλουμε???? 290m²????... Δεν στέκει τουλάχιστον με την δική μου λογική...

 

Κι όμως αυτό ειναι το λογικό απο ενεργειακής άποψης. Οι απώλειες σε αυτη την περιπτωση ειναι προς αυτό το χώρο. Μην σου φαίνεται περίεργο. Το ίδιο μειονεκτικό δεν ειναι και το ρετιρέ;

 

Δεν υπάρχει απόλυτα σωστη θεώρηση γιατί απώλειες προς το ΣΥΝΟΛΟ του κλιμακοστασιου έχουν όλα τα διαμερίσματα αλλα ειναι ίσως η λιγότερο λάθος προσέγγιση. Κανονικά θα έπρεπε να βγαίνει ΟΕΑ για όλη την οικοδομη αλλα αυτό δημιουργεί αλλου είδους προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για το διαμέρισμα θα έπαιρνα απλά ολο το κλιμακοστασιο του ορόφου σαν μθχ. Το θεωρω αρκετά καλη προσεγγιση

Link to comment
Share on other sites

Θα το "τρέξω" με όλες τις δυνατές θεωρήσεις και θα δω αν επηρεάζει....

Αν δεν επηρεάζει όπως υποψιάζομαι τότε θα βάζω σαν συνολική μόνο την επιφάνεια του διαμερίσματος, τουλάχιστον μέχρι να βγει σχετική οδηγία....

 

Υ.Γ.

Ασχετο, στις επιφάνειες προς φωταγωγό ή ΜΘΧ οι συντελεστές σκίασης (πχ στον 1ο όροφο δεν θα έπρεπε να είναι όλοι 0???...

Πάλι μιλάω για διαμέρισμα όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα ενός συνολικού συντελεστή σκίασης....

 

Υ.Γ.-2

Μόλις δέχτηκα τηλ. από μία κυρία που επειδή βιάζεται θέλει το ΠΕΑ στα χέρια της μέχρι αύριο???? Τί της απαντάς???? Σημειώστε ότι εκτός του ΚΑΕΚ δεν έχει τίποτα από τα απαιτούμενα άμεσα διαθέσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Της απαντας ότι δυστυχώς δεν ειναι απλά τα πράγματα οπως νομιζει. Ειναι μια μελέτη και όχι ένα απλο χαρτί που το σφραγιζεις και ότι θέλει 2-3 μέρες τουλάχιστον. Εάν σου εχει όλα τα στοιχεία μπορείς να το κάνεις και σε μια ημέρα αλλα εξαρτάται απο την ίδια. Επίσης τόνισέ της ότι και στον συμβολαιογραφο όταν θα παει θα πρέπει να του εχει μαζεμένα όλα τα στοιχεία που χρειάζεται αλλιώς δεν μπορει να κάνει δουλεια. Εάν ειναι κάτι απλο για αποτύπωση τότε πες της ότι θα κοστίσει και η αποτύπωση και η καυσαναλυση επιπλεον και χρέωσε την ανάλογα. Μπορείς να το κάνεις πάντως σε 1 ημέρα εάν υπάρχει η καυσαναλυση και ασχοληθείς μόνο με αυτό. Κόστος ανάλογο. Μάλλον όπως πολλοί τελειώνει η προθεσμια για τοβεγκεκριμενο δάνειο στην Τραπεζα γι αυτό και καίγεται.

 

Τα ίδια μου έλεγε κι ένας μηχανικός που πίστευε ότι το ΠΕΑ ειναι απλά ένα χαρτι που το ετοιμαζω εγώ στο γραφείο με ελάχιστη δουλεια και το ήθελε σε μια ημέρα και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επαναλαμβάνω την ερώτηση και σε αυτή την κατηγορία μήπως και πάρω απάντηση.

Συντάσω ένα ΠΕΑ και είμαι στο τελικό στάδιο και έχω κάνει ''επίλυση''.Μου βγαίνει ένα παράθυρο που μου λέει ότι ''το παράθυρο των Αποτελεσμάτων είναι ενεργο'' .τι σημαίνει αυτό???τι πρέπει να κάνω παρακάτω?πρέπει να βάλω σενάρια??η ενεργειακή κατάταξή δεν μου δίνει τίποτα (κενό πλάισιο με -) και στοιχεία έχω μόνο για ''Απαιτήσεις-κατανάλωση''.Κάνω κάτι λάθος???πείτε μου τι πρέπει να κάνω ακριβώς γιατί ψάχνω στις οδηγίες αλλά και σε άλλα post μήπως και βρω κάτι και δεν βρίσκω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

....

Υ.Γ.

Ασχετο, στις επιφάνειες προς φωταγωγό ή ΜΘΧ οι συντελεστές σκίασης (πχ στον 1ο όροφο δεν θα έπρεπε να είναι όλοι 0???...

Πάλι μιλάω για διαμέρισμα όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα ενός συνολικού συντελεστή σκίασης....

Στις επιφάνειες προς φωταγωγό γιατί όλοι οι συντελεστές σκίασης να είναι 0 (μηδέν); Σε αυτές προς ΜΘΧ θα τους θεωρούσα όλους μηδενικούς μόνο αν ο ΜΘΧ δεν διέθετε κανένα άνοιγμα φυσικού φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ενα διαμερισμα παρανομο, εντος κτιριακου ογκου (με την εννοια του 3843/10) (πχ. ημιοροφος), το οποιο δεν εχει νομιμοποιηθει, μπορει να παρει ΠΕΑ και αρα να μεταβιβασθει?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.